Քաղաքական 16:17 09/02/2011
Քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը Panorama.am-ի հետ հարցազրույցում խոսում է ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ Միջազգային ճգնաժամային խմբի վերջին զեկույցի մասին:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ ՄՃԽ նոր զեկույցը: Որքանո՞վ է հավանական հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսումը, ինչպես ՄՃԽ վերլուծաբաններն են նշում:
-Սկսենք նրանից, որ Միջազգային ճգնաժամային խմբի զեկույցը բավականին ուշացել է: Մոտավորապես` կես տարի: Որովհետև Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունները վերսկսելու պատրաստականության մասին բազմաթիվ ուղղակի սպառնալիքներից հետո, որոնք հնչել են նախագահ Իլհամ Ալիևի ու Ադրբեջանի ռազմա-քաղաքական այլ ներկայացուցիչների կողմից 2010 թվականի երկրորդ կեսից սկսած, սեփական անձը հարգող յուրաքանչյուր պետության ղեկավար պարտավոր էր պատերազմ սկսել: Սակայն անցած տարի դա տեղի չունեցավ, առավել ևս` տեսանելի ապագայում չի լինի:
Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը 2011 թվականի փետրվարին շատ ավելի նվազ է, քան անգամ` 2010 թվականի օգոստոսին: Դա կապված է թե հակամարտության գոտում ռազմա-քաղաքական հավասարակշռության պահպանման (ինչի մասին իրենց զեկույցում գրում են հենց ՄՃԽ վերլուծաբանները), թե ռազմական գործողությունների վերսկսման պարագայում կողմերի` կայծակնային պատերազմի` արագ հաղթանակի հասնելու անկարողության (ինչը նույնպես բազմիցս ընդգծվում է Ճգնաժամային խմբի փորձագետների կողմից), և թե միջազգային հանրության անզիջում դիրքորոշման հետ, ըստ որի անթույլատրելի է համարվում ռազմական գործողությունների վերսկսման միտքն անգամ, և դա բավականին հստակ ներկայացվեց 2010 թվականի դեկտեմբերի սկզբին` ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովի ժամանակ:
Այդպիսով, չնայած այն բանին, որ տեքստում առկա փաստերը հակառակի մասին են վկայում (բավականին խորը վեր է լուծվում կողմերի ռազմական ներուժն ու պնդում է արվում կայծակնային պատերազմի անհնարինության մասին), զեկույցի հեղինակները գիտակցաբար ներկայացնում են փաստարկներ ռազմական գործողությունների, իբր, մոտակա վերսկման մասին, սակայն միաժամանակ «մոռանալով» հավելել գոնե մեկ տրամաբանական փաստարկ առ այն, թե այնուամենայնիվ ինչու այդ պատերազմը չի կարող սկսվել:
Ամեն դեպքում, ՄՃԽ վերլուծաբանների պարագայում դա նոր մոտեցում չէ: Դեռ 2006 թվականից սկսած այդ կազմակերպությունը ղարաբաղյան թեմայով իր մի քանի զեկույցներում պնդում էր, որ ռազմական գործողություններ կսկսվեն, քանի որ էներգառեսուրսների վաճառքից հարստացած Ադրբեջանը պատերազմ կսկսի: Իսկ հետո` ընդհակառակը, սկսեցին պնդել, թե երբ 2013-2014 թվականներին նավթից եկամուտները սկսեն նվազել, արդեն «աղքատ» Ադրբեջանը պատերազմ կսկսի, որպեսզի խուսափի ներքաղաքական ցնցումներից: Իսկ ահա այս զեկույցում ՄՃԽ վերլուծաբաններն արդեն պնդում են, որ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ կսկսի նաև այն պատճառով, որ ռազմատենչ հայտարարություններով ինքն իրեն փակուղի է մտցրել, և այն բանի համար, որ ղարաբաղյան հակամարտության դեպքում ժամանակն աշխատում է ի վնաս Իլհամ Ալիևի:
