Մշակույթ 15:10 16/06/2011
Երեկ հունիսի 15-ին Փարիզում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխամասային գրասենյակում «Խաչքարերի արվեստ» խորագրով լուսանկարչական ցուցահանդեսին, որին ներկա են գտվել ՀՀ մշակույթի փոխնախարարն ու Ֆրանսիայում Հայաստանի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը, հյուրերն անակնկալի են եկել: Բանն այն է , որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչների կողմից առանց որևէ բացատրության ներկայացված խաչքարերից հեռացվել են մշակույթի գործերի ծագումնաբանության մասին տեղեկությունը, թողնելով միայն հուշարձանների ստեղծման տարեթվերը:
Ինչպես փոխանցում է ֆրանսիացի լրագրող Ջան Էքյանը, միջոցառմանը չի եկել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ դեսպան Շարլ Ազնավուրը, իսկ Ֆրանսիայի ու Շվեյցարիայի մի շարք հայկական կազմակերպություններ իրենց զայրույթն են արտահայտել կատարվածի առնչությամբ:
Հաղորդագրությունում նշվում է, թե 2010 թ-ի նոյեմբերին, երբ հայկական խաչքարերը դասակարգվեցին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգությանը, ադրբեջանական կողմը բողոքի ալիք էր բարձրացրել, պնդելով, թե խաչքարերը «միայն հայկական չեն»:

Культура 18:35 16/06/2011
15 июня в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже состоялась фотовыставка «Искусство хачкаров», на которой присутствовали замминистра культуры РА Арев Самуелян и Чрезвычайный и Полномочный посол Армении во Франции Виген Читечян. Однако гостей выставки ждал сюрприз: сотрудники ЮНЕСКО без каких-либо объяснений убрали с выставленных хачкаров информацию об их происхождении, оставив только даты создания памятников.
Как сообщил французский журналист Жан Экян, на мероприятии не присутствовал посол Армении в ЮНЕСКО Шарль Азнавур. Ряд армянских организаций во Франции и Швейцарии уже выразили свое недовольство по поводу случившегося.
В сообщении отмечается, что когда в ноябре 2010г. армянские хачкары вошли в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО, азербайджанская сторона выразила протест по этому поводу, утверждая, будто бы хачкары «не только армянские».