Իրավունք 15:10 02/05/2011
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին կից և պաշտպանի նախաձեռնությամբ մայիսի 1-ից ստեղծվել է Տեղեկատվական վեճերի խորհուրդ: Այդ մասին հայտարարվեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի կողմից Ծաղկաձորում կազմակերպված «Մամուլի ազատություն» անվանումով ֆորումի ժամանակ:
Խորհրդի հիմնական նպատակն է պաշտպանել խոսքի ազատությունը, տեղեկատվական մատչելիությունը, ինչպես նաև անձի արժանապատվությունն ու մասնավոր կյանքի իրավունքը: ֆորումի ժամանակ Պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը հայտարարեց խորհրդի կազմում ընդգրկված հինգ անդամների անունները: Նրանք են` Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը, Տեղեկատվության ազատության կենտրոնի ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը, «Առավոտ» օրաթերթի խմբագիր Արամ Աբրահամյանը, «Արնի Քնսալթ» փաստաբանական գրասենյակի փոխտնօրեն, փաստաբան Արա Ղազարյանը և «Արմմեդիա» ծրագրի տնօրեն Մանանա Ասլամազյանը: «Հարգված, չեզոք ու պրոֆեսիոնալիզմ ունեցող մարդիկ», ֆորումի մասնակիցներին ներկայացնելով խորհրդի անդամներին հայտարարեց Կարեն Անդրեասյանը և մեկ արտահայտությամբ նկարագրեց խորհրդի գործունեությունը. «Դատարանին դատում է ժողովուրդը»:
Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի գործառույթն է զրպատությանը, վիրավորանքին, մասնավոր կյանքի պաշտպանությանը և տեղեկատվական ազատությանը վերաբերող դատական գործերի կապակցությամբ խորհրդատվական բնույթի մասնագիտական եզրակացություններով հանդես գալը, ինչպես նաև օրենսդիր ու գործադիր իշխանություններին, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, քաղաքացիներին համապատասխան հարցերի շուրջ անհրաժեշտ խորհրդատվությամբ ապահովելը:
«Կարծում եմ, որ խորհրդի գործունեությամբ փորձ կարվի ապագայում կանխել նոր դատական զարգացումները, ինչպես նաև այս հասարակական մեխանիզմի միջոցով դրական ազդեցություն կունենանք դատական որոշումների բովանդակության վրա: Ինքներս էլ գիտակցում ենք, որ մենք իրավունք չունենք միջամտելու արդարադատությանը, բայց հասարակական որոշակի ճնշման արդյունքում դատավորներն իրենց որոշումները կայացնելիս հաշվի կառնեն հասարակական շահը», -կարծիք հայտնեց Տեղեկատվական վեճերի խորհրդի քարտուղար Շուշան Դոյդոյանը:
Խորհրդի եզրակացությունները դատարանների համար պարտադիր չեն կարող լինել, փոխարենը, Դոյդոյանի բնութագրմամբ, կլինեն «ծանրակշիռ» և «գրագետ մարդը չի կարող հաշվի չնստել դրանում առկա գնահատականների հետ»:
Ֆորումին մասնակից լրագրողները  մտավախություն ունեին, թե այս խորհուրդը,  ինչպես փորձն է ցույց տվել, չի աշխատի ու իրական խնդիրներին, այնուամենայնիվ, լուծում չի տրվի: Նրանց մի մասի կարծիքով, իրականությունն այլ է, խորհրդի միջամտությամբ հրաշք տեղի չի ունենա և դատարաններն արդար վճիռ չեն կայացնի: Մասնակիցների մյուս մասն էլ պնդում էր, որ դատարանների դեմ պետք է լրագրողական դեմարշ կազմակերպել:
ԵՄԱ նախագահ Բորիս Նավասարդյանի հաստատ համոզմամբ, Հայաստանում «ինչ-որ բան նախաձեռնողը պետք է ռիսկով լինի»: «Այդ կարգի արշավներին պատրաստ ենք», -նկատեց Բորիս Նավասարդյանը:
Խորհրդի մյուս անդամ Արամ Աբրահամյանի խոսքով, դատավորներն ու դատարանները լրատվամիջոցներից «աբիժնիկ» են: «Նրանց դեմ մենք բազմիցս գրել ենք, գրել ենք այն դատավորների դեմ, որոնք ասենք` մարտի 1-ի գործով նման որոշումներ են գրել, նրանք կարող են առաջնորդվել պարզապես աբիժնիկության կանխավարկածով, կարող է ինչ-որ մեկը նրանց թելադրել կամ ծանոթ գտնել կաշառք տալ և այլն», -նկատեց «Առավոտ»-ի խմբագիրը: Նրա խոսքով, լրատվամիջոցների դեմ հայցեր ներկայացնելու համար անդիմադրելի ցանկություն ունեցողներին դատավորները պետք է ուղղորդեն, հորդորեն դիմել Տեղեկատվական վեճերի խորհրդին: «Այդ ցանկությունը խորհուրդը իսկապես կարող է զսպել, ես դա իմաստալից եմ համարում: Եթե սակայն խորհուրդն ունենա ֆորմալ կառույց, որը ոչ մի դեր չի կատարում, էլի բոլորը դիմում են դատարան, ապա ոչ մի նշանակալի դեր էլ չի ունենա», -հավելեց Աբրահամյանը:
Խորհրդին տեխնիկական կամ այլ աջակցություն կարող է տրամադրել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը:
