Քաղաքական 15:50 14/02/2011
Փետրվարի 15-ին լրանում է քրդերի առաջնրոդ Ապոյի (Աբդուլլահ Օջալանի) բանտարկության 12-րդ տարին: Սա Թուրքիայի քրդաբնակ շրջաններում բողոքի ու հուզումների հերթական ալիքն է բարձրացրել: Թուրքական «Dogan» լրատվական գործակալության տեղեկացմամբ` բողոքի ցույցի դուրս եկած քրդերի ու ոստիկանական ուժերի միջև բախում է տեղի ունեցել Հաքքարի նահանգի Յուքսեքովա ավանում: Ցուցարարներին կասեցնելու համար ոստիկանները ստիպված են եղել արցունքաբեր գազ և ջրցան մեքենաներ օգտագործել: Կատարվել են նաև ակտիվիստների ձերբակալություններ: Հաքքարի մյուս շրջաններում ևս նկատվում է տևական լարվածություն: Սպասվում է, որ փողոցային մարտերը լայն թափ կստանան:
Հիշեցնենք, որ «Քրդական բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ) առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանը ձերբակալվել է Քենիայի մայրաքաղաք Նայրոբիում և տեղափոխվել Թուրքիայի Իմրալը կղզի: 19992թ. հունիսի 29-ին Անկարայի 2-րդ Պետական Անվտանգության դատարանն Օջալանին դատապարտեց մահապատժի: Նա մեղադրվում էր զինված կազմակերպություն (PKK) հիմնելու և պետության ներսում անջատողական պայքար մղելու համար: Սակայն քրդերի և Արևմուտքի բարձրացրած դժգոհության արդյունքում Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանը 1999թ. նոյեմբերի 25-ին մահապատիժը փոխարինեց ցմահ բանտարկությամբ:

Регион 16:45 14/02/2011
Произошли столкновения между участниками акции протеста и силами полиции в общине Юксекова провинции Аккари Турции.
Как сообщает информационное агентство Dogan, очередная волна недовольства и протестов поднялась в курдонаселенных провинциях Турции в связи с тем, что 15 февраля исполнится 12 лет, как лидер курдов Апо (Абдулла Оджалан) находится в заключении.
Согласно источнику, полиция применила против участников акции слезоточивый газ и водометы, есть задержанные. В других районах Аккари также наблюдается рост напряженности. Ожидается, что уличные бои приобретут масштабный характер.
Напомним, что лидер Рабочей партии Курдистан (РПК) Абдулла Оджалан арестован в столице Кении Найроби и доставлен в тюрьму на острове Имрал Турции. 29 июня 1999 года Суд государственной безопасности Анкары приговорил Оджалана к смертной казни. Он обвиняется в создании вооруженной группировки (РПК) и в организации сепаратистского движения внутри страны. Но из-за волны недовольства курдов и Запада Кассационный суд Турции 25 ноября 1999 года заменил смертную казнь пожизненным заключением.