Ամերիկաբնակ հայերը դատական կարգով պահանջ են ներկայացրել ԱՄՆ կենտրոնական բանկ
Ամերիկաբնակ մի խումբ հայեր դատական կարգով պահանջ են ներկայացրել Միացյալ Նահանգների կենտրոնական բանկ` հրապարակելու թուրքական իշխանությունների կողմից ցեղասպանության ժամանակ հայերից խլված ոսկեղենի և ունեցվածքի ընդհանուր արժողության ցանկը: Այս մասին իրազեկում է թուրքական «Gazeteport» լրատվական կայքը:
Նման հայցադիմում ներկայացրած հայերն իրենց նախնիների բռնազավթված ունեցվածքի հրապարակման պահանջ են ներկայացրել` օգտվելով երկրի կենտրոնական բանկից ազատորեն տեղեկություն ստանալու մասին օրենքի ընձեռած հնարավորությունից:
Նախնական տվյալներով` թուրք իշխանավորները 1915-ին հայերի ունեցվածքից 8.130.000 դոլար, որպես թուրքական ոսկի, ի պահ է տրվել գերմանական «Reichs» բանկում: Այնուհետև` առաջին աշխարհամարտից հետո, Վերսալյան պայմանագրով այդ միլիոններն անցել են ԱՄՆ-ին ու դաշնակից երկրներին:

Law 15:29 07/03/2011
A group of American Armenians have claimed to the court demanding from the US Central Bank to release the list of jewelry and properties that Armenians had been deprived by the Turkish authorities during the years of Armenian genocide, “Gazeteport” news website writes.
The Armenians have requested the US Central Bank to release the list about their properties based on the right to get information.
It’s believed that the Turkish authorities have submitted $8.130.000 in 1915 to German “Reichs” bank, and during the World War First those millions have passed to US and to ally countries.