Իրանցի պատգամավոր. «Իրանը պատրաստ է միջնորդել ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում»
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը միջազգային հարաբերություններում իր դերն օգտագործելով` պատրաստ է բարիդրացիական հարաբերությունների հիման վրա միջնորդել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում նշել է Իրանի Մեջլիսի նախագահության անդամ, Թավրիզի պատգամավոր Մոհամմադ Հոսեյն Ֆարհանգին:
Իրանցի պատգամավորը նշել է, որ միջնորդության առաջարկը ժամանակ և քննարկումներ է պահանջում, որպեսզի կողմերն այն ընդունեն:
«Հարևան երկրների հարաբերություններում առկա խնդիրները լուծելու հարցում Իրանը ոչ մի ջանք չի խնայի և պետությունների արտաքին քաղաքականության հիմքում պետք է ընկած լինի խաղաղությունն ու բարիդրացիությունը»,-նկատել է Հոսեյն Ֆարհանգին:

Политика 16:56 26/01/2011
Иранская исламская республика, используя свою роль в международных отношениях, готова быть посредником в вопросе урегулирования Нагорно-карабахского конфликта на основе добрососедских отношений.
Об этом в интервью государственному иранскому агентству «ИРНА» заявил член президиума Меджлиса Ирана, депутат из Тебриза Мохаммад Хосейн Фарханги.
Иранский депутат отметил, что нужны время и обсуждения для того, чтобы стороны приняли посредническое предложение.
«Иран не пожалеет усилий для решения существующих проблем в отношениях соседних стран, и в основе внешней политики государств должны быть мир и добрососедство», - сказал Хосейн Фарханги.