Աշխարհում 11:05 19/05/2011
«Ամենայն հաստատակամությամբ հերքում եմ բոլոր այն մեղադրանքները, որոնք առաջադրված են իմ նկատմամբ», - ասված է Ստրոս Կանի հայտարարությունում:
Հրաժարական ներկայացնելու իր որոշումը ԱՄՀ-ի արդեն նախկին ղեկավարը հիմնավորել է «հիմնադրամը պաշտպանելու» ձգտումով, որտեղ նա տարիներ շարունակ «անկեղծ ու հավատարիմ ծառայել է»:
Հայտարարության համաձայն, Ստրոս Կանն «այժմ իր ողջ ազատ ժամանակն ու էներգիան տրամադրելու է իր անմեղության ապացուցմանը»:
«Հիմա ես ամենից շատ մտածում եմ կնոջս մասին, ում շատ սիրում եմ, իմ երեխաների, ընտանիքի ու ընկերների մասին», - ասված է Ստրոս Կանի հայտարարությունում:
Հիշեցնենք, ԱՄՀ ղեկավարը բռնաբարության մեղադրանքով գտնվում է Նյու-Յորքյան բանտում: Այսօր նշանակված է գործով հերթական դատական լսումը: Ավելի վաղ, Ստրոս Կանին մերժել էին 1 մլն. դոլար գրավի դիմաց ազատ արձակել:
ԱՄՀ ղեկավարի նկատմամբ սեռական ոտնձգություններ կատարելու մեղադրանք է ներկայացվել Նյու-Յորքի հյուրանոցներից մեկի սպասուհու հայտարարության հիման վրա:

Доминик Стросс-Кан ушел в отставку с поста главы МВФ
Управляющий директор Международного валютного фонда Доминик Стросс-Кан, обвиняемый в попытке изнасилования, подал в отставку, сообщает Lenta.ru со ссылкой на Agence France-Presse. Пост главы МВФ Доминик Стросс-Кан занял 1 ноября 2007 года. Он был избран на эту должность на пятилетний срок.
14 мая 2011 года Стросс-Кан был задержан в Нью-Йорке по обвинению в попытке изнасилования. 32-летняя горничная гостиницы Sofitel, где проживал глава МВФ, заявила, что он напал на нее в номере и попытался принудить к оральному сексу. Стросс-Кан был взят под стражу в нью-йоркском аэропорту имени Кеннеди, откуда он собирался вылететь в Париж.
После ареста Стросс-Кана временно исполняющим обязанности главы МВФ был назначен его первый заместитель - Джон Липски.
Выдвинутые в свой адрес обвинения Стросс-Кан категорически отрицает. Суд Нью-Йорка 16 мая отказался освобождать Стросс-Кана под залог в миллион долларов. В настоящий момент Стросс-Кан находится в одиночной камере нью-йоркской тюрьмы "Райкерс-Айленд".
19 мая защита Стросс-Кана намерена обратиться в суд с новым прошением о выходе под залог. На 20 мая назначено судебное заседание, на котором большая коллегия присяжных решит, будет ли проводиться процесс по делу главы МВФ.