Էրդողանը հարցնում է. «Իսկ Դինքի սպանությունը ո՞վ էր պատվիրել»
«Էրմենիհաբեր»(Ermenihaber.am) լրատվական կայքի տեղեկացմամբ, պաշտոնական այցով Ուկրաինա մեկնած Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին թուրքական «Birgun» (Բիրգյուն) պարբերականի թղթակից Ադեմ Յավուզ Արլսանը ինքնաթիռում հանձնել է իր հեղինակած «Մի հայ կա, Հրանտ Դինքի սպանության գաղտնազերծումը» գիրքը:
Ստանալուն պես Էրդողանը հետաքրքրվել է սպանության մանրամասներով և նրանց միջև ծավալվել է հետևյալ զրույցը:
Էրդողան
- Որպես հանցագործության վայր, ո՞րն ես գրել, Տրապիզոնը թե՞ Շիշլին:
Արսլան
-Բոլոր մանրամասները աշխատել եմ հաշվի առնել. Անկարա, Ստամբուլ և Տրապիզոն: Ավելի շատ փորձել եմ ներկայացնել սպանությանը նախորդող շրջանը և այն, թե Թուրքիան ինչպես է պատրաստվել սպանությանը:
- Մարդասպանը հայտնի է, բայց դեռ ճշգրտված չէ ղեկավար կենրոնը: Այնտեղ ո՞վ կա:
- Բացահայտումներն ու ապացույցները մի տեղ են տանում: Ինչպես հայտնի է, նման սպանությունները որոշակի հոգեբանական մթնոլորտում են կատարվում: Ասում են` այս տեսակ սպանությունները կրոնական ազդեցությամբ են լինում…Այս հարցում քննդատություններ կան այն առումով, որ կառավարությունը անհրաժեշտ միջոցներ չի ձեռնարկել:
- Մենք 36 ժամվա ընթացքում մարդասպանին և նրա հետ առնչվածներին ձերբակալեցինք: Մնացածը արդարադատության գործն է: Սակայն նրանք 4 տարվա ընթացքում դատական գործընթացները չկարողացան ավարտին հասցնել: Ի վերջո, մարդասպանի դատական գործը փոխանցվեց անչափահասների դատարան: Մեզանից ինչ պահանջվում էր, արեցինք: Մնացածը պետք է դատարանից պահանջել:
Հիշեցնենք, որ պոլսահայ ականավոր գործիչ Հրանտ Դինքը սպանվել է 2007-ի հունվարի 19-ին Ստամբուլի Շիշլի թաղամասում գտնվող «Ագօս» թերթի խմբագրատան առջև: Նրա սպանության մեջ մեղադրվում է այն ժամանակ դեռ անչափահաս Օգյուն Սամասթը: Մեղադրանք է ներկայացվել նաև Սամասթին սպանության դրդած Յասին Հայալի և Էրհան Թունջելի դեմ:

Регион 12:36 26/01/2011
Корреспондент турецкой газеты Birgun Адем Явуз Арслан преподнес в дар премьер-министру Турции Реджепу Тайипу Эрдогану свою книгу «Есть один армянин. Рассекречивание убийства Гранта Динка».
Как сообщает информационный сайт Ermenihaber.am, книгу Эрдоган получил в самолете на пути в Украину, куда он направлялся с официальным визитом. Премьер-министр заинтересовался подробностями убийства, и между ним и Арсланом завязался разговор.
Эрдоган: В качестве места преступления ты отметил Трабзон или Шишли?
Арслан: Я попытался учесть все подробности – Анкара, Стамбул и Трабзон. Я попытался представить период до убийства, и то, как Турция готовилась к убийству.
Эрдоган: Убийца известен, но пока не выявлен центр, который всем руководил. Кто в этом центре?
Арслан: Доказательства ведут в конкретное место. Как известно, подобные убийства совершаются в определенной психологической атмосфере. Говорят, что подобные убийства происходят под религиозным воздействием… В этом плане звучит критика в адрес правительства за то, что оно не приняло надлежащих мер.
Эрдоган: Мы за 36 часов задержали убийцу и тех, кто к этому причастен. Остальное дело правосудия. Но за 4 года они не смогли довести судебный процесс до конца. В конце концов, дело убийцы было передано в суд для несовершеннолетних. Все что от нас требовалось, мы сделали, остальное надо требовать у суда.
Напомним, что известный армянский деятель, главный редактор газеты «Агос» Грант Динк был убит 19 января 2007 года перед зданием редакции в квартале Шишли Стамбула. В его убийстве обвиняется несовершеннолетний на тот момент Огюн Самаст. Обвинения выдвинуты также Ясину Хаялу и Эрхану Тунджелу, которые подговорили Самаста на убийство.