Հասարակություն 18:06 31/05/2011
Ռասիզմի և այլատյացության դեմ եվրոպական հանձնաժողովը (ECRI) 2011թ-ի իր զեկույցում անդրադարձել է ծագումով հայազգի Ադրբեջանի քաղաքացիների խնդիրներին: Զեկույցում մասնավորապես ասված է, որ Ադրբեջանի ծագումով հայ քաղաքացիները, ովքեր չեն կարողացել ԽՍՀՄ-ի անձնագրերը ադրբեջանական նոր անձնագրերով փոխարինելու ժամանակ անմիջապես դիմել պատկան մարմիններին այսօր փաստացի զուրկ են մնացել քաղաքացիությունից: Նրանք զուրկ են որպես Ադրբեջանի քաղաքացի իրենց իրավունքներն իրականացնելու հնարավորությունից և սոցիալական ապահովվածությունից: Ավելին, իրենց քաղաքացիության հարցը դատարանով լուծելու բոլոր փորձերն անհաջող են լինում:
Զեկույցում նշված է, որ Ադրբեջանի ծագումով հայ քաղաքացիներն իրենց առօրյա կյանքում վտանգի են ենթարկվում: Այն մարդիկ, ովքեր ծնվել են հայ-ադրբեջանական խառը ամուսնությունից, բնականաբար, նախընտրում են ադրբեջանական ազգանուն կրել բյուրոկրատական համակարգի հետ խնդիրներից խուսափելու համար: ECRI-ն նշում է, որ զանգվածային լրատվամիջոցների քաղաքականությունն ու պաշտոնական գաղափարախոսություն Ադրբեջանում հանգեցրել են նրան, որ հայ լինելն այդ հասարակությունում խիստ վիրավորանք է, իսկ հայ լինելու մասին հայտարարությունն առհասարակ կարող է դատաքննության ենթարկվելու պատճառ դառնալ:
Ամենից շատ ECRI-ն անհանգստացած է նրանով, որ 1999թ-ին արված մարդահամարի տվյալների համաձայն Ադրբեջանում ապրում էր 120 700 հայ:
Այս թվի մեջ ադրբեջանցի պաշտոնյաները ներառել էին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում բնակվող հայերին, որոնց թիվը ներկայացվել է 120 հազար:
Ըստ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձանց` Ադրբեջանի տարածքում առանց Լեռնային Ղարաբաղի 700 ծագումով հայ քաղաքացի կա, սակայն ECRI-ն նշում է , որ դրանց թիվը 30 000-ի է հասնում և, փաստորեն, այդ մարդկանց ընդամենը 3%-ն է, որ համարձակվում է խոսել իր ազգային պատկանելիության մասին:

Общество 19:12 31/05/2011
Европейская комиссия против расизма и нетерпимости ECRI в своем отчете за 2011 год рассмотрела проблемы этнических армян, проживающих в Азербайджане.
В отчете, в частности, отмечается, что в Азербайджане есть люди армянской национальности, которые не обратились за получением азербайджанского паспорта при замене паспортов советского образца, и сегодня фактически являются людьми без гражданства. Они лишены возможности реализовать свои права как граждане Азербайджана, лишены социальной защиты. Более того, все их попытки решить вопрос гражданства через суды оказываются тщетны.
В отчете сказано, что в Азербайджане этнические армяне в повседневной жизни подвергаются опасности. Родившиеся в смешанных армяно-азербайджанских браках предпочитают брать азербайджанские фамилии во избежание проблем с бюрократической системой.
ECRI отмечает, что политика СМИ и официальная идеология Азербайджана привели к тому, что быть армянином оскорбительно, а заявление об армянском происхождении вообще может стать причиной судебного расследования.
Более всего комиссия обеспокоена тем, что согласно переписи населения 1999 года в Азербайджане проживает 120 700 армян. В эту цифру азербайджанские чиновники включили число жителей зоны нагорного-карабахского конфликта, которое составляет 120 000.
По официальным данным Азербайджана, фактически, в республике проживает 700 армян, но ECRI утверждает, что на самом деле число армян достигает 30 000, и только 7% армян осмеливаются заявить о своей этнической принадлежности.