Քաղաքական 11:32 14/05/2011
Անդրադառնալով իշխանություններ-ՀԱԿ «շախմատային խաղին»` Голос Армении թերթը գրում է, որ շախմատի պարտիան երկար չի կարող տևել, և վաղ թե ուշ պետք է վերջանա. եթե ՀԱԿ-ը իրական քաղաքակիրթ երկխոսության փոխարեն շարունակի պահանջել արտահերթ նախագահական ընտրություններ, ապա իրավիճակը կրկին կսրվի: Թերթի տեղեկություններով` Տեր-Պետրոսյանի շրջապատն առավել ծայրահեղ տրամադրություններ ունեցող լսարանի շրջանակներում ակտիվ քարոզչություն է տանում առ այն, թե ԼՏՊ-ն երկխոսում է իշխանությունների հետ միմիայն Նիկոլ Փաշինյանին, Սասուն Միքայելյանին և մարտի 1-ի գործով այլ դատապարտվածներին ազատ արձակելու նպատակով:
Ըստ հոդվածագրի` Հայաստանին հարկավոր է իրական քաղաքական կոնսենսուս, որը կարտահայտվի ոչ միայն քաղաքական էլիտաների, այլև` տարբեր սոցիալական շերտերի մերձեցմամբ: Թերթը մեջբերում է ՀՅԴ կուսակցության անդամ Վ. Հովհաննիսյանի խոսքերը. «Կոնգրեսը հնարավորինս հեշտացրել է իշխանությունների գործը` մի կողմ թողնելով տնտեսական-սոցիալական ծանր խնդիրները և առաջ քաշելով երկրորդական խնդիրներ» և նշում է, որ պատգամավորն այս հարցում իրավացի է: «Ցավոք, բոլոր ժամանակներում հայկական ընդդիմության նպատակն է եղել իշխանափոխությունը և ոչ թե երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակի բարելավումը»,-գրում է թերթը: Իր հերթին` Ռամկավար ազատական կուսակցության ատենապետ Էդուարդ Անտինյանը նշել է, որ դեռ ապրիլի 28-ին Լ. Տեր-Պետրոսյանի կապիտուլյացիան որոշված էր:

Политика 11:57 14/05/2011
Шахматные партии ограничены во времени, пишет газета «Голос Армении», комментируя контакты АНК-власть. Из лагеря парламентской оппозиции уже доносятся напоминания, что первым пунктом диалога с властью конгресс провозгласил требование о проведении досрочных выборов, причем сначала президентских, а потом парламентских. Разумеется, диалог с подобной повесткой невозможен по определению, ибо будет сведен к диктату одной из сторон... Уже сегодня окружение Левона шепотом внушает недовольным стратегией конгресса, что Левон заигрывает с властью только ради освобождения Никола Пашиняна, Сасуна Микаэляна и прочих осужденных "по делу 1 марта".
Издание отмечает, что Армении, безусловно, нужна своя модель политики консенсуса, которая непременно должна опираться на "горячую" десятку актуальных вопросов экономического развития. Руководитель фракции АРФ "Дашнакцутюн" Ваан Ованнисян не очень далек от истины, когда утверждает, что конгресс максимально облегчил властям задачу, подменив действительно "горячие" проблемы экономического, антимонопольного и социального свойства второстепенными требованиями.
«Увы, армянская оппозиция во все времена во главу угла ставила вопрос смены власти. В нынешней кризисной ситуации смена власти ничего не даст с точки зрения разрешения болевых социально- экономических проблем. Реалии диктуют необходимость нового политического курса, новой всенародной повестки, главной целью которой будет не дележ мандатов и игра в революцию», - пишет газета.
Издание также пишет, что руководитель партии «Рамкавар-азатакан» Эдуард Антинян заявил, что капитуляция Левона Тер-Петросяна была предрешена еще 28 апреля.