Փոխվարչապետը մեկնել է ԱՄԷ
Այսօր մեկնարկել է ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանի գլխավորած պատվիրակության եռօրյա աշխատանքային այցը Արաբական Միացյալ Էմիրություններ (ԱՄԷ): Պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ արտաքին գործերի, էկոնոմիկայի նախարարությունների, Զարգացման հայկական գործակալության, Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ներկայացուցիչներ, գործարարներ, կմասնակցի ԱՄԷ առաջին ամենամյա ներդրումային համաժողովին: Նախատեսվում է նաև փոխվարչապետի ելույթը:
Նախարարության հասարակայնության հետ կապերի վարչության տեղեկացմամբ, այցի ընթացքում փոխվարչապետը մի շարք հանդիպումներ կունենա ԱՄԷ բարձրաստիճան ղեկավարության հետ` երկկողմ օրակարգային հարցեր քննարկելու նպատակով:
Համաժողովի շրջանակում կկազմակերպվի ցուցահանդես, ինչպես նաև մասնակից- երկրների շնորհանդեսներ, որի ընթացքում միջազգային ներդրողներին կներկայացվեն տվյալ երկրներում իրականացվող և իրականացվելիք խոշոր նախագծերը: Հայաստանի շնորհանդեսը տեղի կունենա մայիսի 12-ին:
Համաժողովի շրջանակում բացվել է ցուցահանդես, որն առանձնահատուկ հնարավորություն է ստեղծում պետական գործակալությունների ու մասնավոր ձեռնարկությունների համար ներկայացնելու իրենց երկրների տնտեսական ներուժը: Ցուցահանդեսում Հայաստանը ևս ունի իր տաղավարը, որտեղ Զարգացման հայկական գործակալությունից և Ազգային մրցունակության հիմնադրամից բացի, ներկայացված են ևս 4 մասնավոր ընկերություններ` իրենց ծրագրերով և ապրանքատեսակներով:
Հայաստանի համար համաժողովը կարևորվում է ներդրումների ներգրավման, հայկական արտադրանքը արաբական շուկա դուրս բերելու, համատեղ փոխշահավետ ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունների քննարկման, գործակցության նոր ուղղությունների բացահայտման առումով:
Հայկական պատվիրակությունը կմասնակցի նաև համաժողովի շրջանակում կազմակերպված կլոր սեղաններին, որոնք մասնավորապես նվիրված են ԱՄԷ-ի և Ծոցի երկրների ատևտրային և ներդուրումային հնարավորություններին, տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումներին, Չինական տնտեսության զարգացմամբ պայմանավորված նոր հնարավորություններին, արտաքին ներդրումների ուղիղ ներգրավման, ազատ գոտիների զարգացման հեռանկարներին, ներդրումային ռազմավարությունների մշակմանը և այլն: Կազմակերպվել են ներդրումային ոլոլտում փորձի փոխանակմանը վերաբերող սեմինարներ:
Մասնակից-երկրների շնորհանդեսների ժամանակ Զարագացման հայկական գործակալության և Ազգային մրցունակության հիմնադրամի ղեկավարները կներկայացնեն Հայաստանում իրականացվող այն խոշոր նախագծերը, որոնք ունեն նաև տարածաշրջանային նշանակություն:

Экономика 12:25 10/05/2011
Сегодня начался трехдневный визит вице-премьер-министра Армении, министра территориального управления Армена Геворкяна в Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ). Армянская делегация, в состав которой входят представители министерства иностранных дел, министерства экономики, армянского агентства развития, национального фонда по конкурентоспособности и предприниматели, примет участие в ежегодном форуме инвесторов. Предусмотрены также выступления вице-премьеров.
По сообщению пресс-службы министерства, в ходе визита предусмотрены встречи Армена Геворкяна с высокопоставленными представителями ОАЭ для обсуждения вопросов, составляющих двусторонний интерес.
В рамках форума будут организованы презентации стран-участниц, в ходе которых международным инвесторам будут представлены данные о реализуемых и предполагаемых проектах в каждой стране. Презентация Армении состоится 12 мая.
Также в рамках форума открылась выставка, которая создает особую возможность для государственных агентств и частных предпринимателей представить экономический потенциал своей страны. На данной выставке Армения имеет свой павильон, на котором, помимо Армянского агентства развития и Национального фонда конкурентоспособности, будут представлены 4 частные компании со своими программами и продукцией.
Для Армении этот форум важен с точки зрения привлечения инвесторов, выхода армянских товаров на арабский рынок, обсуждения возможностей взаимовыгодного сотрудничества и открытия новых направлений для действий.
Армянская делегация примет также участие в организуемом круглом столе, в котором будет обсуждаться вопросы, связанные с торговыми и инвестиционными возможностями ОАЕ и стран залива, экономическими развитиями региона, новыми возможностями в связи с развитием экономики Китая, прямыми инвестициями, созданием свободных экономических зон, разработкой инвестиционных стратегий и т.д.
В ходе презентаций руководители Армянского агентства развития и Национального фонда по конкурентоспособности представят осуществляемые в Армении крупные проекты, которые имеют также региональное значение.