Ռոդ Այլենդի նահանգապետը ստորագրել է ցեղասպանության վերաբերյալ կրթական օրինագիծ
Ռոդ Այլենդի նահանգապետ Լինքոլն Չաֆեն ստորագրել է օրինագիծը՝ կոչ անելով կրթության պետդեպարտամենտին օգնել տեղական դպրոցներին` դասավանդել ցեղասպանությանը վերաբերող նյութեր` այն համարելով քաղաքացիական կրթության մի մաս:
Այս մասին տեղեկացնում է «WPRI. Com» ինտերնետային կայքը:
Նշենք, որ ավելի վաղ այս օրինագիծն ընդունվել է Ռոդ Այլենդի Գլխավոր Ասամբլեայի կողմից` կոչ անելով կրթության պետդեպարտամենտին իր ինտերնետային կայքում տեղադրել ցեղասպանությանը վերաբերվող ուսուցողական նյութեր` Հոլոքոստի, Դարֆուր, Իրաքի, Ռուանդայի և Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Օրինագծի հովանավորները պնդում են, որ նրանք գիտակցում են, որ դպրոցները պայքարում են ֆինանսավորման համար, իսկ ուսուցիչներն էլ ժամանակ չունեն: Նրանց կարծիքով, ինտերնետային տարբերակով նման կարգի տեղեկություններն ավելի մատչելի կլինեն ուսանողների համար:
Հիշեցնենք, որ օրինագիծը հովանավորել են Փրովիդենսի հանրապետական Անաստասիա Փ. Վիլյամսը և Վորվիքից սենատոր Միլերը:

Sport 15:46 23/06/2011
Rhode Island Governor Lincoln Chafee signed a new law encouraging state department on education to help local schools to teach students about genocide, which is supposed to be a part of civil education, “wpri.com” website writes.
The legislation, signed into law Wednesday by Chafee, directs state education officials to create online curricular materials dealing with past genocides.
“Stamfordadvocate.com” writes the material will be designed to help local middle and high schools create lesson plans on the Holocaust and genocides in Armenia, Cambodia, Iraq, Rwanda and Darfur.
The bill was sponsored by state Rep. Anastasia Williams, a Providence Democrat, and state Sen. Joshua Miller, a Cranston Democrat.