Սպորտ 13:51 21/03/2011
ՌԻԱ «Նովոստի» գործակալությունում այսօր տեղի ունեցավ Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջ` «Ֆուտբոլը Ռուսաստանում և Հայաստանում. մրցակցություն` հանուն բարեկամության» թեմայով: Այս միջոցառումը կազմակերպվել էր Եվրոպայի 2012 թ. առաջնության ընտրական փուլի շրջանակներում մարտի 26-ին կայանալիք Հայաստան-Ռուսաստան հանդիպումից առաջ:
Հայաստանյան և ռուսաստանյան ֆուտբոլի լեգենդներ, ԽՍՀՄ չեմպիոն և գավաթակիր, Հայաստանի ֆուտբոլի վետերանների միության նախագահ Սերգեյ Պողոսյանը և սպորտի վաստակավոր վարպետ, վաստակավոր մարզիչ, Օլիմպիական խաղերի չեմպիոն Անատոլի Բիշովեցը քննարկեցին Հայաստանի և Ռուսաստանի հավաքականների առաջիկա հանդիպման վերաբերյալ հարցերը: Պլանավորված էր, որ հեռուստակամուրջին կմասնակցեն նաև սպորտի վաստակավոր վարպետ, «Սովետսկի սպորտ» թերթի մեկնաբան Եվգենի Լովչևը և «Միկա» ֆուտբոլային ակումբի մարզչական խորհրդի նախագահ Էդուարդ Մարգարովը, սակայն նրանք տարբեր պատճառներով չկարողացան ներկայանալ: Փոխարենը երևանյան տաղավարում հայտնվել էր մարզական մեկնաբան Կարեն Գիլոյանը:
Անատոլի Բիշովեցը հայտարարեց, որ Հայաստան-Ռուսաստան առաջիկա հանդիպման վրա կարող է ազդել երկու գործոն: Առաջինը հոգեբանականն է: Ֆուտբոլային հայտնի մասնագետը վստահ է, որ ՌԴ ընտրանու ճամբարում հոգեբանական վիճակն այնքան էլ դրական չէ, քանի որ թիմը պարտվել է վերջին երկու ստուգողական խաղում: Իսկ դրական գործոնն այն է, որ Ռուսաստանի հավաքականը կառուցված է Սանկտ Պետերբուրգի «Զենիթի» և Մոսկվայի ԲԿՄԱ-ի բազայի վրա: Այդ ակումբները հանդես էին գալիս Եվրոպայի լիգայում: Թեպետ երկուսն էլ դուրս են մնացել եվրոպական ակումբային մրցաշարից, խաղացողներն անգնահատելի փորձ են կուտակել և պատրաստ կլինեն հայերի հետ հանդիպմանը:
«Մարտի 26-ի խաղը շատ բանով վճռորոշ է լինելու: Հաշվի առնելով մեր ֆուտբոլիստների կարգը, այն փաստը, թե ինչպիսի ակումբներ են նրանք ներկայացնում, կարելի է ասել, որ Ռուսաստանի ընտրանին մի փոքր առավելություն ունի: Ես բախտ եմ ունեցել աշխատել երկու հայ ֆուտբոլիստների հետ: Ռոման Բերեզովսկուն իրավամբ կարելի է «հայկական Լև Յաշին» անվանել, իսկ Սարգիս Հովսեփյանը լավագույն պաշտպաններից մեկն է: Ռոմանի հետ հանդիպեցի Թուրքիայում, որտեղ նա մասնակցում էր «Խիմկիի» ուսումնամարզական հավաքին: Զրուցեցինք: Պատմեց, որ Հայաստանի հավաքականում այժմ շատ լավ մթնոլորտ է, կան երիտասարդ և փորձառու ֆուտբոլիստներ: Կառանձնացնեի նաև Հենրիխ Մխիթարյանին, Յուրա Մովսիսյանին, Լևոն Պաչաջյանին, Արտակ Ալեքսանյանին, Էդգար Մանուչարյանին»,- ընդգծեց Բիշովեցը:
Ռուս մասնագետը նշեց նաև, որ Հայաստանի հավաքականը միշտ էլ տեխնիկապես գրագետ ֆուտբոլ է ցուցադրել: Դրան հիմա ավելացել է դիմադրողականության բարձր մակարդակը: Հայաստանի հավաքականը նաև բնավորություն ունի: Հենց այդ որակների շնորհիվ է, որ մեր ընտրանին, ըստ Բիշովեցի, հաջող է հանդես գալիս Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլում:
