Քադաֆին եղել է Հեյդար Ալիևի բարեկամն ու եղբայրը. ի՞նչն է միավորում Իլհամ Ալիևին ու Քադաֆիին
«Ազադլիգ» թերթը գրում է, թե ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից դատապարտված, Լիբիայի նախագահ, բռնակալ Մուամար Քադաֆին եղել է Ադրբեջանի իշխանության թանկագին ժառանգորդների ցուցակում: Ճիշտ է, Ադրբեջանի իշխանությունը ժամանակ չի ունեցել Հոսնի Մուբարաքի նման նրա հուշարձանն էլ կանգնեցնել Բաքվում, բայց Քադաֆին մշտապես գտնվել է Ադրբեջանի իշխանության սրտում:
Շատերը կարծում էին, թե Ադրբեջանի ներկայիս քաղաքական համակարգի հիմնադիր հանգուցյալ Հեյդար Ալիևը միայն Թուրքիայի նախկին նախագահ Սուլեյման Դեմիրելի հետ է «բարեկամ և եղբայր» եղել: 2000 թ-ի նոյեմբերի 21-ին «Ազերբայջան» թերթը գրել է, որ «Ադրբեջանի հանրապետության նախագահ Հեյդար Ալիևը 2000 թ-ի նոյեմբերի 20-ին Լիբիայի բարձրագույն ժողովրդական կոմիտեի` արտասահմանյան կապերի և միջազգային համագործակցության քարտուղարի (նախարարի) քաղաքական հարցերով տեղակալ Սեդ Մուստաֆա Մուջբիրի գլխավորած ներկայացուցչական պատվիրակության ընդունելության ժամանակ ասել է, որ հիացած է իր «բարեկամ և եղբայր» Քադաֆիի` Աֆրիկյան միություն ստեղծելու ջանքերով, որը պետք է միավորի 700 մլն մահմեդականների»:
Թերթը գրում է, որ Հեյդար Ալիևի ժառանգությանը հավատարիմ Իլհամ Ալիևի` Քադաֆիի նկատմամբ վերաբերմունքն էլ է բարձր մակարդակի վրա: Ինչպես հայտնի է, Իլհամ Ալիևը Բելառուսի պետական համալսարանի պատվավոր դոկտոր է: Նա այդ կոչմանն արժանացել է Բելառուս կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ: Իսկ Բելառուսի պետական համալսարանը ընդամենը երկու պետության ղեկավարի է արժանացրել այդ կոչմանը: Պարզվում է, որ Ի.Ալիևից բացի, այդ կոչմանն արժանացել է միայն Լիբիայի ղեկավար Մուամար Քադաֆին:

Политика 14:51 01/03/2011
Осужденный всем цивилизованным мировым сообществом руководитель «Великой революции Социалистической Народной Ливийской Арабской Джамахирии» Муаммар Каддафи был в списке больших друзей властей Азербайджана. Правда, у правящего режима не было времени поставить ему памятник в Баку, как Хосни Мабараку, однако личность Каддафи всегда была в сердцах руководства Азербайджана, пишет газета «Азадлыг».
Согласно газете, многие считали, что покойный основатель нынешней политической системы в Азербайджане Гейдар Алиев был «братом и другом» только экс-президента Турции Сулеймана Демиреля. Однако 21-го ноября 2000-го года газета «Азербайджан» писала, что во время приема ливийской делегации днем ранее Гейдар Алиев заявил, что восхищается усилиями своего «друга и брата» Каддафи по созданию Африканского союза, который объединит 700 миллионов мусульман.
Также тепло к Каддафи относится Ильхам Алиев. Как известно, Ильхам Алиев является почетным доктором Белорусского государственного университета (БГУ), и удостоился этого звания во время официального визита в Беларусь. Дело в том, что звания почетного доктора БГУ были удостоены лидеры всего двух государств. Вторым почетным доктором БГУ является именно Муаммар Каддафи.