Հայաստան-Իրան նավթամուղը կշահագործվի 2014 թվականին
Առաջիկայում Իրանը օրական 1.5 մլն լիտր բենզին և դիզվառելիք կառաքի Հայաստան: Այս մասին հաղորդում է իրանական «Ֆարս» գործակալությունը` հղում անելով երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին:
«Ըստ համաձայնագրի` Իրանը օրական 750 հազար լիտր բենզին և 750 հազար լիտր դիզվառելիք կմատակարարի Երևանին»,- աղբյուրի համաձայն հայտարարել է նավթի փոխնախարար և Իրանական նավթի և վերամշակման ու իրացման ազգային կազմակերպության (NIORDC) կառավարման տնօրեն Ալիռեզա Զեյքանին:
Գործակալությունը հիշեցնում է, որ այս տարվա հունվարի վերջին Իրանի նավթի նախարար Մասուդ Միր Քազեմին հայտարարել էր, որ Իրանն ու Հայաստանը ծրագրում են նոր նավթամուղ կառուցել, որը կմեծացնի Հայաստան իրանական էներգակիրների առաքման ծավալը: Նախարարը հայտնել էր նաև, որ խողովակաշարը սկիզբ կառնի իրանական Թավրիզ քաղաքում և կձգվի մինչև Հայաստանի սահմանը: Մասուդ Միր Քազեմին նաև հույս էր հայտնել, որ ենթակառուցվածքի գործարկման արդյունքում Հայաստանը կմեծացնի Իսլամական հանարպետությունից ներկրվող էներգակիրների սպառման ծավալը:
«Ֆարս» գործակալությունը հաղորդում է նաև, որ 8 դյույմ (203 մմ) տրամագծով և 365 կմ երկարությամբ խողովակաշարը պատրաստ կլինի արդեն 2014 թվականին: Իրանական լրատվամիջոցը նաև արձանագրում է, որ Հայաստանն ու Իսլամական Հանրապետությունն ընդլայնել են համագործակցությունը նաև բնական գազի մատակարարման և էլեկտրաէներգիայի փոխադարձ մատակարարման ոլորտում:

Экономика 11:48 14/02/2011
Иран планирует поставлять в Армению 1.5 миллиона литров бензина и дизтоплива в день, сообщает агентство «ФАРС» со ссылкой на высокопоставленных чиновников страны.
«По подписанному соглашению Иран будет поставлять в Армению 750 тысяч литров бензина и 750 тысяч литров дизельного топлива в день», - сообщил заместитель министра нефти и директор национальной организации нефти, переработки и реализации нефти Ирана (NIORDC) Алиреза Зейкани.
Агентство напоминает, что в конце января текущего года министр нефти Ирана Масуд Мир Каземи заявил, что Иран и Армения планируют строительство нефтепровода, который увеличит объем поставок иранских энергоносителей в Армению. Министр также сообщил, что трубопровод пойдет из Тебриза до границы с Арменией.
Агентство «ФАРС» также сообщает, что трубопровод диаметром 8 дюймов (203мм) и протяженностью 365 км будет сдан в эксплуатацию в 2014 году. Агентство также подчеркивает, что Армения и Иран расширили сотрудничество также в сфере поставок газа и взаимных поставок электроэнергии.