«Հայերը հաղթեցին սլովակներին ու անդորրացիներին: Կարող էին առավելության հասնել նաև Մակեդոնիայի ընտրանու նկատմամբ, սակայն վերջին պահին ձեռքից բաց թողեցին հաղթանակը: Հայաստանի հավաքականը կարող է գործել մարտավարական տարբեր սխեմաներով` ելնելով անհրաժեշտությունից: Այդ թիմը կարող է խաղալ 4-4-2 տարբերակով, իսկ երբ հանգամանքները ստիպեն, ի վիճակի է ապավինել 4-3-3 մարտավարությանը: «Կրասնոդարի» կազմում անցկացրած վերջին խաղում Յուրա Մովսիսյանը դարձավ գոլի հեղինակ և, անշուշտ, լավ տրամադրությամբ կնախապատրաստվի ռուսների հետ հանդիպմանը: Սրանք բոլորն էլ կարևոր գործոններ են և արժանի են ուշադրության»,- ավելացրեց ՌԴ հավաքականի նախկին գլխավոր մարզիչը:
Անատոլի Բիշովեցը կանգ առավ նաև խաղացանկի վրա` հայտարարելով, որ մրցաշարային հեռանկարի տեսանկյունից այն պակաս կարևոր չէ: Հայաստանի հավաքականն ընտրական փուլը կավարտի Իռլանդիայի ընտրանու հետ արտագնա խաղով, իսկ Ռուսաստանի թիմը կխաղա Անդորրայի հավաքականի հետ:
«Սլովակիայում ու Իռլանդիայում Հայաստանի հավաքականի համար շատ ծանր է լինելու: Այդուհանդերձ, պետք է շեշտեմ նաև, որ այս խմբում անցումային խաղեր չկան: Ռուսաստանի ու Հայաստանի թիերի առաջիկա հանդիպման արդյունքը հիմնականում կախված կլինի այն հանգամանքից, թե մարզիչներն ինչպես կտրամադրեն իրենց սաներին, ինչպես կպատրաստվեն կոնկրետ հանդիպմանը: Հայերը, ի դեպ, պատրաստվում են մարզաբազայում, իսկ ռուսները` 5-աստղանի հյուրանոցում: Տարբեր մոտեցումներ են, և հույս ունեմ, որ այն չի ազդի խաղի ընթացքի վրա…
Կհաղթի այն թիմը, որը պատասխանատվություն է զգում երկրի ու երկրպագուների նկատմամբ: Վստահ եմ, որ մեզ բովանդակալից խաղ է սպասվում: Հայերն աչքի են ընկնում ստեղծագորական որակներով, և դրան մենք պետք է պատրաստ լինենք: Բացի այդ, հայ ֆուտբոլիստները երիտասարդ են ու ամբիցիա ունեն: Ադվոկատը հրավիրել է Մակեևին, Գլուշակովին ու Իոնովին… Միևնույն է, նրանք կմնան պահեստայինների նստարանին: Մարզիչը հիմա փորձարարությամբ չի զբաղվի և, ըստ իս, կապավինի փորձառու ֆուտբոլիստներին, ովքեր արդեն խաղակցված են: Որակազրկման պատճառով Հայաստան-Ռուսաստան հանդիպմանը չի մասնակցի Ալեքսանդր Անյուկովը: Դա լուրջ խնդիր է, բայց նրան կարող է փոխարինել Շիշկինը, ով նույնպես լավ որակներ ունի:
Ընդհանրապես` ասում են, որ չունենք երիտասարդ այնպիսի ֆուտբոլիստներ, ովքեր կարող են համալրել հավաքականը: Աստղերը, սակայն, երկնքից չեն ընկնում, նրանց պետք է բացահայտել: Համոզված եմ, որ մենք երիտասարդ լավ ֆուտբոլիստներ ունենք: Ինչ վերաբերվում է փորձառուներին, ցավոք, նրանցից ոմանք բավարար խաղային պրակտիկա չունեն: Խոսքը Ժիրկովի, Բիլյալետդինովի, Պավլյուչենկոյի մասին է: Արշավինն էլ, իր հերթին, միայն փոխարինման է մտնում»,- հայտարարեց Բիշովեցը:
Նա, ի դեպ, բարձր գնահատեց նաև հայաստանյան ընտրանու գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանի կատարած աշխատանքը` շեշտելով, որ Հայաստանում վստահում են տեղացի մարզչի, ով լավ է հասկանում ֆուտբոլիստներին ու նրանց մենթալիտետը:

Спорт 15:00 21/03/2011
В агентстве РИА Новости состоялся видеомост Москва-Ереван на тему «Футбол России и Армении: соперничество ради дружбы». Он прошел в преддверии матча Армения-Россия в рамках отборочного тура Евро-2012, который состоится в Ереване 26 марта.
