Քաղաքական 16:04 07/04/2011
«Չեմ հասկանում, ինչո՞ւ է Չավուշօղլուն իրեն քաղավիացիայի ոլորտի պաշտոնյայի տեղ դրել ու ինչ-որ անհասկանալի առաջարկներ անում»,- մեկնաբանելով ԵԽԽՎ ղեկավար Մևվլութ Չավուշօղլուի հնչեցրած հայտարարություններն այն մասին, թե եթե Ադրբեջանը ցանկանա, ապա Ստեփանակերտի օդանավակայանի հարցը կարող է քննարկվել ԵԽԽՎ հաջորդ նստաշրջանում՝ Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ խմբակցության անդամ Գագիկ Մելիքյանը:
Նրա խոսքերով, անթույլատրելի է այն հանգամանքը, որ ԵԽԽՎ ղեկավարը փորձում է միջամտել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներքին հարցերին, ինչը բնականաբար նրա պաշտոնական պարտականությունների մեջ չի մտնում:
«Արցախն անկախ պետություն է և նա է որոշում, թե երբ օդանավակայան կառուցի, ինչպես դա շահագործի կամ ապահովի դրա անվտանգությունը: Միջազգային չվերթներ իրականացնելու համար կա համապատասխան միջազգային կառույց և Չավուշօղլուի առաջարկները մեղմ ասած անհասկանալի են»,- ընդգծեց պատգամավորը:
Նա զարմանք արտահայտեց այն փաստի առնչությամբ, որ օդանավակայանի շահագործման վերաբերյալ Ադրբեջանից ժամանակ առ ժամանակ հայտարարություններ են հնչում՝ ընդգծելով, որ դատապարտելի է Ադրբեջանի՝ ԼՂՀ ներքին գործերին միջամտելու ցանկացած փորձ:

Политика 18:07 07/04/2011
Не могу понять, почему Чавушоглу возомнил себя официальным представителем гражданской авиации, и делает какие-то непонятные предложения. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am депутат Национального собрания, член Республиканской фракции Гагик Меликян, комментируя заявление Чавушоглу о том, что если Азербайджан пожелает, то вопрос открытия аэропорта в Степанакерте может быть рассмотрен на следующей сессии ПАСЕ.
По его словам, непозволительно то, что глава ПАСЕ пытается вмешаться во внутренние дела НКР, что, естественно, не входит в его должностные обязанности.
«Арцах – независимое государство, и самостоятельно определяет, когда строить аэропорт и как его эксплуатировать, и как обеспечивать его безопасность. Для получения разрешения на организацию международных рейсов есть соответствующая международная структура, и предложения Чавушоглу, с учетом этого, мягко говоря, непонятны», - отметил депутат.
Он выразил удивление по поводу того, что в связи с эксплуатацией степанакертского аэропорта из Азербайджана время от времени слышатся всякого рода заявления и отметил, что любая попытка Азербайджана вмешаться во внутренние дела НКР предосудительна.