-Սակայն ՄՃԽ վերլուծաբանները պնդում են, թե վտանգ կա, որ ռազմական գործողությունները կարող են սկսվել կողմերի շփման գծում պատահական բախումների արդյունքում, որոնք կարող են վերածվել լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների:
-Միմյանց դիմակայում են հակամարտության երեք կողմերի կանոնավոր զինված ուժերը, որոնք գտնվում են իրենց քաղաքական ղեկավարության լիակատար վերահսկողության ներքո, այլ ոչ թե ջլատված պարտիզանական խմբավորումներ` դաշտային հրամանատարների գլխավորությամբ: Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում շփման գծում մի քանի բավականին խոշոր միջադեպեր են գրանցվել (օրինակ` 2008թ. մարտին Լեոնարխ գյուղի մոտ կամ 2010թ. ամռանը), որոնք կարող էին ռազմական գործողությունների վերսկսման առիթ դառնալ, սակայն չդառան: Ղարաբաղյան հակամարտության դեպքում ռազմական գործողությունները կարող են վերսկսվել միայն հակամարտող կողմերից մեկի ղեկավարության կողմից այն սկսելու գիտակցաբար ընդունված քաղաքական որոշման դեպքում, և չեն կարող լիենլ ինչ-որ պատահականության արդյունք: Իսկ հակամարտության կողմերը տակավին հաշիվ են տալիս իրենց, որ ռազմական գործողությունների վերսկսումը աղետալի հետևանքներ է ունենալու նախաձեռնողի համար ` հաշվի առնելով հակամարտող կողմերի տիրապետած և կայծակնային հաջողության հույս չտվող մեծ քանակությամբ սպառազինության ու ռազմատեխնիկայի զսպիչ ուժը:
Ավելին, ՄՃԽ վերլուծաբաններն իրենք են ընգծում ղարաբաղյան ու հայկական բանակների հրթիռա-հրետանային պատասխան հարվածի զսպիչ ուժը, որով հնարավոր է անընդունելի կորուստ հասցնել Ադրբեջանի կարևորագույն քաղաքական, տնտեսական ու ենթակառուցվածքային օբյեկտներին, ինչպես նաև հանգեցնել այնպիսի քանակությամբ զոհերի ու նյութական կորուստների, որոնք բազմակի անգամ կգերազանցեն բոլոր հնարավոր ձեռքբերումներին, որոնք Ադրբեջանն անգամ հիպոթետիկ կարող է ակնկալել ռազմական գործողությունների վերսկսումից:
-Ձեր կարծիքով, որաքնո՞վ է զեկույցն օբյեկտիվ:
-Փաստագրական նյութ հավաքելու առումով կատարված բավականին բարեխիղճ աշխատանքին զուգահեռ, կան մի քանի դրվագներ, որոնք, ցավոք սրտի, վկայում են կամ ՄՃԽ որոշ փորձագետների կողմնակալության, կամ, որն ավելի վատ է, զեկույցի հեղինակների ոչ բավարար պրոֆեսիոնալ մոտեցման մասին: Ինչ արժեք ունի զեկույցի տեքստում ադրբեջանական քարոզիչներից փոխառած անեկդոտային այն վերապատումը, թե 2010 թվականի հունիսի 18-ին, իբր, ադրբեջանցի զինվորը միայնակ տասնյակ հայ զինվորներ է սպանել, կամ` պնդումն այն մասին, թե Լեռնային Ղարաբաղում հայ հնէաբաննների պեղումները նույնպես մեծացնում են ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը: Զեկույցում նաև առկա է մեծմասամբ Ռուսաստանին ուղղված կոչ` դադարեցնելու սպառազինությունների մատակարարումը հակամարտության գոտի, մինչդեռ զեկույցի հեղինակները, չգիտես ինչու, մոռանում են ընգծել, որ սպառազինությունների մրցավազքի գլխավոր նախաձեռնողին` Ադրբեջանին, հիմնականում զենք են մատակարարում առաջին հերթին ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան, մի շարք արևելաեվրոպական երկրներ, ինչպես նաև Ուկրաինան ու Իսրայելը: Եվ վերջապես, զեկույցի անվանումն ինքն ամբողջությամբ չի համապատասխանում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմա-քաղաքական հավասարակշռության եռակողմ ձևաչափին:
