Քաղաքական 19:36 09/03/2011
ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունը տարածել է Լատվիայի Նախագահ Վալդիս Զատլերսի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը:
Շնորհակալ եմ ջերմ բարեկամական ընդունելության համար: Նախագահի կարգավիճակով սա իմ առաջին այցն է Լատվիա, թեև նախկինում բազմաթիվ առիթներ եմ ունեցել լինելու ձեր հյուրընկալ երկրում թե ի պաշտոնե, և թե որպես զբոսաշրջիկ: Կարծում եմ մենք մշտապես փոխայցելությունների փոխճանաչողության լավագույն ավանդույթներ ենք ունեցել, որոնք այսօր վերածվել են ջերմ ու բարեկամական միջպետական հարաբերությունների։
Քիչ առաջ ավարտվեց Նախագահ Զատլերսի հետ մեր հանդիպումը: Բովանդակալից ու արդյունավետ զրույց ունեցանք երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի շուրջ, քննարկեցինք հայ-լատվիական հարաբերությունների ներկա վիճակը և զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև կարծիքներ փոխանակեցինք միջազգային ու տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ:
Ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ վերջին տարիներին բարձրաստիճան երկկողմ փոխայցելությունների և բազմակողմ ձևաչափերում տարբեր միջոցառումների ընթացքում կայացած հանդիպումների արդյունքում ակտիվացել է Հայաստանի և Լատվիայի միջև քաղաքական երկխոսությունը:
Կարևորեցինք բարձր մակարդակի մեր երկկողմ շփումները` մասնավորապես, անդրադարձ կատարելով պարոն Նախագահի` 2009թ. դեկտեմբերին Հայաստան կատարած այցին։ Պայմանավորվեցինք ապահովել մեր երկրների միջև ձևավորված բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը` նպատակ ունենալով խթանել հայ-լատվիական բարեկամական հարաբերություններն ամենատարբեր ոլորտներում:
Մենք համակարծիք ենք, որ Հայաստանի և Լատվիայի միջև համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի և երկուստեք հայտարարեցինք մեր նպատակադրվածությունը լիարժեքորեն օգտագործելու առկա բարենպաստ նախադրյալները, այդ թվում` երկկողմ իրավապայմանագրային լայն դաշտի առկայությունն ու Երևան-Ռիգա կանոնավոր չվերթի առկայությունը:
Այս համատեքստում առանձնացվեցին մի շարք ուղղություններ` առևտրատնտեսական կապերը, զբոսաշրջությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը, մշակույթը, միջխորհրդարանական կապերը, ինչպես նաև վարչատարածքային միավորների միջև համագործակցությունը: Կարևորվեց փոխգործակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը բազմակողմ ձևաչափերում` միջազգային կազմակերպություններում և հատկապես` եվրամերձեցման բնագավառում:
Նշեմ, որ հայ-լատվիական համագործակցությունը մենք դիտում ենք նաև Հայաստանի եվրամերձեցման քաղաքականության համատեքստում: Գործընկերոջս հետ համակարծիք էինք, որ Արևելյան գործընկերությունը նոր հեռանկարներ է ստեղծում և որակական այլ հարթություն է տեղափոխում Եվրամիության և անդամ երկրների հետ մեր համագործակցությունը։ Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Լատվիան Արևելյան գործընկերության ջատագովներից է և հարուստ փորձ ունի եվրաինտեգրման բնագավառում՝ պայմանավորվեցինք այս ուղղությամբ ևս ակտիվացնել մեր գործակցությունը:
Այսօր մենք հերթական քայլն արեցինք այդ ուղղությամբ` ստորագրելով փաստաթուղթ երկու արտգործնախարարությունների միջև եվրաինտեգրման բնագավառում համագործակցության վերաբերյալ:
Արձանագրեցինք նաև, որ համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը անհետևանք չանցավ նաև հայ-լատվիական տնտեսական համագործակցության համար. 2009թ. կտրուկ նվազել էին առևտրաշրջանառության ցուցանիշները: Այդուամենայնիվ, 2010թ. գրանցվեց որոշակի աճ, ինչը սակայն, կարծում եմ, դեռ չի արտացոլում իրական ներուժի պատկերը։ Չեմ կասկածում, որ մենք ունակ ենք համատեղ ջանքերով հաղթահարել բոլոր դժվարությունները և ավելի բարձր ցուցանիշներ արձանագրել, քան մինչև ճգնաժամը:
