«Ծաղկահավաք» Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում
Վաղը՝ ապրիլի 27-ին, Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն իր գլխավոր գործընկեր «ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ» ընկերության և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հետ համատեղ կիրականացնի Ծիծեռնակաբերդում հավաքված ծաղիկների վերամշակման գործընթացը: Միջոցառումն իրականացվում է 2-րդ անգամ:
Ինչպես տեղեկացնում են Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի մամուլի ծառայությունից, մինչև 2010 թ. Ապրիլի 24-ից հետո Ծիծեռնակաբերդում հավաքված միլիոնավոր ծաղիկներն ամեն տարի հուշահամալիրից հեռացվում էին որպես աղբ: Անցյալ տարի Հիմնադրամն առաջարկել է անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրաբերված բոլոր ծաղիկների հավաքման և հետագա կիրառման այլընտրանքային, առավել օգտակար, խորհրդանշական ու բնապահպանական տարբերակ:
Միջոցառման շրջանակում բոլոր ծաղիկները խնամքով հավաքվում և տեղափոխվում են հուշարձանի հետնամաս, առանձնացվում են ցողունն ու ծաղկաթերթիկները: Ծաղկի ցողուններից պատրաստվում է պարարտախառնուրդ` հուշահամալիրի այգիների մշակման համար, իսկ ծաղկի չորացված թերթիկները հիմնադրամի «Արևորդի» էկո-ակումբների սաներն օգտագործում են թղթի վերամշակման և ձեռքով պատրաստված բացիկների ձևավորման համար: Այդ թուղթն է օգտագործում նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հուշագրեր, շնորհակալագրեր և հրավիրատոմսեր պատրաստելու համար:
Ծաղիկների վերամշակման աշխատանքներն իրականացվում են անհատ կամավորների և ամենատարբեր կազմակերպություններ ներկայացնող կամավորական խմբերի միջոցով: Այս տարի աշխատանքներին կմասնակցեն շուրջ 300 կամավորներ:
Արդեն ավանդույթ դարձած միջոցառումն այս տարի կմեկնարկի առավոտյան ժամը 9:00-ին և կշարունակվի մինչև 21:00-ը:

Общество 17:34 26/04/2011
Завтра, 27 апреля Фонд сохранения дикой природы и культурных ценностей в Армении (FPWC) совместно со своим главным партнером Виваселл МТС и институтом-музеем Геноцида армян проведут акцию по переработке цветов, возложенных к вечному огню в Мемориале Цицернакаберда. Это мероприятие проводится во второй раз.
Как сообщили в пресс-службе, FPWC, до 2010 года миллионы цветов, возложенных 24 апреля в Цицернакаберде в память о невинных жертвах, каждый год вывозились в качестве мусора. В прошлом году фонд предложил альтернативный, более полезный, символический и экологический способ сбора и дальнейшего использования цветов.
В ходе мероприятия все цветы будут бережно собраны и перенесены в заднюю часть комплекса. Стебли, отделенные от головок цветов, станут удобрением для парков мемориального комплекса, а засушенные листья активисты эко клубов «Ареворди» («Дитя солнца») будут использовать для переработки бумаги и оформления изготовленных вручную открыток. Также не этой бумаге будут печататься похвальные грамоты, благодарности и пригласительные билеты Музея-института Геноцида армян.
Переработка цветов производится как отдельными добровольцами, так и представителями волонтерских групп различных организаций. В этом году в работах примут участие свыше 300 человек.