Տարածաշրջան 16:55 15/02/2011
Երեկ Թեհրանում ընդդիմության կողմից կազմակերպված անօրինական հավաքներին ներկա լինելու մեղադրանքով ձերբակալվել է Իրանում Իսպանիայի հյուպատոս 42-ամյա Իգնասիո Փերեզ Կանբերան:
Այդ մասին տեղեկացնում է իրանական «թաբնաք.իռ» կայքը:
Իսպանիայի արտգործնախարարությունը պարզաբանումներ ստանալու համար ԱԳՆ է կանչել Իսպանիայում Իրանի դեսպան Մորթեզա Սաֆարի Նաթանզիին` վերջինիս փոխանցելով Իրանի դատական իշխանություններին ուղղված պատգամը:
Նշենք, որ երեկ Իրանում ընդդիմության կողմից կազմակերպված հանրահավաքի ընթացքում ոստիկանության հետ բախումների ժամանակ 1 ուսանող է զոհվել, իսկ անվտանգության 9 աշխատակից վիրավորվել:

Spain will recall its ambassador to Iran for consultations, unless Tehran explains and apologizes for the arrest of a Spanish consular representative, Foreign Minister Trinidad Jimenez said Tuesday.
Ignacio Perez-Cambra was detained in front of the Spanish embassy in Tehran after taking a walk with the ambassador in an area where government opponents were staging a protest rally on Monday.
The Spaniard was held for over four hours before being released.
Iran had violated the Vienna Convention regulating diplomatic relations, because it did not inform Perez-Cambra of the reasons for his arrest, Jimenez said.
Spain would recall its ambassador if Tehran did not give a 'satisfactory' response within 48 hours, the minister said. She described the incident as 'very serious and unacceptable.'