-ՄՃԽ վերլուծաբանները պնդում են, որ ստատուս քվոն հակասում է Ադրբեջան շահերին: Համապատասխանո՞ւմ է սա իրականությանը:
-Այո, իսկապես, ՄՃԽ զեկույցում նշվում է, որ ստատուս քվոն չի համապատասխանում Ադրբեջանի շահերին, և ժամանակը, փաստորեն, աշխատում է նրանց դեմ: Միաժամանակ, զեկույցի հեղինակների հաշվարկներով, 2014 թվականին սպասվում է էներգառեսուրսների վաճառքից եկամուտների արագ անկում` ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իլհամ Ալիևի չիրականացված խոստումների ֆոնին, իսկ հակամարտության ձգձգումը բացասաբար է անդրադառնում նրա դիրքերի ու ադրբեջանական հանրության կողմից ընկալման վրա: Ինչպես նշում են ՄՃԽ փորձագետները, ներկայումս Ադրբեջանի բնակչության միայն 15 տոկոսն է հավատում ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների վերսկսման իրողությանը: Դա արդեն ակնհայտ ցուցանիշ է, ինչպես և այն, որ Ադրբեջանում այժմ պարզորոշ դրսևորվում է, այսպես կոչված, «ավազի ժամացույցի» ֆենոմենը, երբ ամեն օրը միայն ամրապնդում է Լեռնային Ղարաբաղը վերադարձնելու անհնարինության գիտակցումը:
Իսկ իր շարունակական ռազմատենչ ու անզիջում հայտարարություններով Ադրբեջանն ինքն իրեն մղում է փակուղի ու ամրացնում է ստատուս քվոն: Փաստորեն, 2010 թվականին ադրբեջանական ղեկավարության կողմից ռազմական սպառնալիքների գլխավոր արդյունքը դարձավ բանակցային գործընթացում Ադրբեջանի կողմից ռազմական շանտաժի ռեսուրսի արժեզրկումը (երբ շատ ես սպառնում պատերազմով, դրան արդեն լուրջ չեն վերաբերում): Միաժամանակ Ադրբեջանի անարդյունք ռազմատենչ հռետորաբանությունը նպաստեց բանակցային գործընթացում հայկական դիրքորոշման տրամաբանական ամրապնդմանը և բաց թողեց հայկական կողմի ձեռքերը (որն արդեն ԵԱՀԿ ամբիոնից բացեիբաց հայտարարեց ԼՂՀ անկախությունը ճանաչելու պատրաստականության մասին), որի առնչությամբ միջազգային հանրությունն արդեն որևէ հակափաստարկ չունի:
Իմիջիայլոց, այս առումով ՄՃԽ վերլուծաբանների աշխատանքում ակնհայտ միտում կա, ինչը վկայում է այն մասին, որ այդ բավականին հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության փորձագետներն իրատեսորեն են գնահատում հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը: Եթե նախկինում ՄՃԽ-ն պնդում էր, որ ռազմական գործողությունները կանխելու համար ղարաբաղյան կողմը պետք է որոշակի տարածքներ զիջի, ապա այս զեկույցում դա չկա, և կազմակերպության փորձագետները միայն միջազգային հանրությանն են կոչ անում` ավելի առարկայական ճնշումներ բանեցնել հակամարտող կողմերի նկատմամբ` դիպուկահարներին դուրս բերելու ու կարգավորման որոշ ընդհանուր սկզբունքներ ընդունելու ուղղությամբ, որոնք փաստացիորեն կդառնան չհարձակման յուրօրինակ պակտ ու իսկապես կնվազեցնեն լարվածությունը հակամարտության գոտում:

Комментарии 13:43 09/02/2011
Как вы оцениваете новый доклад МКГ по ситуации в карабахском конфликте? Насколько вероятно возобновление боевых действий в зоне конфликта, как это утверждают аналитики МКГ?
