Աշխարհում 14:32 20/06/2011
Թունիսում այսօր մեկնարկում է նախկին նախագահ Զինա էլ-Աբեդին Բեն Ալիի հեռակա դատավարությունը: Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հունվարին ժողովրդական հուզումների արդյունքում կայացած իշխանափոխության պատճառով նախկին նախագահը փախել էր երկրից և ապաստան գտել Սաուդյան Արաբիայում:
Երկրի ներկայիս վարչապետ Բեջի Քաիդ-Եսեբսին, մինչ այդ, իր հերթին հայտարարել էր, որ Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունները դեռևս չեն պատասխանել Բել Ալիի էքստադիցիայի ենթարկելու խնդրանքին:
Նշենք, որ նախօրեին Բեն Ալին «խեղկատակություն» է անվանել մեկնարկող դատական գործընթացը՝ միևնույն ժամանակ հերքելով է իր դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքները
Հիշեցնենք, որ Թունիսի ներկայիս իշխանությունները Բել Ալիին մեղադրում են պետականության դեմ գործողությունների և թմրանյութերի վաճառքի մեջ:

В мире 14:28 20/06/2011
Седгодня в Тунисе начнется заочный суд против бывшего президента этой страны Зина эль-Абидина Бен Али, свергнутого в январе этого года в результате народных волнений и бежавшего в Саудовскую Аравию. Об этом сообщает «Радио Свобода».
Как ранее заявил премьер-министр Туниса Беджи Каид-Эссебси, власти Саудовской Аравии не ответили на запрос о выдаче Бен Али.
Отметим, что против экс-президента Туниса выдвинуто несколько обвинений - от действий, направленных против государственности, до контрабанды наркотиков. Обвинения предъявлены и его жене - Лейле Трабелси.
Отметим, что накануне Бен Али отверг все обвинения, назвав суд «маскарадом».
Власти Туниса ждут аналогичных действий со стороны властей Саудовской Аравии, куда были также направлены запросы на применение санкций.