Քաղաքական 17:58 30/03/2011
Քիչ առաջ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը դադարեցրեց հացադուլը: Ակցիայի դադարեցումը նույնքան ծիսական էր, որքան մեկնարկը, անվանումն ու այս ընթացքում եղած մեկնաբանությունները (դավանանքի ու քաղաքականության հետ ակցիայի առնչությունների մասին է խոսքը):
Առանց այդ ատրիբուտների մեջ խորանալու, պետք է նկատել, որ հացադուլից Րաֆֆի Հովհաննիսյանի դուրս գալու քայլն, ըստ էության, վերջին արարն է քաղաքական այն մինի պրոցեսի, որ սկիզբ առավ կոալիցիայի համատեղ հայտարարության ստորագրմամբ:
Այդ ժամանակ արձանագրել էինք, որ այդ հայտարարությունն ընդամենը հրապարակային պարտավորություն է` պատասխանատվությունից խուսափելու արատավոր պրակտիկայից հրաժարվելու պարտավորություն է: Այլ կերպ ասած` իշխանությունն իր ներսում հստակեցրել էր խաղի կանոններ, որոնց պայմաններում բացառվում է միմյանցից քվե փախցնելու գործելակերպը:
Հենց այդ ժամանակ էլ նշել էինք, որ ստորագրված հայտարարությունը մարտահրավեր է ընդդիմությանը` այն իմաստով, որ արդյո՞ք ընդդիմությունը կկարողանա իր ներսում նման ընդհանուր հայտարարի գալ և որպես հետևանք` արդեն հաջորդ փուլում խաղի կանոնների շուրջ ընդհանուր հայտարարի գալ իշխանությունների հետ:
Մինչ գնահատականներին անցնելը, թե որքանով է ընդդիմությանը հաջողվում հաղթահարել այդ մարտահրավերը, անդրադառնանք հայտարարույունից հետո տեղ գտած կարևոր այլ իրադարձությունների ևս:
Դրանցից առաջինը մարտի 1-ի հանրահավաքն ու այնտեղ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ունեցած ելույթն էր: Մամուլում այն որակվեց սոցիալ-պոպուլիստական ու արձանագրվեց, որ ՀԱԿ-ի ղեկավարը լուծումներ առաջարկելու փոխարեն փողոցը մոբիլիզացնելու գիծ է որդեգրում: Բնականաբար, սա մի կողմից ազդակ էր իշխանություններին, մյուս կողմից մարտահրավեր` ուղղված ընդդիմադիր, բողոքավոր էլեկտորատի վրա հույս դնող ուժերին: Վերջիններս սպասեցնել չտվեցին:
Արդեն մարտի 3-ին «Ժառանգություն» խմբակցությունը գրեթե ողջ կազմով կանգնեց բողոքի ելած մի խումբ քաղաքացիների կողքին ու ոստիկանների հետ բախման միջոցով հասկացրեց, որ փողոցը մենաշնորհ դարձնելու Տեր-Պետրոսյանի մոտեցման հետ իրենք այնքան էլ համաձայն չեն:
Ինչ վերաբերում է իշխանություններին, ապա պատասխանը եղավ ամենաբարձր մակարդակով` մարտի 12-ին Սերժ Սարգսյանի ելույթով: Այս մասին արդեն խոսել ենք, և եթե կարճ ձևակերպելու լինենք, ապա նախագահը հասկացրեց, որ կախված քաղաքական մրցակցության եղանակից ու մեթոդից (ըստ ճաշակի` կոշտ-փափուկ, հեղափոխություն-ընտրություն, երկխոսություն-առճակատում և այլն) իշխանության արձագանքը կլինի համարժեք: Այլ կերպ ասած, խաղի կանոնների ընտրության իրավունքն իշխանությունը թողեց ընդդիմությանը:
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի արձագանքը հետևեց անմիջապես` մարտի 17-ի հանրահավաքում: Ոմանց համար` անակնկալ, ոմանց համար` սպասելի: Իր բառերով` Տեր-Պետրոսյանը նախապատվություն տվեց «անցնցում իշխանափոխությանը» ու դրանով իսկ արձանագրեց, որ նախընտրում է իշխանությունների հետ հարաբերվել երկխոսության, ընտրությունների ու ընդհանրապես` փափուկ կանոններով:
Սա, իհարկե, իշխանական ուժերը ողջունեցին (նաև` անխափան մուտք ապահովելով Ազատության հրապարակ): Բայց պարզվեց, որ իշխանության հետ խաղի կանոնները հստակեցնելու համար դա անհրաժեշտ, բայց ոչ բավարար պայման է:
Մարտի 17-ի հանրահավաքից առաջ աննախադեպ ակցիայով հանդես եկավ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Ինչպես վերը արդեն նշեցինք, նա ընդհանրական ձևակերպված պահանջներով հացադուլ հայտարարեց ու դրանով իսկ առանցքային դիրք գրավեց քաղաքական ու տեղեկատվական օրակարգում: Այս ակցիայի ու դրա շուրջ գրեթե բոլոր կողմերից բազմաթիվ մեկնաբանություններ եղան (տեղ-տեղ` ցինիզմի հասնող), բայց մի բան ակնհայտ էր. ակցիան ընդդիմադիր դաշտում սեփական տեղն ընդգծելու և «Ժառանգության» հետ հաշվի նստելու պահանջ էր բովանդակում, որից ՀԱԿ-ը, ի դեմս` Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, հրաժարվեց:
Այդ հրաժարումն ու դրան հետևած քարոզչական պատերազմն էլ ընդամենը մեկ ամիս առաջ պրոցեսներից դուրս ու ստվերում մնացած «Ժառանգությանը» դարձրեցին քաղաքական գործոն: Եվ հիմա ՀԱԿ-ը լուրջ խնդրի առջև է կանգնած. կամ «Ժառանգության» հետ երկխոսելու եզրեր գտնել, կամ` թույլ տալ, որ այդ կուսակցության թափհավաքը շարունակի: Դրան, ի դեպ, ոչ այնքան նպաստում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ակցիան, որքան մարտի 17-ի հանրահավաքի արդյունքներից դժգոհ «փողոցն» ու ՀԱԿ-ի որոշ լիդերների տարակարծությունները Տեր-Պետրոսյանի հետ:
Ամփոփելով ասելիքը` պետք է արձանագրենք, որ իշխանությունների նետած մարտահրավերը մնում է օրակարգում: ՀԱԿ-ի կողմից միայնակ պատասխանի լեգիտիմությունը «Ժառանգությունը» կասկածի տակ է առնում, ու ըստ էության, այդ նպատակով Ազատության հրապարակը մեկ-երկու օր շուտ «ազատագրած» Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հացադուլը կարծես արդյունք է տալիս: Եվ եթե այդ արդյունքը ճիշտ ընկալում գտնի մյուս բոլոր ուժերի կողմից, այդ պահից ի վեր ընդդիմադիր ուժերը պետք է մտածեն իրենց դաշտում խաղի կանոնների հստակեցման մասին: Հակառակ դեպքում` տանուլ են տալու բոլորը:

