Թուրքական բանակում սպանված հայ զինվորի մասին նոր մանրամասներ են հայտնի դարձել
Ըստ Ermenihaber.am (Էրմենիհաբեր) լրատվական կայքի վերջին տեղեկատվության, ապրիլի 24-ին թուրքական բանակում հրազենից սպանված հայազգի զինծառայող 25-ամյա Սևակ Շահին Բալըքչըի բանակային կյանքից ուշագրավ մի դեպք է հայտնի դարձել:
Սևակի հարսնացուն` Մելանի Կումրույանը, պատմել է, որ անցյալ ամիս զորամասում 50 լիրա փողի կորստի պատճառով Սևակը իր հրամանտարի կողմից ծեծի է ենթարկվել: Երբ դեպքից հետո Սևակը հրամանատարի դեմ բողոք է ներկայացրել, նրան սպառնացել են և ստիպել, որ դիմումը հետ վերցնի:
«Եթե դիմումդ հետ չվերցնես, քեզ կվառենք»,-սպառնացել է թուրք հրամանատարը և Սևակը հետ է վերցրել իր բողոքը:
«Ես չեմ հավատում, որ կատակի արդյունքում է Սևակը սպանվել: Այսքան շատ պատահականություն չի կարող լինել»,- ասել է Սևակի հարսնացուն ու ավելացրել.-«Վեց տարի է ինչ միասին էինք: Շուտով զորացրվելու էր և ամուսնանայինք: Ամուսնության օրվա սպասումով թաղման օրը վրա հասավ»:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ին Թուրքիայի Բաթման նահանգի Քոզլուք շրջանի զորամասում զինծառայության մեջ գտնվող հայազգի Սևակ Շահին Բալիքչըն սպանվել է իր ծառայակիցներից մեկի կողմից:
Սևակի մահվան կապակցությամբ կազմվել է հակասություններով լի մի զեկույց, որում ասված է. «Մահացել է ծառայակից ընկերոջ հետ կատակելու ընթացքում հրազենից արձակված կրակոցից: Վկա չկա»:

Появились новые подробности об убитом в турецкой армии солдате-армянине
По сообщению информационного сайта Ermenihaber.am, стала известна интересная подробность из армейской жизни Севака Шаина Баликчи, солдата-армянина, погибшего от огнестрельного ранения 24 апреля.
Невеста Севака, Мелани Кумруян рассказала, что в прошлом месяце за потерю 50 лир командир части избил Севака. Когда после этого случая Севак подал жалобу на командира, тот стал угрожать ему и заставил забрать заявление. «Если не заберешь своего заявления, мы тебя сожжем»,- угрожал ему турецкий командир, и Севак забрал свой рапорт.
«Я не верю, что Севака убили в результате шутки. Такого количества совпадений быть не может»,- сказала невеста Севака, и добавила,- «Шесть лет мы были вместе. Скоро он должен был демобилизоваться, и мы поженились бы. В ожидании дня свадьбы настал день похорон».
Напомним, что 24 апреля в воинской части, дислоцированной в районе Козлук провинции Батман, проходящий срочную военную службу в турецкой армии Севак Шаин Баликчи был убит своим сослуживцем.
В связи со смертью было составлено донесение, полное противоречий, в котором говорится: «Погиб от огнестрельного ранения во время шуток со своим товарищем-сослуживцем. Свидетелей нет».