Տնտեսություն 12:51 07/04/2011
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել էր Արմավիրի մարզ: Այցի շրջանակներում նա այցելել է Էջմիածնի «Բիգա» և «Ամստեր Ֆլաուրես» հայ-հոլանդական համատեղ ընկերություններ:
«Ամստեր Ֆլաուրես» հայ-հոլանդական ձեռնարկությունը հիմնադրվել է 2006-ին: Ընկերությոնների համասեփանակտեր Սամվել Պետրոսյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ընկերության հիմնական նպատակն է եղել Հայաստանում ֆոտոդիզայնի և լանդշաֆտային դիզայնի զարգացումը, ինչպես նաև մեր պայմաններին համապատասխան տնկանյութերի աճեցումն ու բազմացումը, փոխանցում է Panorama.am-ի թղթակիցը:
Պետրոսյանի խոսքով, հայ-հոլանդական ընկերությունը հիմնականում առաջարկում է առողջ վարդերի 100-ից ավելի տեսականի, մշտադալար բույսերի պտղատու ծառերի միամյա և բազմամյա բույսերի ինչպես նաև սենյակային էկզոտիկ բույսերի 200-ից ավելի տեսականի ու ծաղիկների սերմեր:
Ինչ վերաբերում է մյուս` «Բիգա» հոլանդական ընկերությանը, ապա ըստ Պետրոսյանի, այն հիմնադրվել է 2005-ին և 2009-ին սնկեր աճեցնող տեխնոլոգիաների առաջատար հոլանդական «Cristiaens Group» ֆիրմայի հետ պայմանագիր է կնքել Հայաստանում շամպինիոն տեսակի սնկի աճեցման և փաթեթավորման գործարան կառուցելու, ինչպես նաև համապատասխան մասնագետներ պատրատսելու մասին:
Ընկերությունների համասեփականատերը նաև տեղեկացրել է, որ աշխատանքների կազմակերպման և գործարանի կառուցման համար ներդրվել է 1 մլն եվրո գումար: Նա նաև նշեց, որ «Բիգա»-ի բոլոր տեխնոլոգիաներն ու սարքավորումները ներկրված են Հոլանդիայից:
Այնտեղից է բերում նաև սնկի աճեցման համար անհրաժեշտ կոմպոստը և տորֆը: Կառավարման և աճեցման ամբողջ համակարգը հսկվում է համակարգչի միջոցով: Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ ամեն օր հավաքվում է միջին հաշվով 900-1000 կգ շամպինիոն:
Ըստ նրա, «Բիգա սունկ»-ը լինելով Հայաստանի էկոլոգիապես ամենամաքուր սունկն իր համային հատկություններով ու որակով համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին: Տեղեկացրեց նաև, որ արտադրանքը սպառվում է հիմնականում Հայաստանում, սակայն նախատեսվում է առաջիկայում արտահանել արտերկիր: «Մոտ ժամանակներում նախատեսվում է երկրորդ արտադրամասի ընդլայնում, ինչպես նաև կոմպոստի արտադրության գործարանի կառուցում, որը միակը կլինի տարածաշրջանում և սունկ արտադրողներին կապահովի որակյալ կոմպոստով», -վստահեցրեց Պետրոսյանը:
Նրա խոսքերով, նաև պայմանագիր են կնքել հոլանդական ընկերության հետ լոլիկի, վարունգի և պղպեղի աճեցման ջերմատներ կառուցելու և համապատասխան մասնագետներ վերապատրաստելու մասին: Արդյունքում, նա հույս ունի, որ կբացվի 50-60 աշխատատեղ:

Экономика 13:34 07/04/2011
Президент Армении Серж Саргсян в рамках рабочего визита в Армавирскую область посетил армяно-голландские совместные предприятия «Бига» и «Амстер Флауэрс», сообщает корреспондент Panorama.am.
Армяно-голландское совместное предприятие «Амстер Флауэрс» основано в 2006 году. Совладелец компаний Самвел Петросян в беседе с журналистами сообщил, что основной целью «Амстер Флауэрс» было развитие в Армении ландшафтного дизайна, а также выращивание и размножение саженцев, которые приживаются в наших климатических условиях.
По словам С. Петросяна, компания предлагает более 100 сортов роз, более 200 видов вечнозеленых растений, плодовых деревьев, однолетних и многолетних растений, а также экзотических комнатных растений. Компания продает также семена цветов.
Что касается компании «Бига», по словам С. Петросяна, она основана в 2005 году, а в 2009 году подписала договор с передовой голландской компанией Cristiaens Group, которая специализируется на технологии выращивании грибов. Договор предусматривает строительство в Армении завода по выращиванию и упаковке шампиньонов, а также подготовку соответствующих кадров.
С.Петросян также сообщил, что на организацию работ и строительство завода инвестирована сумма в размере 1 миллион евро. Он отметил, что все оборудование «Биги» и используемые технологии – голландские.
Из Голландии завозится также необходимый для выращивания грибов компост и торф. Весь процесс управляется при помощи компьютеров. Петросян сообщил, что в среднем ежедневно собирается 900-1000 кг грибов.
По его словам, грибы компании «Бига» - экологически чистые и по своему качеству и вкусовым показателям соответствуют европейским стандартам. Он также проинформировал, что в основном продукция компании продается на внутреннем рынке, но планируется в ближайшее время наладить экспорт. «В ближайшее время мы планируем расширить второй производственный цех, а также построить завод по производству компоста, который будет единственным в регионе и буде поставлять всем производителям грибов качественный компост», - заверил С.Петросян.
По его словам, с голландской компанией подписан также договор о строительстве теплиц по выращиванию помидоров, огурцов и перца. В результате, по его подсчетам, появится 50-60 новых рабочих мест.