Տարածաշրջան 12:00 04/05/2011
Ապրիլի 24-ին, երբ աշխարհասփյուռ հայությունը սգում էր 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը, Թուրքիայում սպանվեց հայազգի զինվոր Սևակ Շահին Բալըքչըն: Թուրքական աղբյուրների տեղեկացմամբ` 25-ամյա Սևակ Շահինը մահացել է ծառայակից ընկերոջ հետ կատակելու ընթացքում` հրազենից արձակված կրակոցից:
Ermenihaber.am (Էրմենիհաբեր) լրտավական կայքն իրազեկում է, որ ի հայտ են եկել նոր մանրամասներ Սևակի մահվան վերաբերյալ: Մասնավորապես պարզվել է, որ այդ օրը զինվորներին հանձնարարված էր զորամասի շուրջբոլորը փշալարեր անցկացնել: Սովորաբար այդ գործողությունից առաջ հրամանատարների հսկողությամբ զինծառայողները դատարկում են զենքերի պահունակները, հետո միայն, կրկին հրամանատարների հսկողությամբ, անցկացնում են փշալարերը: Սակայն, այդ չարաբաստիկ օրը ոչ մի հրամանատար չի վերահսկել այդ գործողությունները և Սևակին սպանած Քըվանչ Աղաօղլուն չի դատարկել իր զենքի պահունակը: Նշենք որ, Քըվանչ Աղաօղլուն զինվորական դատարանի որոշմամբ ձերբակալվել է:

Suspicious coincidence in Sevag Sahin’s assassination
On April 24, when the Armenians spread all over the world were mourning and paying tribute to the victims of Armenian Genocide, Armenian soldier Sevag Sahin was murdered in Turkey. According to Turkish sources, Sevag, 25, was killed by his army friend in an accidental shooting while joking.
“Ermenihaber.am” news website informs that new details have been revealed over Sevag’s death. The soldiers were ordered to make barbed wire fences around the military unit. Usually, the commanders check the soldiers’ handing in their rifles and follow them during the work. But on that day nobody checked them handing in their rifles and Kivanc Agaoglu, who killed Sevag, had his rifle full with him. Over the decision of military court Kivanc Agaoglu has been arrested.