Մեկնարկում է «ԲարՔեմփ Երևան 2011»-ը
Մոտ 500 ՏՏ մասնագետ, ճարտարագետներ, ծրագրավորողներ, բլոգերներ, օն-լայն լրագրողներ և սոցիալական ցանցերի ակտիվիստներ հունիսի 4-5-ը կհավաքվեն Երևանում` մասնակցելու «ԲարՔեմփ Երևան 2011» ոչ պաշտոնական կոնֆերանսին: Երևանում, Ամերիկյան Համալսարանի` Փարամազ Ավեդիսյանի մասնաշենքում անցկացվող ոչ պաշտոնական կոնֆերանսի մասնակիցները կքննարկեն տարածաշրջանում և աշխարհում համացանցային տեխնոլոգիաների, սոցիալական մեդիայի զարգացումները: Այս մասին հայտնում են «ԱրմենՏել» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից։
ԲարՔեմփը միջոցառումներ կազմակերպելու ձևաչափ է, որն առաջին անգամ կիրառվել է 2005թ-ին ԱՄՆ-ում՝ Սիլիքոն Վելլեյում, և հետո ստացել է լայն տարածում ամբողջ աշխարհում։ Այն նաև անվանում են (չ)կոնֆերանս, քանի որ միջոցառումն անցնում է ոչ ֆորմալ մթնոլորտում, ինչը ապահովում է բաց քննարկումներ և մտքերի ազատ փոխանակում։
ԲարՔեմփի փիլիսոփայությունը հետևյալն է. մասնակիցներն իրենք և զեկուցումներ են անում, և քննարկում դրանք։ Հակառակ ավանդական կոնֆերանսի՝ այստեղ օրակարգը ձևավորվում է մասնակիցների կողմից և վերջնական տեսք է ստանում միայն միջոցառման բացումից հետո. մասնակիցները գրատախտակի վրա ըստ ժամերի դասավորում են իրենց զեկուցումների թեմաները։
«ԲարՔեմփ Երևան 2011»-ի հովանավորներն ու աջակիցներ են Բիլայնը, Ինտերնյուսը՝ Լրատվության այլընտրանքային ռեսուրսներ ծրագրի շրջանակներում, ՅուԷսԷյԱյԴիի ֆինանավորմամբ, Օպերա Սոֆթվերը, Դիմ Քոմունիքեյշնսը և ՊանԱրմենիան.նեթը:
«BarCamp շարժումը շատ արագ ճանաչվածություն է ձեռք բերում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և նոր մեդիաների մասնագետների շրջանում: Դա զարմանալի չէ, քանի որ “չկոնֆերանսի” ձևաչափը հավասարեցնում է կորպորացիաների ղեկավարներին և շարքային օգտագործողներին, սկսնակ և հազարավոր ընթերցող ունեցող բլոգերներին: Մենք արժևորում ենք BarCamp-ի ազատ ստեղծագործ ոգին` այստեղ ողջունելի են օրիգինալ գաղափարներ և չկա կեղծ հեղինակությունների հանդեպ արձանագրային պաշտում: Լինելով Հայաստանում ինտերնետի զարգազման առաջատար, մեր ընկերությունը գիտակցում է BarCamp-ի կարևորությունը որպես նորարարական սոցիալական երևույթ», - նշեց «ԱրմենՏել» ՓԲԸ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը:
«Մեզ հետաքրքիր է բարքեմփային շարժումը, քանի որ այն մարդկանց այլընտրանքային լրատվության ռեսուրսների հնարավորություններն ու զարգացումները անկաշկանդ մթնոլոտում քննարկելու հնարավորություն է տալիս: Բարքամփի ձևաչափի օգնությամբ երիտասարդները, որոնց մեծ շատ են նաև լրագրողները տեղեկանում են ինտերնետային տեխնոլոգիաների վերջին զարգացումներին»,- ասում է Մամուլի աջակցության Ինտերնյուս հասարակական կազմակերպության գործադիր տնօրեն Նունե Սարգսյանը:
«ԲարՔեմփ Երևան 2011»-ին հատուկ հյուրի կարգավիճակում զեկուցումներ կկարդան Վիմպելկոմից ԱՊՀ երկրներում հասարակության հետ կապերի դեպարտամենտի ղեկավար Արտյոմ Մինաևը և հաղորդակցության մենեջեր Եկատերինա Տուրցևան, ռուսաստանցի հայտնի բլոգեր Դմիտրի Չերնիշևը (mi3ch), Օպերա Սոֆթվերը ներկայացնող Չարլզ ՄքՔեթիՆևիլը, Հոլանդիայից տեխնիկական և սոցիալական զարգացման մասնագետ Ադրիանուս Վերմենհովենը և ԲիԲիՍի Ուորլդ Նյուզի հաղորդավար, ԲիԲիՍիի սոցիալական մեդիա ուղեցույցի հեղինակներից Փունեհ Ղոդուսին:

Economy 17:17 02/06/2011
About 500 IT specialists, engineers, developers, bloggers, online journalists and social media activists will gather on June 4-5 to participate at «BarCamp Yerevan 2011» unofficial conference. At the Paramaz Avedisian building of the American University of Armenia, the participants will discuss the development of technologies and social media in the region and world.
BarCamp is a brand new event, originating in the Silicon Valley of USA in 2005 that has become widespread throughout the world.
BarCamp is usually a “non-conference” in the sphere of information technology or “IT,” new media and Internet. A “non-conference” is the unofficial, informal part of the conference supporting open discussions and a free exchange of ideas and opinions.
The philosophy of BarCamp is the following: all presentations are given by participants themselves, with no formally invited guest speakers and without the formality of traditional conference. Most revealing, the schedule of events is “produced” by the participants of the conference and is formed only after the conference opens, as participants add the presentations they want to hold on a white board.
Sponsors and supporters of the «BarCamp Yerevan 2011» are Beeline, Internews in the framework of the «Alternative Resources in Media» program supported by USAID, Opera Software, Deem Communications and PanARMENIAN.Net.
«BarCamp movement rapidly gains popularity among the Armenian IT and new media experts, and it is no wonder - the format of this "unconference" puts on the same board both top managers and ordinary users, apprentice commenters and master bloggers. Original ideas are welcome here and there is no protocol homage to false authority. It is the free creative spirit of BarCamp, that is so valuable for Beeline. Being the flagship of the Internet development in Armenia, we are aware of this innovative social phenomenon’s extraordinary importance», says Anush Begloian head of “ArmenTel” CJSC Public Relations service.
«We are interested in the BarCamp movement since it gives people opportunity to discuss developments of alternative media resources in a free and easy environment. Young people including many journalists, will get informed in the latest developments of internet technologies in the BarCamp format», says Internews media support center's founding director Nouneh Sarkissian.