Euronews. «Մարդիկ դեմ են իշխանությունը հորից ժառանգած Իլհամ Ալիևին»
Ադրբեջանում հինգ տարեկան աղջնակի ձերբակալության փաստը գրավել է նաև միջազգային մամուլի ուշադրությունը: Մասնավորապես «Euronews»-ը գրում է. «Համացանցի արագությունը ևս մեկ անգամ խանգարեց իշխանություններին թաքցնել իրենց գործողությունները: Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում կայացած ընդդիմության խաղաղ հանրահավաքը ցրելիս տեղի ոստիկանները ձերբակալել են հնգամյա աղջկա և նրա մորը»:
Երեխան ոստիկանների ձեռքն է ընկել «ազատություն» բառը վանկարկելու համար: «Euronews»-ի տեղեկացմամբ` այդ օրը Բաքվում 65 մարդ է ձերբակալվել, որոնցից 25-ը քիչ անց ազատ են արձակվել: Ադրբեջանական ընդդիմության խոսքերով` հարյուրավոր մարդիկ ոստիկանության վերահսկողության տակ են գտնվում այդ թվում և երկու շվեդացի լրագրող:

Law 14:55 20/04/2011
The arrest of a 5-year-old Azerbaijani girl captured the attention of the international media. Particularly, “Euronews” writes: “Once again the speed of the internet makes it difficult for governments to hide their actions. A young girl is arrested along with her mother in Azerbaijan crackdown on an attempted anti-government rally in the capital Baku.”
Police detained the little girl and her mother while shouting “freedom”. According to “Euronews” another 65 people were detained in Baku, 25 out of which were soon freed. Azerbaijan’s opposition states that hundreds of people are under police control, including two Swedish journalists.
“People are against the rule of President Ilham Aliyev, who took control of the county after his long serving father Heydar Aliev died in 2003,” Euronews writes.