Այս համատեքստում ես և Նախագահ Զատլերսը կարևորեցինք այցի շրջանակներում հայ-լատվիական հերթական գործարար համաժողովի անցկացումը: Մենք նաև պատրաստակամություն հայտնեցինք հետագայում ևս խրախուսել գործարարների միջև պարբերական շփումները` երկկողմ առևտրատնտեսական կապերն ընդլայնելու և առևտրաշրջանառության ծավալները մեծացնելու նպատակով:
Կարևորեցինք նաև հայ-լատվիական միջկառավարական հանձնաժողովի ձևավորումը, ինչի համար լավագույն իրավական հիմք է ծառայում 2009թ. գործընկերոջս` Հայաստան կատարած այցի ժամանակ ստորագրված տնտեսական և գիտատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիրը:
Ընդգծեցինք նաև միջխորհրդարանական կապերի զարգացման դերն ու նշանակությունը մեր հարաբերությունների օրակարգում: Գովելի է, որ արդեն իսկ մեր խորհրդարաններում գոյություն ունեն բարեկամության խմբեր. մեզ անհրաժեշտ է նրանց ակտիվ և հետևողական աշխատանքը, մասնավորապես միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շրջանակներում:
Նշեցինք մշակութային կապերի և մարդկային շփումների ընդլայնման և այս ոլորտում մեր լավագույն ավանդույթների պահպանման կարևորությունը։
Այցի շրջանակներում ստորագրվեց Հայաստանի և Լատվիայի մշակույթի նախարարությունների միջև համագործակցության ծրագիր առաջիկա երեք տարիների համար:
Օգտվելով առիթից սրտանց ուզում եմ հրավիրել Լատվիայի քաղաքացիներին այցելել Հայաստան: Վստահեցնում եմ, որ դա կլինի հետաքրքիր և վառ տպավորություններով լի հանգիստ: Հայաստանը շատ գեղեցիկ է, հարուստ պատմական ժառանգություն ունեցող մեր երկիրն ունի նաև ժամանցի կազմակերպման անընդհատ զարգացող ենթակառուցվածք: Ուղիղ ավիաչվերթի առկայության և Հայաստանի ճկուն վիզային համակարգի պայմաններում մեր երկրի ուղղությամբ ճանապարհորդության կազմակերպումը բավականին դյուրին է:
Լատվիացի գործընկերոջս ներկայացրեցի Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման վերջին զարգացումները։ Վերահաստատեցի հայկական կողմի դիրքորոշումը. մենք հավատարիմ ենք հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցային ձևաչափով խաղաղ կարգավորելու հանձնառությանը։
Մտքեր փոխանակեցինք նաև Թուրքիայի կողմից ներկայումս սառեցված հայ-թուրքական գործընթացի վերաբերյալ:
Նախագահ Զատլերսի հետ մեր հանդիպումները գնահատում եմ չափազանց արդյունավետ և հույս հայտնում, որ դրանք շարունակական բնույթ կկրեն, իսկ մեր ժողովուրդների բարեկամությունն էլ ավելի արգասաբեր կդառնա»:

Политика 21:27 09/03/2011
Выступление президента Армении Сержа Саргсяна на совместной пресс-конференции с президентом Латвии Валдисом Затлерсом:
“Многоуважаемый господин президент,
Я благодарен за теплый дружеский прием. В качестве президента это мой первый визит в Латвию, хотя ранее я имел много поводов посетить вашу гостеприимную страну как по должности, так и в качестве туриста. Я думаю, у нас были лучшие традиции постоянных взаимных визитов и взаимопознания, которые сегодня превратились в теплые и дружественные межгосударственные отношения.
Уважаемые дамы и господа.
Мы провели содержательную и эффективную беседу с президентом Затлерсом по ряду вопросов, представляющих двусторонний интерес, обсудили нынешнее состояние армяно-латвийских отношений и перспективы развития, а также обменялись мнениями по международным и региональным проблемам.