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը դեռ 2009 թվականին Քր. օր.-ի «զրպարտություն» և «վիրավորանք» հոդվածները ապաքրեականացնելու նախաձեռնողներից էր, և նույնիսկ այս ֆորումի ժամանակ որակվեց, որպես «կնքահայր»: Օրենքի ընդունումից հետո լրատվամիջոցների դեմ բազմաթիվ հայցեր ներկայացվեցին դատարաններ: Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի տվյալներով, այս տարվա առաջին եռամսյակում 10 դատական նոր գործ է հարուցվել լրատվամիջոցների դեմ, որոնք ուղղակիորեն կապված են 2010 թվականի մայիսի 18-ին ընդունված՝ զրպարտության և վիրավորանքի ապաքրեականացմանը վերաբերող օրինագծերի փաթեթի հետ: Օրենքով, զրպարտության դեպքում սահմանված պատժաչափը մինչև 2 մլն դրամ է, իսկ վիրավորանքի դեպքում` մինչև 1 մլն դրամ:

Право 18:32 02/05/2011
Как было заявлено в ходе форума на тему «Свобода прессы», завершившегося в Цахкадзоре, с 1 мая при офисе омбудсмена по инициативе защитника прав человека создан Совет по информационным спорам. Основной задачей Совета станут защита свободы слова, доступ к информации, в том числе и защита достоинства и права личности на частную жизнь.
Во время форума омбудсмен Карен Андреасян огласил имена 5 членов, задействованных в Совете. Ими стали: председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян, руководитель Центра свободы информации Шушан Дойдоян, главный редактор газеты «Аравот» Арам Абраамян, заместитель директора юридической конторы «Арни Консалт», адвокат Ара Казарян и директор программы «Арммедиа» Манана Асламазян.
«Уважаемые, нейтральные и обладающие профессионализмом люди» - так охарактеризовал членов Совета омбудсмен Карен Андреасян, представляя их участникам форума, и одним выражением обрисовал деятельность Совета: «Народ судит суд».
В функции Совета входят выступление с экспертными заключениями рекомендательного характера, относящиеся к находящимся в судопроизводстве делам о клевете, защите права на частную жизнь и свободы информации. А также обеспечение необходимого консультирования законодательных и исполнительных властей, органов местного самоуправления и граждан по данным вопросам.
«Думаю, что Совет в своей деятельности попытается предотвратить в будущем новые судебные развития, впрочем, как и посредством общественных механизмов, мы будем иметь положительное воздействие на содержание судебных решений. Мы и сами осознаем, что мы не имеем права выступать посредниками в правосудии, но в результате определенного общественного давления судьи при принятии своих решений будут учитывать и общественный интерес»,- выразила мнение секретарь Совета по информационным спорам Шушан Дойдоян.
Заключения Совета не могут быть обязательными для судов, но взамен, по характеристике Дойдоян, будут «вескими» и «грамотный человек не сможет не считаться с оценками, которые они будут содержать».
По твердому убеждению председателя ЕПК Бориса Навасардяна, в Армении «для организации чего-либо необходимо не бояться рисков». «Мы готовы к подобным походам»,- отметил Борис Навасардян.
По словам другого члена Совета Арама Абраамяна, судьи и суды «обижены» на СМИ.
«Мы про них многократно писали, писали о тех судьях, которые в отношении дел 1 марта принимали ошибочные решения. И они могут руководствоваться либо комплексом «обижника», либо кто-то им может продиктовать решение, либо найдутся знакомые или в ход пойдут взятки»,- отметил редактор «Аравота». По его словам, все, кто имеет непреодолимое желание выступить с иском против СМИ, должны перенаправляться судьями в Совет по информационным спорам. «Эти желания Совет в действительности сможет пресечь, я в этом вижу смысл. Однако если Совет станет формальной структурой, которая не будет выполнять никакой роли, и все будут обращаться в суд, то он не будет выполнять значительную функцию»,- добавил Абраамян.
Техническая и иная помощь Совету будет предоставлена офисом защитника прав человека.
Напомним, что омбудсмен Карен Андреасян еще вы 2009 году был одним из инициаторов декриминализации статей УК, касающихся клеветы и оскорбления личности, и даже на этом форуме был квалифицирован в качестве ее «крестного отца». После принятия поправки в суды было подано большое количество исков против СМИ. По данным комитета защиты свободы слова, в первом квартале текущего года было возбуждено 10 дел против СМИ, которые напрямую связаны с законодательным пакетом, принятом 18 мая 2010 года о декриминализации вышеуказанных статей. По закону в случае клеветы наказание предусматривает штраф до 2 млн. драмов, а в случае оскорбления – до 1 млн. драмов.