Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը կֆինանսավորի «Փարաջանով. գեղեցիկի սիրահարը» նոր խաղարկային ֆիլմը
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը դեռևս 2010 թ. Ձեռք բերված նախնական պայմանավորվածության համաձայն, միանում է «Ինտերֆիլմ Պրոդաքշոն» ստուդիայի «Փարաջանով. գեղեցիկի սիրահարը» նոր խաղարկային ֆիլմի համատեղ արտադրությանը:
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, Կաննի կինոշուկայի ուկրաինական տաղավարում երեկ կայացած հանդիպան ժամանակ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Գևորգ Գևորգյանը և ֆիլմի ծրագրի պրոդյուսեր Օլենա Ֆետիսվան պայմանավորվել են ստորագրել համատեղ արտադրության համաձայնագիր: Ըստ նախնական պայմանավորվածության, Հայաստանում ֆիլմի նկարահանման աշխատանքների ամբողջ գումարը կտրամադրի Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը:
Տիկին Ֆետիսովան նշել է, որ ֆիլմի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 1 մլն 9 հարյուր հազար եվրո, որի 50 տոկոսը տրամադրում է ուկրաինական կողմը: Այս ծրագրին իրենց ֆինանսկան ներդրումները կբերեն նաև ֆրանսիական, շվեդական և վրացական կողմերը նույնպես:
100 րոպե տևողությամբ խաղարկային (դրամա ) ֆիլմի ծրագիրը յուրօինակ վերաբերմունք է 20-րդ դարի մեծագույն ռեժիսորի հիշատակին և նրա թողած անգնահատելի ժառանգությանը:

Культура 11:35 18/05/2011
Национальный киноцентр Армении, согласно достигнутому еще в 2010 г. предварительному соглашению, присоединяется к производству нового игрового фильма студии «Интерфильм продакшн» под названием «Параджанов: любитель прекрасного».
Как сообщает пресс-служба Национального киноцентра Армении, на встрече директора Национального киноцентра Армении Геворка Геворкяна и продюсера программы фильма Олены Фетисовой в украинском павильоне Каннского кинорынка подписано соответствующее соглашение.
Фетисова сообщила, что бюджет фильма составляет €1,9 млн. 50% предоставляет украинская сторона. Свой вклад в данную программу внесут также французская, шведская и грузинская стороны.
Создание игрового фильма (драмы) длительностью 100 мин – это проявление особого отношения к величайшему кинорежиссеру 20 века.
Роль Сергея Параджанова в фильме сыграет французский актер армянского происхождения, обладатель «Золотой пальмовой ветви 2010» Серж Аветикян.