Ընտրվել է 32 երեխա, որոնք կմեկնեն Եվրոպա անվճար վիրահատվելու
Ինչպես արդեն նշել էինք, անցնող շաբաթում Երևանում էին գտնվում Եվրոպայից ժամանած մի խումբ բժիշկներ, որոնք «Հայաստանի մանկական ասոցիացիա» բարեգործական հասարակական կամակերպության հետ համատեղ արդեն 20-րդ տարին է իրականացնում են հատուկ ակցիա` բուժհետազոտությունների արդյունքում ընտրվում են երեխաներ, որոնց առողջական խնդիրներին Հայաստանում հնարավոր չէ լուծում տալ: Երեխաները համապատասխան զննումն անցնելուց հետո մեկնում են վիրահատության Եվրոպայի լավագույն կլինիկաները.
«Եթե դրական ելք չունենային այդ վիրահատությունները, մեր գործունեությունն արդարացված չէր լինի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց հկ-ի նախագահ Վարուժան Սեդրակյանը:
Երեկ ողջ օրվա ընթացքում կազմակերպության Երևանի գրասենյակում բազմապրոֆիլ մասնագետները զննել են առողջական խնդիրներ ունեցող մոտ 100 երեխայի: Իսկ նախորդ օրերին նրանք եղել են Գորիսում և Գյումրիում, սակայն ինչպես նշեց նախագահը, զննել են երեխաների նաև այլ մարզերից, այդ թվում նաև Արցախից:
«Ընտրվել է տարբեր պաթոլոգիաներով 32 երեխա , որոնց տվյալներն արդեն տեղում մանրակրկիտ կուսումնասիրվեն ու, եթե վիրահատության անհրաժեշտությունը սուր լինի, ապա արդեն օգոստոսին երեխաները կմեկնեն Եվրոպա»,-տեղեկացրեց մեր զրուցակիցը: Ի դեպ, երեխաները մեկնում են Գերմանիա, որտեղից էլ Հայաստան էին ժամանել բժիշկները, սակայն վիրահատություններն իրականացվում են Եվրոպայի այլ պետությունների կլինիկաներում` Բելգիայում, Հոլանդիայում և այլն:
Եվրոպայում մինչև 14 տարեկան երեխաներին արվող վիրահատություններն անվճար են, մինչդեռ Հայաստանում միայն մինչև 7 տարեկան երեխաներին են անվճար վիրահատում: Սակայն, կրկնեց Վ.Սեդրակյանը, միայն այդ պատճառով չէ, որ հայ երեխաները վիրահատվում են արտերկրում:
Հկ նախագահը թվարկեց այն պաթոլոգիաները, որոնք վիրահատման ենթակա են Եվրոպայում:
«Դրանք տարբեր են` սկսած ներքին օրգանների, գլխուղեղի, սրտի հիվանդություններից, մինչև սեռական փոփոխություններ ենթադրող վիրահատություններ»:

Здоровье 20:18 07/04/2011
Как уже указывалось, на проходящей неделе в Ереване находится прибывшая из Европы группа врачей, которые совместно с общественной благотворительной организацией «Детская ассоциация Армении» уже 20 лет проводят своеобразную акцию – в результате медицинских исследований выбираются дети, чьи проблемы со здоровьем невозможно решить в Армении. После соответствующего исследования детей отправляют в лучшие клиники Европы.
«Если бы эти операции не имели бы положительных результатов, то наша деятельность была бы неоправданной»,- в беседе с Panorama.am заявил председатель общественной организации Варужан Седракян.
В течение трех дней в ереванском офисе организации специалисты разных профилей исследовали проблемы со здоровьем около 100 детей. А в предыдущие дни они побывали в Горисе и Гюмри, однако, как указал председатель НПО, были исследованы и дети из других областей, в том числе, и Арцаха.
«Было выбрано 32 ребенка с различными патологиями, чьи данные будут досконально изучены уже на месте и, если возникнет необходимость срочной операции, то они уже в августе отправятся в Европу», - сообщил наш собеседник. Кстати, дети отправляются в Германию, откуда и прибыли в Армению специалисты, но операции будут проводиться в других европейских странах: Бельгии, Голландии и т.д.
В Европе для детей до 14 лет операции проводятся бесплатно, в то время как в Армении бесплатно оперируются дети лишь до семилетнего возраста. Но, по мнению В. Седракяна, это не единственная причина, по которой армянские дети оперируются за рубежом. Он указал те патологии, которые должны быть прооперированы в Европе: «Они разные – начиная с внутренних органов, болезней головы и сердца, до операций, предполагающих изменение пола».