Իրավունք 11:17 29/03/2011
Ծանր հանցագործություններ քննող Ստամբուլի դատարանում երեկ տեղի է ունեցել «Ակոս» շաբաթաթերթի սպանված խմբագրապետ Հրանտ Դինքի գործով 17-րդ դատական նիստը, որին, ի դեպ, այս անգամ ներկա են գտնվել Փարիզից ու Բրյուսելից հրավիրված փաստաբաններ:
Թուրքական «Milliyet» օրաթերթի տեղեկացմամբ` Դինքի ընտանիքի փաստաբաններից Ֆեթհիյե Չեթինը դատարանին իրազեկել է Տրապիզոնի փոխոստիկանապետ Նեջաթի Էքիջիի` Անկարայի դատարանում տված կարևոր մի ցուցմունքի մասին: Ըստ այդմ` հայտնի է դարձել հետևյալը. հեռուստացույցով տեսնելով իր որդուն` Դինքի սպանությունը կատարած և հիշյալ քրգործով անցնող գլխավոր մեղադրյալ Օգյուն Սամասթի հայրն իսկույն դիմել է ոստիկանատուն:
Տրապիզոնի փոխոստիկանապետ Էքիջին փորձել է նրա հորից տեղեկանալ, թե որտեղ կարելի է փնտրել Սամասթին, բայց բոլոր որոնումներն ավարտվել են անարդյունք: Վերջում Սամասթի հայրն Էքիջիին ասել է. «Տղայիս տեղը ժանդարմերիայի հրամանատարը կիմանա: Իրար հետ հաճախ էին հանդիպում: Եվ ահա Չեթինը դատարանից պահանջել է, որ մարդասպանի հայրը որպես վկա ցուցմունք տա դատարանում այն մասին, թե ով է եղել այդ ժանդարմերիայի հրամանատարը, որի հետ բավականին հաճախ հանդիպել է Օգյուն Սամասթը:
Դինքի սպանությունից անցել արդեն ավելի քան 4 տարի, մինչդեռ թուրքական արդարադատությունը դեռ արժանավորապես չի պատժել հանցագործին ու հանցախմբին: Ցուցաբերած անվճռականության համար թուրքական դատաիրավական համակարգն արժանացել է միջազգային համայնքի խիստ քննադատությանը ու մասնավորապես դատապարտվել Մարդու իրավունքների եվրադատարանի կողմից:

Право 11:37 29/03/2011
Адвокат семьи Гранта Динка Фетие Четин накануне потребовала пригласить в суд в качестве свидетеля отца убийцы Динка Огюна Самаста, поскольку ранее в беседе с заместителем начальника полиции Трабзона он упоминал о связи сына с неким командиром жандармерии.
Согласно турецкой газете Milliyet, адвокат напомнила суду, что согласно показаниям заместителя начальника полиции Трабзона Неджата Экиджи в суде Анкары, отец убийцы Динка Огюна Самаста, увидев по телевизору своего сына, обратился в полицию. Когда Экиджи попытался у него выяснить, где можно найти Самаста, отец сказал: «Место моего сына будет знать командир жандармерии. Они часто встречались».
Фетие Четин потребовала пригласить в качестве свидетеля отца убийцы, чтобы он сообщил суду, кто такой этот командир жандармерии, с которым Огюн часто встречался.
Напомним, что вчера в суде по тяжким преступлениям Стамбула начато17-ое заседание по делу об убийстве главного редактора двуязычного (армянский и турецкий) еженедельника «Агос» Гранта Динка, на котором присутствовали проходящие в производстве в качестве подозреваемых Тунджел Эрхан, Ясин Айал, Сали Адж Салиноглу и Эрсин Йолджун.
За процессом следят прибывшие из Парижа и Брюсселя адвокаты, депутат от оппозиционной «Народно-республиканской партии» (НРП - CHP) Четин Сосял, депутат от прокурдской партии «Мир и Демократия» (ПМД - BDP) Уфук Урас, журналисты Али Байрамоглу и Орал Чалишлар, а также члены семьи Динка и их защитники.
Прошло уже более 4 лет со дня убийства Динка, а турецкое правосудие до сих пор не покарало по заслугам исполнителя и членов преступной группы. За проявленную нерешительность турецкая судебная система подверглась резкой критике со стороны международного сообщества, в частности, Европейского суда по правам человека.