Իրավունք 11:50 22/04/2011
Անկարայի հանրապետական դատախազությունում դատական գործ է բացվել թուրք գրող Սուլայման Յեշիլյուրթի դեմ իր հեղինակած «Դերսիմից հայուհի Յեմուշի որդի արհեստավոր Քեմալը» գրքում «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուին հրապարակավ վիրավորելու մեղադրանքով: Մեղադրող կողմը Յեշիլյուրթի համար պահանջում է 1 տարի 2 ամսից մինչև 2 տարի 4 ամիս ազատարկման պատիժ:
Դատախազության մամուլի հանցանքների գծով բաժնի դատախազ Քուրսաթ Քայրալի կողմից բացված դատական հայցի մեղադրականում նշվել է, որ գրքի հեղինակը, Քըլըչդարօղլուին վերագրելով հայկական ծագում, ըստ էության զրպարտել է նրան և նախընտրական շրջանում նրա հեղիանությունը սևացնելու միտում դրսևորել:
Այս մասին հայտնում է թուրքական «Milliyet» օրաթերթը:
Հիշեցնենք, որ այդ գիրքը տպագրվել է այս տարվա փետրվարին 100 հազար տպաքանակով: Տպագրումից անմիջապես հետո մի մեծ խմբաքանակ առաքվել էր Թուրքիայի խորհրդարան: Կատարվածից վրդովված Քեմալ Քըլըչդարօղլուն դիմել էր դատարան և բարոյական վնասի փոխհատուցում պահանջել:

Турецкий писатель обвиняется в том, что приписал армянское происхождение лидеру оппозиции
В республиканской прокуратуре Анкары возбуждено дело против турецкого писателя Сулеймана Йешилюрта за публичное оскорбление главы Народно-республиканской партии Кемаля Кылычдароглу. Напомним, что Йешилюрт является автором книги «Сын дерсимской армянки Емуш, ремесленник Кемаль», в которой повествуется об армянском происхождении Кылычдароглу.
Обвинение требует для автора книги наказания в виде лишения свободы сроком от 1года 2 месяцев до 2лет и 4 месяцев.
В обвинительном иске, поданном прокурором отдела по преступлениям прессы Курсатом Кайралом, сказано, что автор книги, приписав Кылычдароглу армянское происхождение, по сути, оклеветал его и опорочил его авторитет в предвыборный период. Об этом сообщает турецкая газета Milliyet.
Напомним, что книга вышла в феврале текущего года тиражом в 100 000 экземпляров. После выхода в свет большая партия книг была доставлена в парламент. Раздосадованный Кылычдароглу обратился в суд с требованием компенсации за моральный ущерб.