ՄԱԿ-ի Կանանց կարգավիճակի հանձնաժողովի նախագահությունը ստանձնել է Հայաստանը
Նյու Յորքում փետրվարի 22-ին աշխատանքն է սկսել ՄԱԿ-ի Կանանց կարգավիճակի հանձնաժողովի (ԿԿՀ) 55-րդ նստաշրջանը, որը նախագահում է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Կարեն Նազարյանը:
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, ՄԱԿ-ի հեղինակավոր այս հանձնաժողովի նստաշրջանի առաջնային թեման է կրթության, գիտության և տեխնոլոգիաների որորտում կանանց ներգրավման և աշխատանքի ու զբաղվածության բնագավառում նրանց հավասար հնարավորությունների պաշտպանության հետ կապված հարցերի քննարկումը:
Հատկանշական է, որ հանձնաժողովի այս տարվա նստաշրջանի աշխատանքներին զուգահեռ տեղի կունենա նաև ՄԱԿ-ի գենդարային հավասարության և կանանց առաջխաղացման մարմնի (UN Women) պաշտոնական մեկնարկը, որին կմասնակցեն ՄԱԿ-ի բարձրաստիճան պաշտոնատարներ և անդամ երկրների պատվիրակություններ: Հինգ տասնյակից ավելի երկրներ ներկայացված են նախարարական պատվիրակություններով:
Կանանց կարգավիճակի հանձնաժողովը ՄԱԿ-ի հիմնական մարմին հանդիսացող` Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի ֆունկցիոնալ հանձնաժողովներից է: Այն իր օրակարգում ներառում է գենդերային հավասարությանը և կանանց առաջխաղացմանը վերաբերող ամենաբազմազան թեմաներ և հանդիսանում է այդ ոլորտներում հիմնական գլոբալ քաղաքականություն մշակող միջկառավարական միակ մարմինը: 2010-2011թթ. Հայաստանը ստանձնել է դրա նախագահությունը:
Հանձնաժողովի քննարկումները Հայաստանի համար կարևոր ուղենիշ կհանդիսանան Գենդերային քաղաքականության հայեցակարգի ու 2011-2015թթ. ռազմավարական ծրագրի իրագործման համար և կխրախուսեն Հայաստանում պետական և հասարակության տարբեր շերտերի մասնակցությանը կանանց հիմնահարցերի լուծմանը:

Армения председательствует в комиссии ООН по положению женщин
В штаб-квартире ООН в Нью-Йорке 22 февраля начала работу 55-я сессия Комиссии по положению женщин. В ней принимают участие представители правительств и более 1500 борцов за гендерное равенство из разных стран мира.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, в работе сессии принимает также участие постоянный представитель Армении в ООН, посол Карен Назарян. Отметим, что в 2010-2011 годах Армения председательствует в комиссии по положению женщин.
Участники сессии обсуждают роль женщин в сфере науки, доступ женщин и девочек к образованию, новым технологиям и достойным рабочим местам. Участники сессии проведут обзор хода выполнения решений Пекинской конференции и двадцать третьей специальной сессии Генеральной Ассамблеи.
Примечательно, что параллельно работе сессии будет дан официальный старт «Организации ООН по гендерному равноправию и расширению прав и возможностей женщин» (United Nations Entity for Gender Equality and the Empowerment of Women). Она будет заниматься исключительно проблемами гендерного неравенства. Новая организация, называемая также кратко UN Women, ставит целью борьбу с дискриминацией женщин в основных областях жизни современного общества: образовании, здравоохранении, трудоустройстве, участии в политической жизни, соблюдении прав человека и других.
Комиссия по положению женщин является функциональным органом Экономического и Социального Совета. Она занимается обзором осуществления международных стандартов по защите и продвижению прав женщин и разработкой предложений по их надлежащему выполнению. В состав Комиссии входят 45 государств — членов ООН.
Обсуждения комиссии станут важным путеводителем для Армении в деле реализации концепции гендерной политики и стратегической программы 2011-2015гг. и стимулируют участие различных слоев государства и общества в решении проблем женщин.