Տնտեսություն 10:45 01/04/2011
«Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգությունը գտնվում է միջազգային կազմակերպությունների մոնիթորինգի տակ: Բնականաբար, ոչ մասնագետների հայտարարությունը` ատոմակայանի անվտանգության խնդրի հետ կապված, տեղին չէ քննարկելը»:
Այս մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` անդրադառնալով Վրաստանի նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեի այն հայտարարությանը, որով Վրաստանի իշխանություններին կոչ է անում բանակցություններ սկսել Հայաստանի հետ Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության կապակցությամբ:
Նախարարը մեկ անգամ ևս նշեց, որ հայկական ատոմակայանը գտնվում է ՄԱԳԱՏԷ-ի անմիջական հսկողության տակ, և մինչ օրս որևէ խնդիր` կապված Մեծամորի ատոմակայանի անվտանգության հետ չի եղել:
«Նման բոլոր հայտարարությունները ուղղակի պետք չէ լուրջ ընդունել: Մենք բաց ենք, բոլորը կարող են գալ, նայել և տեսնել մեր ատոմակայանը: Եթե որևիցե խնդիր լիներ, ապա առաջինը միջազգային կազմակերպությունը կարգելեր մեզ աշխատել»,- ասաց Ա.Մովսիսյանը:
Նշենք, որ Ճապոնիայի հզոր երկրաշարժից հետո վթարվեց Ֆ«ուկուսիմա» ատոմակայանը, և միջազգային հանրության կենտրոնում արդիական դարձրեց ատոմակայանների անվտանգության խնդիրը:
Հիշեցնենք նաև, որ երկու շաբաթ առաջ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը կառավարության նիստում նույնպես նշել է, որ կառավարության ուշադրության կենտրոնում պետք է լինի ոչ միայն Մեծամորի ատոմակայանը, այլ նաև այն ենթակառուցվածքները, որոնք ապահովում են ատոմակայանի անխափան գործունեությունը:

Экономика 12:05 01/04/2011
Mинистр энергетики и природных ресурсов РА Армен Мовсисян считает, что неуместно обсуждать заявления лиц, некомпетентных в вопросах безопасности АЭС.
В беседе с корреспондентом Panorama.am глава энергетического ведомства Армении прокомментировал заявление Эдуарда Шеварднадзе, в котором тот призвал грузинские власти начать переговоры по поводу безопасности на Мецаморской АЭС.
Министр повторно отметил, что армянская атомная станция находится под непосредственным контролем МАГАТЭ, и по сей день никаких проблем, связанных с безопасностью не было зафиксировано.
«Все подобные заявления просто не следует воспринимать всерьез. Мы открыты для всех, желающие могут приехать и ознакомиться с нашей станцией. При наличии проблем в первую очередь международные организации наложили бы запрет на работу АЭС»,- сказал А.Мовсисян.
Напомним, что после мощного землетрясения в Японии произошла авария на АЭС в Фукусиме, и на повестке мирового сообщества остро встал вопрос безопасности на атомных станциях.
Напомним также, что двумя неделями ранее премьер-министр РА Тигран Саргсян отметил на заседании правительства, что в центре внимания его членов должны находиться не только Мецаморская АЭС, но и вся инфраструктура, обеспечивающая бесперебойную работу станции.