Իրավունք 11:17 29/03/2011
Ծանր հանցագործություններ քննող Ստամբուլի դատարանում երեկ տեղի է ունեցել «Ակոս» շաբաթաթերթի սպանված խմբագրապետ Հրանտ Դինքի գործով 17-րդ դատական նիստը, որին, ի դեպ, այս անգամ ներկա են գտնվել Փարիզից ու Բրյուսելից հրավիրված փաստաբաններ:
Թուրքական «Milliyet» օրաթերթի տեղեկացմամբ` Դինքի ընտանիքի փաստաբաններից Ֆեթհիյե Չեթինը դատարանին իրազեկել է Տրապիզոնի փոխոստիկանապետ Նեջաթի Էքիջիի` Անկարայի դատարանում տված կարևոր մի ցուցմունքի մասին: Ըստ այդմ` հայտնի է դարձել հետևյալը. հեռուստացույցով տեսնելով իր որդուն` Դինքի սպանությունը կատարած և հիշյալ քրգործով անցնող գլխավոր մեղադրյալ Օգյուն Սամասթի հայրն իսկույն դիմել է ոստիկանատուն:
Տրապիզոնի փոխոստիկանապետ Էքիջին փորձել է նրա հորից տեղեկանալ, թե որտեղ կարելի է փնտրել Սամասթին, բայց բոլոր որոնումներն ավարտվել են անարդյունք: Վերջում Սամասթի հայրն Էքիջիին ասել է. «Տղայիս տեղը ժանդարմերիայի հրամանատարը կիմանա: Իրար հետ հաճախ էին հանդիպում: Եվ ահա Չեթինը դատարանից պահանջել է, որ մարդասպանի հայրը որպես վկա ցուցմունք տա դատարանում այն մասին, թե ով է եղել այդ ժանդարմերիայի հրամանատարը, որի հետ բավականին հաճախ հանդիպել է Օգյուն Սամասթը:
Դինքի սպանությունից անցել արդեն ավելի քան 4 տարի, մինչդեռ թուրքական արդարադատությունը դեռ արժանավորապես չի պատժել հանցագործին ու հանցախմբին: Ցուցաբերած անվճռականության համար թուրքական դատաիրավական համակարգն արժանացել է միջազգային համայնքի խիստ քննադատությանը ու մասնավորապես դատապարտվել Մարդու իրավունքների եվրադատարանի կողմից:

Law 12:29 29/03/2011
Supreme Criminal Court of Istanbul hosted on Monday the 17th hearing of assassinated Agos paper’s editor-in-chief Hrant Dink. Lawyers, invited from Paris and Brussels, were present at the hearing.
According to Turkish “Milliyet”, Dink family lawyer Fethiye Cetin informed the court about an important testimony by Trabzon deputy chief of police Nejati Ekiji made in Ankara court. Therefore, having watched chief suspect Ogun Samast on TV, his father hurried to the police station.
Trabzon deputy chief of police asked the father where Samast could be found, but the hunting was in vain. Later Ekiji was told that “the commander of gendarmerie could have known where my son would be. They used to have regular meetings.” Thus, Cetin claimed the court to call on testimony the murderer’s father who could tell the name of gendarmerie commander, who used to have regular meetings with Ogun Samast.
More than 4 years are left behind since Dink’s assassination. Turkish justice has been still unable to punish the murderer and the criminal group. Turkish judicial system has been deeply criticized and condemned by the international community, particularly by the European Court of Human Rights.