Մշակույթ 16:15 28/04/2011
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր տնօրենի որոշմամբ և միջազգային մրցանակաբաշխության հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ՀՈՒՆԱՍՏԱՆ 2011թ. Մելինա Մերկուրի հեղինակավոր մրցանակը կիսելու են Հայաստանի «Գառնի» պատմամշակութային արգելոց-թանգարանը և Պաղեստինի տարածքում գտնվող Բաթիր վայրը: Մրցանակի հանձնման պաշտոնական արարողությունը տեղի է ունենալու մայիսի 24-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում` Փարիզում:
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-Հունաստան Մելինա Մերկուրի միջազգային մրցանակը շնորհվում է երկու տարին մեկ անգամ այն անհատին կամ կազմակերպություններին, որոնք նշանավոր ավանդ ունեն մշակութային լանդշաֆտի պահպանման և կառավարման բնագավառում:
Մրցանակի հայտը համատեղ պատրաստվել և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան էր փոխանցվել ՀՀ մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գործերով Հայաստանի ազգային հանձնաժողովի կողմից:

Культура 18:34 28/04/2011
Историко-культурный музей «Гарни» в Армении и местность Батир на территории Палестины разделят авторитетную премию ЮНЕСКО-Греция 2011 года им. Мелины Меркьюри согласно решению генерального директора ЮНЕСКО и на основе заключения комиссии международной премии.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, официальная церемония вручения премии состоится 24 мая в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже.
Премия ЮНЕСКО-Греция имени Мелины Меркьюри вручается раз в два года лицам или организациям, которые внесли значительный вклад в сохранение культурного ландшафта и их использование.
Заявка на премию была совместно подготовлена и представлена в ЮНЕСКО государственной некоммерческой организацией «Служба охраны историко-культурных музеев-заповедников и исторической среды» министерства культуры Армении и Национальным комитетом Армении по делам ЮНЕСКО.