Ադրբեջանցի գեներալը՝ մաֆիայի զոհ
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ, Հակաօդային պաշտպանության զորքերի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Ռաիլ Ռզաևը 2 տարի 3 ամիս առաջ սպանվել է աշխատանքի մեկնելու ճանապարհին: Մարդասպանը մոտեցել է գեներալին տեղափոխող ավտոմեքենային, հանգիստ կրակել նրա գլխին և հեռացել: Ենթադրվում էր, որ սպանության դեպքն Ադրբեջանում կարճ ժամանակում կբացահայտվի, սակայն, ժամանակը ցույց տվեց, որ հնարավոր է այն երբեք էլ չբացահայտվի: «Ենի Մուսավաթ»-ի տեղեկություններով, Ռաիլ Ռզաևը դարձել է անօրինական ավիաբեռնափոխադրումների զոհը: Աշխարհի ամենախոշոր անլեգալ բիզնեսը վերահսկող մաֆիոզները հրամանատարին չեն ներել խաղի կանոնների խախտումը:
«Օդային զինուժի բեռնատար ինքնաթիռները գտնվում էին Ռաիլ Ռզաևի անմիջական հրամանատարության տակ: Այդ ինքնաթիռների միջոցով երբեմն անդրազգային խմբավորումների շահերի շրջանակում անօրինական փոխադրումներ են իրագործվել: Այդ փոխադրումներից ձեռք բերված միլիոնավոր դոլարներն անցել են անմիջապես գեներալի ձեռքի տակով: Դա տարիներ շարունակվող գործընթաց է եղել: Մահվանից բավականին առաջ հրամանատարին հասած փողի մի մասն անհետացել է: Անօրինական փոխադրումներում գեներալի բիզնես գործընկերների կողմից կատարված ստուգումների ժամանակ պարզվել է, որ փողերի «անհետացումը» համապատասխանել է հրամանատարի շահերին:
Այդ մասին հայտնի է դարձել անդրազգային խմբավորումներին վերահսկող մաֆիայի ղեկավարներին: Դրանից հետո Ռաիլ Ռզաևին ժամանակ է տրվել անհետացած միլիոնները վերադարձնելու համար: Սակայն հրամանատարը ժխտել է միլիոնների անհետանալու մեջ իր մասնակցությունը: Մաֆիայի ղեկավարները սպառնացել են նրան: Գեներալը պաշտոնական զեկույց է ներկայացրել Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարին այն մասին, որ իր կյանքին վտանգ է սպառնում:
Այդ փաստը գեներալի մահվանից հետո մամուլի ասուլիսում հաստատել է նաև ՊՆ գլխավոր շտաբի պետ Նեջմեդդին Սադիգովը: Ռզաևի համառությունը կոտրելու համար մահվանից մեկ շաբաթ առաջ նրա ծառայողական մեքենան տեխսպասարկման կայանում գնդակոծության է ենթարկվել: Սակայն դա ևս նրան հետ չի պահել իր համառությունից: Դրանից հետո խաղի կանոնները խախտելու համար գեներալին վերացնելու հանձնարարություն է տրվել»,- հայտնել է թերթի տեղեկացված աղբյուրը:
Ռ.Ռզաևը սպանվել է 2009 թ-ի փետրվարի 11-ին Բաքվի Յասամալյան շրջանի Գութգաշենլի փողոցում: Դեպքը տեղի է ունեցել Միջազգային բանկի գրասենյակի հետնամասում` բանկի տեսախցիկների ընգրկման տարածքում:
Նշենք, որ մինչ օրս գեներալի սպանության հետ անմիջապես կապ ունեցող ոչ ոք չի ձերբակալվել: Գեներալի սպանությունից հետո անհեթեթ մեղադրանքներով ձերբակալվել են նրա օգնականը և գեներալի հետ այս կամ այն կերպ ծանոթ մի քանի անձինք: Հատկանշական է, որ այդ մարդկանց դեմ հորինված մեղադրանքները հաստատել են նաև դատարանները:

Право 16:43 31/05/2011
Замминистра обороны Азербайджана, командующий силами ВВС, генерал-лейтенант Раиль Рзаев был убит 2 года назад по дороге на работу. Киллер подошел к служебной машине генерала, выстрелил ему в голову и удалился.
Предполагалось, что это дерзкое убийство будет раскрыто по горячим следам, однако как показало время, возможно, оно никогда и не будет раскрыто.
Согласно сведениям газеты «Ени Мусават», Раиль Рзаев стал жертвой махинаций с незаконными авиаперевозками. Мафия, контролирующая самый крупный нелегальный бизнес в мире, не простила генералу нарушение правил игры.
«Грузовые самолеты ВВС находились непосредственно под контролем Раиля Рзаева. Эти самолеты осуществляли незаконные перевозки для транснациональных группировок.
Миллионы долларов, полученные от этих грузоперевозок, проходили лично через генерала, и так продолжалось годами. Задолго до смерти часть полученных Рзаевым денег исчезла. Во время проверок, осуществленных бизнес-партнерами генерала по незаконным грузоперевозкам, стало известно, что «исчезновение» денег исходило из интересов генерала и об этом узнали главари международной мафии. Рзаеву дали время для возвращения исчезнувших миллионов, однако генерал отказался признавать свою причастность к исчезновению денег.
Главари мафии начали ему угрожать, и генерал представил министру обороны официальный отчет о том, что его жизнь находится под угрозой. Данный факт после смерти генерала на пресс-конференции озвучил начальник Генеральным штабом МО Азербайджана Неджмеддин Садыхов. Чтобы сломать упорного Рзаева за неделю до его смерти была расстреляна его машина во время прохождения техосмотра. Но и это не повлияло на него, и было решено ликвидировать генерала за нарушения правил игры»,- рассказал газете информированный источник.
Раиль Рзаев был убит 11 февраля 2009 года на улице Куткашенли Ясамальского района Баку. Инцидент произошел за зданием офиса «Международного банка» в зоне просмотра камер видеонаблюдения. Отметим, что по сей день не было арестовано ни одного человека, непосредственно причастного к убийству генерала. По сфабрикованным обвинениям были арестованы его адъютант и несколько человек, каким-либо образом связанных с генералом.