Քաղաքական 15:31 23/03/2011
Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը Իլհամ Ալիևին ուղարկված նամակում իր մտահոգություններն է հայտնել Ադրբեջանում խոսքի ազատության, քաղաքական բազմակարծության ու քաղաքական բանավեճերի միջազգային չափանիշներին համապատասխանության մակարդակի կապակցությամբ:
Այս մասին հաղորդում է «Թուրան» գործակալությունը:
Ալիևին ուղղված նամակում ԵԽ գլխավոր քարտուղարը անհանգստություն է հայտնել Բաքվում մարտի 11-ին և 12-ին կայացած բաղոքի ակցիաների ընթացքում ցուցարարներին ձերբակալելու կապակցությամբ և կոչ է արել փոխել հավաքները սահմանափակող մոտեցումները:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, ԵԽ գլխավոր քարտուղարը նաև հիասթափություն է հայտնել լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլաևի անհապաղ ազատ արձակման վերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից չկատարելու կապակցությամբ և կոչ է արել վերանայել Ֆաթուլաևի ազատ արձակման բոլոր հնարավորությունները:

Регион 17:38 23/03/2011
Генсек СЕ выразил Ильхаму Алиеву обеспокоенность притеснением свободы выражения и собраний в Азербайджане
Генеральный секретарь Совета Европы Турбьёрн Ягланд направил письмо президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву относительно соблюдения стандартов СЕ. Как сообщает сайт «Pia.az», в письме Ягланд выразил обеспокоенность притеснением плюрализма, свободы выражения и собраний.
Обращаясь к прошедшим в Баку 11 и 12 марта акциям протеста, генсек Совета Европы призвал руководство Азербайджана изменить свою позицию относительно проблемы свободы собраний. Он выразил сожаление в связи с тем фактом, что правительство Азербайджана до сих пор не выполнило требование Европейского суда про правам человека об освобождении из тюрьмы журналиста Эйнуллы Фатуллаева.
Турбьёрн Ягланд предложил помощь правительству Азербайджана в доведении до сведения общественности законодательного, административного и судебного опыта Совета Европы в сфере защиты прав человека и базовых свобод. Также генеральный секретарь Совета Европы выразил желание посетить Баку для обсуждения вышеназванных проблем с президентом Ильхамом Алиевым и его администрацией.