Իրավունք 17:58 15/04/2011
Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը Ադրբեջանում գերի վերցված ու այնտեղ մահացած Մանվել Սարիբեկյանի գործով ապրիլի 5-ին նամակով դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային: Այդ մասին տեղեկացնում են գլխավոր դատախազության լրատավական ծառայությունից:
Նախրորդ տարվա նոյեմբերի 4-ին ադրբեջանական կողմը Հայաստանին հանձնեց ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Թթուջուր գյուղի բնակիչ Մանվել Սարիբեկյանի դին, ով, ադրբեջանական պաշտոնական հայտարարությունների համաձայն, մահացել է 2010 թվականի հոկտեմբերի 5-ին՝ խեղդամահության հետևանքով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի ցուցումով՝ Մանվել Սարիբեկյանի մահվան փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 13-րդ կետերով (սպանություն առանձին դաժանությամբ և ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով) ՀՀ ոստիկանությունում հարուցվեց քրեական գործ, որի նախաքննությունը այնուհետև հանձնարարվել է ՀՀ կառավարությանն առընթեր Ազգային անվտանգության ծառայության Քննչական վարչությանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը Մ. Սարիբեկյանի մահվան փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործի քննության օբյեկտիվությունը, բազմակողմանիությունը և լրիվությունն ապահովելու համար 2010 թ. դեկտեմբերին նամակով դիմել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Զ. Գարալովին` քրեական գործի քննությանն աջակցելու համար, այն է` մասնավորապես տեղեկացնել, թե Ադրբեջանի քննչական մարմինների կողմից կատարվում է արդյոք քննություն Մ.Սարիբեկյանի բռնի մահվան դեպքի առթիվ, եթե՝ այո, ապա ուղարկել քրեական գործը կամ քրեական գործի նյութերը: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը երաշխավորել է նաև, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ստացված նյութերը կամ փաստաթղթերը օգտագործվելու են միայն քննության նպատակներով:
ՀՀ գլխավոր դատախազի նամակի` ադրբեջանական կողմի արձագանքի բացակայության, քրեական գործի քննությանը չաջակցելու, ճշմարտության բացահայտմանը շահագրգիռ չլինելու հանգամանքներից ելնելով, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը 2011 թվականի ապրիլի 5-ին նամակով դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային.
«Քննության օբյեկտիվությունը, բազմակողմանիությունը և լրիվությունն ապահովելու համար, առաջնորդվելով 22.01.1993թ. կնքված «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության մասին» Մինսկի կոնվենցիայով՝ ՀՀ Գլխավոր դատախազը 2010թ. դեկտեմբերի 14-ի գրությամբ դիմել է Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ պարոն Զակիր Գարալովին` վերը նշված քրեական գործի քննությանն աջակցելու խնդրանքով, մասնավորապես խնդրել է հայտնել, թե Ադրբեջանի քննչական մարմինների կողմից կատարվում է արդյոք քննություն Մ. Մ. Սարիբեկյանի բռնի մահվան դեպքի առթիվ, եթե՝ այո, ապա ուղարկել քրեական գործը կամ քրեական գործի նյութերը: ՀՀ Գլխավոր դատախազությունը երաշխավորել է նաև, որ Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից ստացված նյութերը կամ փաստաթղթերը օգտագործվելու են միայն քննության նպատակներով:
Հաշվի առնելով, որ վերը նշված գործողությունների կատարումը նշանակություն ունի քրեական գործով վերջնական որոշում կայացնելու համար` խնդրում եմ Ձեզ աջակցել մեր գրությանը պատասխան ստանալուն»,- ասված է նամակում:

Право 20:27 15/04/2011
Генеральный прокурор Армении Агван Овсепян по делу взятого в плен в Азербайджане и там умершего Манвела Сарибекяна 5 апреля обратился с письмом к генеральному прокурору РФ Юрию Чайке. Об этом сообщила пресс-служба Генпрокуратуры Армении.
4 ноября прошлого года азербайджанская сторона передала Армении тело жителя деревни Ттуджур Гегаркуникской области Манвела Сарибекяна, который, согласно официальному заявлению Азербайджана, скончался 5 октября 2010 года в результате асфиксии.
По указанию генпрокурора по факту смерти Манвела Сарибекяна было возбуждено уголовное дело согласно пунктам 5 и 13 части 2 статьи 104 Уголовного кодекса РА (убийство, совершенное с особой жестокостью и по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма). Полицией РА было возбуждено уголовное дело, которое затем было передано Следственному управлению Службы национальной безопасности (СНБ) при правительстве РА.
В целях обеспечения объективности, целостности и всестороннего рассмотрения вышеуказанного дела А. Овсепян в декабре 2010 года обратился с письмом к генпрокурору Азербайджана З.Гаралову, призвав его к содействию. В своем письме генпрокурор Армении спрашивал, проводится ли следствие с азербайджанской стороны по поводу насильственной смерти М.Сарибекяна? Если да, то у азербайджанской стороны были запрошены материалы уголовного дела. При этом, Агван Овсепян гарантировал, что полученные материалы или документы будут использоваться лишь в целях следствия.
Исходя из того, что азербайджанская сторона проигнорировала данное обращение, не желая содействовать выявлению истины, Агван Овсепян обратился 5 апреля с письмом с просьбой о содействии к генеральному прокурору России Юрию Чайке.
В письме отмечается, что в рамках подписанной 22.01.1993 года Минской конвенции о правовой помощи и правовых отношениях по гражданским, семейным и уголовным делам, генпрокурор Армении обратился к азербайджанской стороне для содействия в деле расследования и о гарантиях, которые ей были предоставлены