Ամերիկացի ու հայաստանցի դերասաններ Արցախում կբեմադրեն «Մուսա լեռան քառասուն օրը»
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունից և ԱՄՆ-ից ժամանած մի խումբ մշակույթի գործիչների և դերասանների, ովքեր Ստեփանակերտում կբեմադրեն Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օրը» վեպի մոտիվներով գրական-երաժշտական ներկայացումը:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության հաղորդմամբ, նախագահը կարևորել է Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի ուժերի համադրումը համազգային նշանակություն ունեցող իրադարձությունների լայն լուսաբանման գործում, ինչը հանդիսանում է մատաղ սերնդին հայրենասիրական ոգով դաստիարակելու, ինչպես նաև միջազգային հանրությանը հայ ժողովրդի պատմությանը ծանոթացնելու հիմնական ուղղություններից մեկը:
Երկուստեք նշվել է, որ նման միջոցառումները պետք է պարբերաբար կազմակերպվեն Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի տարբեր օջախներում:
Հանդիպմանը մասնակցում էին մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ԼՂՀ գրողների միության նախագահ Վարդան Հակոբյանը:

Культура 14:48 21/05/2011
Президент Республики Арцах Бако Саакян 21 мая принял группу деятелей культуры и актеров из Республики Армении и США, прибывших в Степанакерт для постановки литературно-музыкального представления по мотивам романа Франца Верфеля «40 дней Муса-Дага». Об этом сообщает главное информационное управление аппарата президента НКР.
Президент отметил важность комбинирования усилий Армении, Арцаха и Диаспоры в широком освещении событий, имеющих общенациональное значение, что является одним из основных направлений патриотического воспитания подрастающего поколения, а также ознакомления международной общественности с историей армянского народа.
Было обоюдно подчеркнута необходимость периодической организации подобного рода мероприятия в разных очагах Армении, Арцаха и Диаспоры.
Во встрече приняли участие министр культуры и по вопросам молодежи Нарине Агабалян, председатель Союза писателей НКР Вардан Акопян.