Թուրքիայի հայերը պատրաստվում են հայց ներկայացնել Եվրադատարան` ընդդեմ թուրքական պետության
«Բիթլիսի, Բաթմանի, Վանի, Մուշի և Սասունի հայերին օգնելու միությունը» հիմնադրամի վերածելու հայերի ցանկությունը լուրջ խոչընդոտների է հանդիպում Թուրքիայում:
Այս մասին, ըստ թուրքական «Vatan» պարբերականի, հայտարարել է միության նախագահ Ազիզ Դաղջըն:
«Թուրքիայի Հանրապետությունը խոչընդոտում է, որ հայ, հույն կամ հրեա քաղաքացիները ստեղծեն նոր հիմնադրամներ: Մեր այդ իրավունքը պաշտպանելու համար պատրաստվում ենք դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան` թուրքական պետությունից պահանջելով 500 հազար եվրո փոխհատուցում»,- ասել է Դաղջըն:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ Ստամբուլի քաղաքացիական առաջին ատյանի դատարանը չի բավարարել իրենց ներկայացրած վերոնշյալ հայցը` հետևյալ պատճառաբանությամբ. «Հայկական համայնքի կրոնական ու կրթական գործունեությունը կարգավորում են համապատասխան նախարարական գերատեսչությունները: Թուրքիայի քաղաքացիական օրենսգրքի 101-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն` հայերը չեն կարող համայնքի անունից Թուրքիայում հիմնել կրոնական կամ լեզվական ուղղվածության հիմնադրամ»:

Право 14:05 10/03/2011
Намерение армянской общины Турции превратить «Союз помощи армянам Битлиса, Батмана, Вана, Муша и Сасуна» в фонд встретило серьезные препятствия со стороны властей Турции. Об этом, как сообщает турецкая газета Vatan, сообщил председатель союза Азиз Дагджын.
«Республика Турция препятствует инициативам армян, греков и евреев по созданию новых фондов. Для защиты нашего права мы намерены обратиться в Европейский суд по правам человека и потребовать от турецкого государства компенсацию в размере €500 тысяч», - сказал Дагджын.
Он также сообщил, что гражданский суд Стамбула первой инстанции отклонил их иск со следующим обоснованием: «Религиозную и образовательную деятельность армянской общины регулируют соответствующие министерские ведомства. Согласно гражданскому кодексу Турции армяне от имени общины не имеют права основать в Турции фонд религиозной или языковой направленности».