Իրավունք 10:15 12/04/2011
Բելառուսի Ազգային անվտանգության ծառայությունն իրականացված նախաքննության արդյունքում արդեն պարզել է  Մինսկի մետրոյում նախօրեին տեղի ունեցած ուժգին պայթյունի հեղինակին, տեղեկացնում է «ՌԻԱ-նովոստի» գործակալությունը:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Բելառուսի մետրոյի «Օկտյաբրսկայա» կայարանում, երբ ժողովուրդը լի է եղել, պայթյուն է որոտացել, ինչի հետևանքով 12 մարդ էր մահացել, իսկ 149 մարդ էլ ստացել էր տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածք:
«Մետրոյի պայթյունն իրականացրած անձնավորությունը հետախուզման մեջ է», -հաղորդել է Բելառուսի Ազգային անվտանգության ծառայությունը:
Երկրի Գլխավոր դատախազությունը պայթյունը որակել էր որպես ահաբեկչություն: Իսկ նախագահ Լուկաշենկոն էլ արտահերթ խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել էր, թե պայթյունը կարող էին կազմակերպել և ներսից, և արտասահմանից և հանձնարարել էր խստորեն անվտանգության միջոցառումներ իրականացնել:

Belarusian National Security Service unveiled the suspect of the terror act that occurred Monday in a busiest metro station of Minsk, “Ria-Novosti” agency writes.
The death toll rose to 12 Tuesday after a blast described as an act of terror tore through a metro station in the Belarus capital near President Alexander Lukashenko's headquarters.
"As of 2:30 local time (23:30 GMT), the number of dead reached 12 people, six of whom have been identified," AFP writes referring to the country's KGB security service said in a statement, cited by the Interfax news agency.
A total of 149 people needed medical treatment, 22 of whom are in a serious condition, and 30 of whom have injuries of medium severity, the KGB statement said.