Я с радостью констатирую, что в результате состоявшихся в последние годы двусторонних визитов и различных мероприятий в многосторонних форматах политический диалог между Арменией и Латвией активизировался.
Мы отметили важность нашего общения на высшем уровне, в частности, отметив визит президента Затлерса в Армению в 2009 году. Мы договорились обеспечить непрерывность политического диалога, сформировавшегося между нашими странами, преследуя цель стимулировать дружественные армяно-латвийские отношения в самых различных сферах.
Мы сошлись во мнении, что сотрудничество между Арменией и Латвией имеет большой потенциал, и заявили о своем стремлении полностью использовать существующие благоприятные предпосылки, в том числе, наличие широкого двустороннего договорно-правового поля, и наличие регулярного рейса Ереван-Рига.
В этом контексте были выделены ряд направлений – торгово-экономические связи, туризм, информационные технологии, сельское хозяйство, культура, межпарламентские связи, а также сотрудничество между административно-территориальными единицами. Была подчеркнута необходимость расширения взаимодействия в многосторонних форматах: международных организациях, особенно, в плане сближения с Европой.
Отметим, что армяно-латвийское сотрудничество мы рассматриваем также в контексте сближения Армении с Европой. Мы сошлись с моим коллегой во мнении, что Восточное партнерство открывает новые перспективы и переводит на качественно новый уровень наше сотрудничество с ЕС и странами-членами ЕС. С учетом того обстоятельства, что Латвия является сторонником Восточного партнерства и имеет богатый опыт в сфере евроинтеграции, мы договорились активизировать наше сотрудничество в этом направлении также.
Сегодня мы сделали очередной шаг в этом направлении, подписав документ о сотрудничестве в сфере евроинтеграции между министерствами иностранных дел.
Мы также констатировали, что мировой финансово-экономический кризис не прошел бесследно и для армяно-латвийского экономического сотрудничества: в 2009 году резко сократились показатели товарооборота. Тем не менее, в 2010 году был зафиксирован определенный рост, что, по нашему мнению, пока не отражает картину реального потенциала. Я не сомневаюсь, что мы способны совместными усилиями преодолеть все трудности и зафиксировать более высокие показатели, чем до кризиса.
В этом контексте я и президент Затлерс отметили важность проведения армяно-латвийского бизнес-форума в рамках визита. Мы также выразили готовность стимулировать в дальнейшем периодические контакты между предпринимателями для расширения двусторонних торгово-экономических связей и увеличения объемов товарооборота.
Мы отметили также важность формирования армяно-латвийской межправительственной комиссии, для чего хорошей основой служит подписанное с моим коллегой в ходе его визита в Ереван в 2009 году соглашение об экономическом и научно-техническом сотрудничестве.
Мы подчеркнули также роль и значение укрепления межпарламентских связей в повестке наших отношений. Следует приветствовать, что в наших парламентах уже есть группы дружбы, нам нужна их активная и последовательная работа, в частности, в рамках международных парламентских организаций.
Мы подчеркнули важность расширения культурных связей и человеческих контактов и сохранения в этой сфере наших лучших традиций. В рамках визита была подписана программа сотрудничества между министерствами культуры Армении и Латвии на три года.
Пользуясь случаем, сердечно приглашаю граждан Латвии посетить Армению. Я заверяю, что это будет интересный и полный яркими впечатлениями отдых. Армения очень красивая страна. Наша страна, имеющая богатое историческое наследие, имеет также постоянно развивающуюся инфраструктуру по организации досуга. В условиях прямого авиарейса и гибкой визовой системы Армении организовать путешествие в нашу страну довольно легко.
Я представил своему латвийскому коллеге последние развития в процессе урегулирования карабахского конфликта. Я вновь подтвердил позицию армянской стороны: мы верны нашему обязательству урегулировать конфликт в переговорном формате Минской группы ОБСЕ. Мы обменялись также мнениями по поводу замороженного на данный момент со стороны Турции процесса армяно-турецкой нормализации.
Я оцениваю наши встречи с президентом Затлерсом как очень продуктивные, и я надеюсь, что они будут носить продолжительный характер, а дружба наших народов станет более плодотворной”.