Մշակույթ 17:28 25/05/2011
Հուլիսի 10-17-ը Երևանում կանցկացվի արդեն 8-րդ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը։ «Ոսկե ծիրան»-ին այս տարի մասնակցում է 57 երկիր՝ ներկայացնելով շուրջ 600 հայտ։
«Դժբախտաբար, որքան փառատոնն ընդլայնում է իր ծավալը, այնքան Երևանում կրճատվում է կինոթատրոնների թիվը։ Մեկ կինոթատրոնը չափազանց քիչ է, որպեսզի մենք ցուցադրենք փառատոնային ֆիլմերը: Դրա համար մենք կապ հաստատեցին նաև «Նաիրի» կինոթատրոնի տնօրինության հետ և խնդրեցինք, որպեսզի ֆիլմերն, այնուամենայնիվ, ցուցադրվեն»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է փառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը։
Բացի քաղաքի երկու կինոթատրոններից, մասնակից ֆիլմերը կցուցադրվեն ՆՓԱԿ-ի, «Նարեկացի» արվեստի միության, Թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի, Տիկնիկային թատրոնի դահլիճներում։
Ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի նույնպես կինոփառատոնի շրջանակներում կիրականացվեն հոբելյանական ծրագրեր: Կցուցադրվեն անկախության տարիներին նկարահանված հայկական վավերագրական ֆիլմեր` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության անկախության 20-ամյակին, ինչպես նաև կներկայացվեն Հայաստանի ու հայերի մասին օտարերկրյա կինոգործիչների կողմից նկարահանված ֆիլմեր:
Հատուկ անդրադարձ կլինի նաև հայազգի ակնառու կինոգործիչների` Ռոման Բալայանի 70-ամյա, Էդմոնդ Քյոսայանի 75 –ամյա և Դմիտրի Կեսայանցի 80-ամյա հոբելյաններին:
Այս տարի «Ոսկե ծիրանը» ներկայացնելու է նոր, արտամրցութային ծրագիր`«ԱՊՀ երկրների կինոն» խորագրով: Ծրագիրը նվիրված կլինի ԱՊՀ ստեղծման 20-ամյակին:
Նշենք, որ փառատոնի պետական աջակիցն է Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարությունը: Փառատոնի հովանավորն ու հավատարիմ գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը, որի տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը մեծապես վստահում է ՈՍԿԵ ԾԻՐԱՆ կինոփառատոնի գաղափարներին ու հետևողական աջակցություն ցուցաբերում փառատոնի միջազգային բարձր վարկանիշի հաստատմանը:

Культура 18:56 25/05/2011
В Ереване 10-17 мая пройдет восьмой по счету международный кинофестиваль «Золотой абрикос». В этом году из 57 стран поступило 600 заявок для участия в фестивале.
«К сожалению, чем шире становится фестиваль, тем меньше становится кинотеатров в Ереване. Одного кинотеатра очень мало для демонстрации фестивальных фильмов. Поэтому мы связались с дирекцией кинотеатра «Наири» и попросили, чтобы во время фестиваля там показывались фильмы», - сообщил журналистам директор фестиваля Арутюн Хачатрян.
Кроме двух столичных кинотеатров, фильмы будут показаны также в Центре новаторского экспериментального искусства (НПАК), в центре искусств Нарекаци, в институте театра и кино, в кукольном театре.
Как и раньше, в рамках фестиваля будут организованы юбилейные программы. Будет организован показ армянских документальных фильмов, созданных в годы независимости, приуроченный к 20-летию независимости. Отдельная программа представит фильмы об Армении и армянах, снятые иностранными режиссерами.
В рамках фестиваля будут отмечаться 70-летний юбилей Романа Балаяна, 75-летний юбилей Эдмонда Кесаяна и 80-летний юбилей Дмитрия Кесаянца.
Появится новая внеконкурсная программа фестиваля под названием «Кино стран СНГ», посвященная 20-летию создания Союза независимых государств.
Государственную поддержку фестивалю оказывает министерство культуры Армении. Генеральным спонсором и преданным партнером «Золотого абрикоса» остается компания «ВиваСелл-МТС». Ее генеральный директор Ральф Йирикян верен идеям кинофестиваля и всячески содействует становлению его высокого международного рейтинга.