Политика 19:02 30/03/2011
Раффи Ованнисян прекратил голодовку, и конец голодовки был столь же ритуальным, как и ее начало, название, и комментарии, которые прозвучали за этот период (речь идет о взаимодействии данной акции с религией и политикой).
Не углубляясь в атрибутику, следует отметить, что прекращение голодовки Р. Ованнисяном, по сути, это последнее действие в том политическом мини процессе, который начался с подписания коалиционного заявления.
В то время мы констатировали, что это заявление – всего лишь публичное обязательство, отказ от порочной практики ухода от ответственности. Иными словами, власти внутри себя уточнили правила игры, которые исключают перехват голосов друг у друга.
Тогда уже мы отметили, что подписанное заявление – это вызов оппозиции в том смысле, сможет ли оппозиция внутри себя прийти к такому же общему знаменателю, и, в качестве следствия, уже на следующем этапе прийти к общему знаменателю по правилам игры уже с властями.
До того, как приступить к оценкам, насколько оппозиции удается преодолеть этот вызов, коснемся важных событий, имевших место после принятия коалиционного заявления.
Первое: митинг 1 марта и выступление Левона Тер-Петросяна. В СМИ оно было охарактеризовано как социально-популистское, прозвучали мнения, что лидер АНК вместо того, чтобы предложить решения, взял на вооружение линию мобилизации улицы. Естественно, с одной стороны это был сигнал для властей, с другой стороны – вызов для тех сил, которые возлагают надежды на протестный электорат. Последние долго ждать не заставили.
Уже 3 марта фракция «Наследие» практически в полном составе встала рядом с протестующими гражданами и путем столкновения с полицией дала понять, что со стремлением Левона Тер-Петросяна монополизировать улицу они не совсем согласны.
Что касается властей, то ответ прозвучал на самом высоком уровне: 12 марта выступил Серж Саргсян. Об этом мы уже говорили, и если сформулировать кратко, то президент дал понять, что в зависимости от способов и методов политической конкуренции (на вкус: жесткая-мягкая, революция-выборы, диалог-конфронтация и пр.), реакция властей будет адекватной. Говоря иными словами, право выбора правил игры власть оставила оппозиции.
Реакция Левона Тер-Петросяна последовала незамедлительно на митинге 17 марта. Для кого-то она была неожиданной, для кого-то ожидаемой. Говоря его же словами, Левон Тер-Петросян предпочел «смену власти без потрясений» и тем самым констатировал, что предпочитает играть с властями по «мягким правилам», путем диалога и выборов.
Безусловно, власти это приветствовали (обеспечив даже беспрепятственный вход на площадь Свободы). Но выяснилось, что это необходимое, но недостаточное условие для уточнения правил игры с властями.
До митинга 17 марта беспрецедентную акцию начал Раффи Ованнисян. Как мы уже сказали выше, он объявил голодовку с требованиями, которые были сформулированы в обобщенном виде, и тем самым занял ключевую позицию в политической и информационной повестке. По поводу данной акции прозвучали комментарии и интерпретации со всех сторон (временами, доходящие до цинизма), но одно было очевидно: акция преследовала цель подчеркнуть свое место и содержала требование считаться с партией «Наследие», от чего АНК, в лице Левона Тер-Петросяна, отказался.
Этот отказ и последовавшая за этим агитационная война превратили партию «Наследие», которая всего месяц назад была вне политических процессов, в политический фактор. И теперь АНК стоит перед серьезной дилеммой: либо найти точки для диалога с «Наследием», либо позволить ей продолжать наращивать потенциал. Этому, кстати, не столько содействовала акция Раффои Ованнисяна, сколько недовольная результатами митинга 17 марта «улица» и разногласия некоторых лидеров АНК с Левоном Тер-Петросяном.
Подводя итог, следует констатировать, что вызов, брошенный властями, остается на повестке. «Наследие» поставила под сомнение легитимность ответных действий АНК в одиночку, и, кажется, голодовка Раффи Ованнисяна, который на день-два раньше занял площадь Свободы для этой цели, дает результаты. И если эти результаты будут правильно оценены остальными силами, то начиная с этого момента оппозиционные силы должны задуматься об уточнении правил игры на своем поле. В противном случае проиграют все.