Հասարակություն 14:00 11/04/2011
Արդեն 10 օր է օնլայն տարբերակով գործում է Երիտասարդական համահայկական խորհրդարանը: Ինչպես այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Ատոմ Մխիթարյանը, այսօր առավոտյան, facebook սոցիալական ցանցի տվյալներով, արդեն 210 հոգի անդամակցում են Երիտասարդական համահայկական խորհրդարանին, որից 20-25 տոկոսը Սփյուռքից են: Նշվեց նաև, որ ներկայում պատրաստվում է խորհրդարանի պաշտոնական կայքէջը:
Ըստ Ա.Մխիթարյանի, դեռևս 2004թ.-ից Ազգային ժողովում ստեղծվել է երիտասարդական խորհրդարան, որի նախաձեռնողն այն ժամանակ եղել է Հրանուշ Հակոբյանը: Դրանից հետո երիտասարդական պալատը իր գործունեությունն է ծավալել թե Երևանում, թե հանրապետության մարզերում և մի շարք ծրագրեր է իրականացրել: Սակայն, ԱԺ-ի հերթական ընտրություններից հետո խորհրդարանի գործունեությունը դադարել է և այսօր նախատեսվում է այն շարունակել:
Ա.Մխիթարյանի խոսքերով, Երիտասարդական համահայկական խորհրդարանի առաջին նպատակն է համազգային խնդիրների շուրջ համախմբել երիտասարդներին, ովքեր ապրում են Սփյուռքում, նաև երիտասարդական կազմակերպությոններին, որոնք գործում են Արցախում և Հայաստանում, իսկ երկրորդ նպատակը հայապահպանությունն է: «Խորհրդարանում բոլոր քննարկումները կազմակերպվելու են հայերենով` հաշվի առնելով, որ Սփյուռքի երիտասարդների մոտ լեզվի պահպանության խնդիր կա, ինչը նաև հնարավորություն կտա պայքարել Սփյուռքի երիտասարդների խառնամուսնությունների դեմ»,- նշեց վարչության պետը:
Ըստ նրա, խորհրդարանը բաց է և բոլոր ցանկացողները կարող են մասնակցել բոլոր քննարկումներին: Առայժմ նախագահությունը կազմակերպում է Սփյուռքի նախարարությունը, բայց առաջիկայում այն կունենա նախագահող, որն, ըստ էության, մոդերատորի դեր կկատարի: Նախագահը կփոխվի ամիսը կամ երկու ամիսը մեկ` գրանցված երիտասարդական կազմակերպությունների կողմից:
«Յուրաքանչյուր գրանցված երիտասարդական կազմակերպություն խորհրդարանում կունենա մեկ ներկայացուցիչ, ով կմասնակցի քվեարկությանը, իսկ անհատ երիտասարդները կարող են միայն մասնակցել թեմաների քննարկմանը: Այս ակցիայով մենք խրախուսում ենք նաև երիտասարդների կազմակերպվածությունը»,- ասաց Ա.Մխիթարյանը` հավելելով, որ ոչ մի առավելություն չի տրվելու կուսակցական երիտասարդներին. գործող երիտասարդական կազմակերպություններն էլ կարող են ներգրավվել:

Общество 14:35 11/04/2011
Инициатива создания Всеармянского молодежного парламента получила большую поддержку в сети facebook, сообщил сегодня на пресс-конференции начальник управления всерамянских программ министерства Диаспоры Армении Атом Мхитарян.
По его словам, по данным на утро 11 апреля членами парламента уже являются 210 человек, из них 20-25% - представители Диаспоры. Он сообщил, что сайт молодежного парламента находится на стадии разработки.
А.Мхитарян напомнил, что еще в 2004 году в Национальном собрании Армении был создан молодежный парламент, инициатором которого была Грануш Акопян. В то время он развернул свою деятельность как в Ереване, так и в областях республики, и реализовал ряд программ. Но после очередных парламентских выборов первый молодежный парламент прекратил свою деятельность.
По словам сотрудника министерства, первая цель молодежного парламента – сплотить молодых людей, проживающих в Диаспоре, а также молодежные организации, действующие в Армении и Арцахе вокруг решения общенациональных проблем. Вторая цель - сохранение армянской идентичности. «Все обсуждения будут проходить на армянском языке с учетом проблемы сохранения языка в Диаспоре», - сказал он.
По его словам, парламент открыт и в его работе могут принять участие все желающие. Сейчас организационные вопросы решает министерство Диаспоры, но в скором будущем у парламента появится председатель, который, по сути, будет играть роль модератора. Председатель будет сменяться раз в месяц или два месяца.
«Каждая зарегистрированная организация будет иметь по одному представителю в парламенте, который будет принимать участие в голосовании, а индивидуальные члены парламента могут принимать участие только в обсуждении. Тем самым мы стимулируем молодежь к самоорганизации», - резюмировал А. Мхитарян.