-Начнем с того, что доклад Международной кризисной группы достаточно запоздал. Примерно на полгода. Потому что после такого количества прямых угроз о готовности возобновить боевые действия в Нагорном Карабахе, которые звучали из уст президента И.Алиева и других представителей военно-политического руководства Азербайджана со второй половины 2010 г., любой себя уважающий руководитель государства обязан был начать войну. Однако этого в прошлом году не произошло, и тем более не произойдет в обозримом будущем.
Вероятность возобновления боевых действий в Нагорном Карабахе по состоянию на февраль 2011 г. значительно меньше, чем даже это было в августе 2010 г. Это связано и с сохраняющимся в зоне конфликта военно-техническим балансом (о чем, кстати, сами аналитики МКГ пишут в своем докладе), и невозможностью достижения сторонами блицкрига – быстрого успеха в случае возобновления боевых действий (что также неоднократно подчеркивается экспертами Кризисной группы), а также – с бескомпромиссной позицией международного сообщества, не допускающего даже мысли о возобновлении боевых действий, что достаточно очевидно было продемонстрировано во время Астанинского саммита ОБСЕ в начале декабря 2010 г.
Таким образом, несмотря на то, что факты в самом тексте свидетельствует об обратном (достаточно детально анализируется военный потенциал сторон и утверждается о невозможности легкого блицкрига), авторы доклада сознательно приводят аргументы о якобы скором возобновлении боевых действий, однако «забывая» при этом также добавить хотя бы один логический аргумент о том, почему эта война все же не может начаться.
Впрочем, это не новый для аналитиков МКГ подход. Еще начиная еще с 2006 г. эта организация в своих нескольких карабахских докладах утверждала о том, что боевые действия начнутся потому, что Азербайджан, обогатившись от продажи энергоресурсов, начнет войну. Затем, наоборот, они стали утверждать, что когда к 2013 -2014 гг. начнут сокращаться доходы от нефти, теперь уже «бедный» Азербайджан начнет войну, чтобы избежать внутриполитических потрясений. Ну а в этом докладе аналитики МКГ уже утверждают, Азербайджан начнет боевые действия еще и потому, что сам себя загнал в угол воинственными заявления, а также потому, что время в карабахском конфликте уже работает против Ильхама Алиева.
-Однако аналитики МКГ утверждают, что есть опасность того, что боевые действия могут возобновить в результате случайных столкновений на линии соприкосновения сторон, которые могут перерасти в полномасштабные военные действия?
Друг другу противостоят регулярные вооруженные силы всех трех сторон конфликта, находящиеся под полным контролем своего политического руководства, а не разрозненные партизанские формирования во главе с полевыми командирами. За последние несколько лет неоднократно фиксировались достаточно крупные инциденты на линии фронта (как например, в марте 2008 г. у села Леонарх или летом 2010 г.), которые могли бы стать полноценными поводами для возобновления боевых действий, однако таковыми не стали. Боевые действия в зоне карабахского конфликта могут возобновиться лишь при принятии руководством одной из конфликтующих сторон осознанного политического решения о ее начале, а не быть результатом какой либо случайности. А стороны конфликта пока еще отдают себе отчет в том, что возобновление боевых действий будет иметь катастрофические последствия для ее инициатора, с учетом сдерживающей силы большого количества вооружений и военной техники, находящейся у конфликтующих сторон, и не дающей надежды на быстрый успех.