Легенды армянского и российского футбола, председатель союза ветеранов футбола Армении Сергей Погосян и заслуженный мастер спорта, заслуженный тренер, чемпион Олимпийских игр Анатолий Бышовец обсудили возможности команд.
Анатолий Бышовец заявил, что на предстоящую игру могут оказать воздействие два фактора, и первый – психологический. Известный футбольный специалист уверен, что в сборной России психологическая ситуация не очень позитивная, поскольку команда проиграла в двух последних контрольных матчах. А положительным фактором является то, что сборная России построена на базе санкт-петербургского «Зенита» и московского ЦСКА, а эти клубы выступают  в европейской лиге. Хотя обе команды выбыли из европейского клубного чемпионата, тем не менее, игроки набрались неоценимого опыта, и готовы к игре с армянами.
Бышовец отметил, что игра 26 марта по многим параметрам будет решающей. Он считает, что с учетом класса российских футболистов и того, какие клубы они представляют, российская сборная имеет небольшое преимущество. «Мне выпала судьба работать с двумя армянскими футболистами. Романа Березовского по праву можно назвать «армянским Львом Яшиным», а Саргис Овсепян является одним из лучших защитников», - сказал он.
«Хочется обратить внимание на талантливую молодежь сборной Армении. Многие из этих ребят сейчас играют на отличном уровне. Мне очень нравится, как действуют на поле Юрий Мовсесян и Эдгар Манучарян, - сказал Бышовец и добавил, - Могу сказать, что и раньше у этой команды было достаточно хороших техничных игроков, но теперь еще и появился характер. После проигрыша Ирландии Армения сумела прибавить и даже выиграла у Словакии».
По его оценке, армяне могли обыграть также сборную Македонии, но в последний момент упустили победу. Команда Армении может играть по различным тактическим схемам с учетом необходимости.
«Вообще сборная Армении пока оставляет очень приятное впечатление. Она может играть в два или в три нападающих. Думаю, у тренера сборной Армении есть возможность ротировать состав, и менять расстановку игроков на поле», - добавил он.
Прогнозируя исход предстоящего матча Армения-Россия, Бышовец заметил, что победит та команда, которая чувствует ответственность перед страной и болельщиками. Он выразил надежду, что нас ждет содержательная игра. Бышовец отметил, что армяне выделяются творческой игрой, кроме того, армянские футболисты молоды и амбициозны.
Он сообщил, что Адвокат пригласил в сборную Макеева, Глушакова и Ионова, но они останутся на скамье запасных, поскольку тренер сейчас не будет проводить эксперименты и выведет на поле опытных и сыгранных футболистов.
Говоря о составе российской сборной, он отметил, что часто говорится о том, что в России нет молодых футболистов, которые могут пополнить сборную. Но звезды с неба не падают, их надо раскрывать. А что касается опытных футболистов, у них, к сожалению, недостаточно игровой практики. «Юрий Жирков в последнем матче сыграл всего лишь 15 минут, а Роман Павлюченко и Динияр Билялетдинов не имеют надлежащей игровой практики», - сказал Бышовец. По его словам, тот же Аршавин часто выходит на замену или бывает заменен.
А.Бышовец высоко оценил работу тренера сборной Армении В. Минасяна, подчеркнув, что в Армении доверяют местному тренеру, который хорошо понимает игроков и их менталитет.