Քաղաքական 15:31 23/03/2011
Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը Իլհամ Ալիևին ուղարկված նամակում իր մտահոգություններն է հայտնել Ադրբեջանում խոսքի ազատության, քաղաքական բազմակարծության ու քաղաքական բանավեճերի միջազգային չափանիշներին համապատասխանության մակարդակի կապակցությամբ:
Այս մասին հաղորդում է «Թուրան» գործակալությունը:
Ալիևին ուղղված նամակում ԵԽ գլխավոր քարտուղարը անհանգստություն է հայտնել Բաքվում մարտի 11-ին և 12-ին կայացած բաղոքի ակցիաների ընթացքում ցուցարարներին ձերբակալելու կապակցությամբ և կոչ է արել փոխել հավաքները սահմանափակող մոտեցումները:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նաև հիասթափություն է հայտնել լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլաևի անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից չկատարելու կապակցությամբ և կոչ է արել վերանայել Ֆաթուլաևի ազատ արձակման բոլոր հնարավորությունները:

CoE Secretary General concerned about freedom of expression in Azerbaijan
In a letter to President Aliyev of Azerbaijan, Thorbjørn Jagland expressed his concerns about the respect for the pluralism of political debate, freedom of expression, and freedom of association in the country, CoE official website writes.
The Secretary General called for a change to the very restrictive approach to the freedom of Assembly, following the number of recent arrests prior to the demonstrations held in Baku on 11 and 12 March. He also expressed his disappointment at the continued failure of the Azerbaijan authorities to implement the judgment of the European Court of Human Rights and to look at all the possibilities to end the detention of the imprisoned editor Mr Eynulla Fatullayev.
The Secretary General reiterated the offer to help the Azerbaijan authorities to bring the legislation and the administrative and judicial practices in protecting human rights and fundamental freedoms to the level expected from a member State of the Council of Europe. He also expressed his willingness to visit Baku and discuss these issues with President Aliyev and his administration.