Более того, аналитики МКГ сами отмечают о сдерживающей силе ответных ракетно-артиллерийских ударов карабахской и армянской армий, которые могут нанести неприемлемый ущерб основным политическим, экономическим и инфраструктурным объектам Азербайджана, а также привести к столь большим жертвам и материальным потерям, которые намного будут превышать все те выгоды, которые Азербайджан даже гипотетически мог бы ожидать в случае возобновления боевых действий.
-Какова в целом объективность доклада, по вашему мнению?
-Наряду с проделанной достаточно добросовестной работой по сбору большого количества фактического материала, есть моменты, которые, к сожалению, свидетельствует или о пристрастности некоторых экспертов МКГ, или, что еще хуже, о недостаточно профессиональном подходе авторов доклада. Чего только стоит анекдотичный пересказ в тексте доклада цитат от азербайджанских пропагандистов о том, что в ходе инцидента от 18 июня 2010 г. якобы всего лишь один азербайджанский солдат убил чуть ли не десятки армянских солдат или же утверждения о том, что раскопки армянских археологов в Нагорном Карабахе также усиливают вероятность возобновления боевых действий. В докладе также содержится призыв преимущественно к России прекратить поставки вооружений в зону конфликта, но авторы доклада почему-то забывают отметить о том, что в реальности основными поставщиками вооружений – преимущественно главному инициатору гонки вооружений – Азербайджану, являются в первую очередь член НАТО Турция, ряд других восточноевропейских стран, а также Украина и Израиль. Ну и наконец, само название доклада также не вполне соответствует реальному трехстороннему формату военно-политического баланса в зоне карабахского конфликта.
-Аналитики МКГ утверждают, что статус-кво противоречит интересам Азербайджана. Какова реальность этого фактора и соответствует ли это действительности?
-Да, действительно, в докладе МКГ отмечается, что статус-кво не соответствует интересам Азербайджана и что время, фактически, работает против него. Также, по расчетам авторов доклада, к 2014 г. ожидается скорое снижение доходов от продажи энергоресурсов при нереализованных обещаниях Ильхама Алиева в карабахском конфликте, а пролонгация конфликта негативно сказывается на его позициях и восприятии со стороны азербайджанской общественности. Как отмечают эксперты МКГ, в настоящее время лишь 15% населения Азербайджана верят в реальность возобновления боевых действий в зоне карабахского конфликта. Это является весьма наглядным показателем, как и то, что в Азербайджане сейчас явственно проявляется так называемый феномен «песочных часов», где каждый день лишь усиливает осознание невозможности возвращения Нагорного Карабаха.
А своими продолжающимися воинственными и бескомпромиссными заявлениями Азербайджан сам себя загоняет в угол и лишь усиливает ситуацию статус-кво.
Фактически, главным результатом военных угроз со стороны азербайджанского руководства в 2010 г. стала девальвация самого ресурса военного шантажа со стороны Азербайджана в переговорном процессе (когда слишком много угрожаешь войной, в это вскоре перестают серьезно верить). Одновременно безрезультативная военная риторика Азербайджана поспособствовала логическому ужесточению армянской позиции в переговорном процессе и развязала руки армянскому руководству (которое уже с трибуны ОБСЕ открыто заявило о своей готовности признания независимости НКР), на что у международного сообщества не оказалось уже никаких контраргументов.
Кстати, в этом плане есть достаточно заметная тенденция в работах аналитиков МКГ, которая свидетельствует о том, что эксперты этой достаточно авторитетной международной организации реально оценивают ситуацию в зоне конфликта. Если раньше МКГ утверждала о том, что для недопущения боевых действий карабахская сторона должна пойти на сдачу каких либо территорий, то в нынешнем докладе этого пункта уже нет, и эксперты организации лишь призывают международное сообщество оказать более предметное давление на конфликтующие стороны для отвода снайперов и принятия неких общих принципов урегулирования, которые фактически будут являться своеобразным пактом о ненападении и действительно снизят напряжение в зоне конфликта.