Քաղաքական 19:46 08/07/2011
Սերբիայի մայրաքաղաք Բելգրադում հուլիսի 6-ին մեկնարկած ԵԱՀԿ ԽՎ ամենամյա նստաշրջանի ընթացքում քվեարկության էր ներկայացված «Ամրապնդելով ԵԱՀԿ արդյունավետությունն ու գործունակությունը. Նոր մեկնարկ Աստանայի գագաթաժողովից հետո» բանաձեւի նախագիծը: Փաստաթուղթը մասնավորապես անդրադառնում էր նաև ԵԱՀԿ տարածքի հակամարտություններին, այդ թվում՝ ղարաբաղյան: Ադրբեջանական և թուրքական պատվիրակությունները հանդես են եկել առաջարկով` «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն» ձևակերպումը փոխարինելու «Ադրբեջանի Հանրապետության Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտություն» ձևակերպմամբ: Հայկական պատվիրակությանը հաջողվել է կանխել այդ փորձերը:
Լրագրողների հետա հանդիպման ժամանակ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանն ասաց.
«Այս տերմինի օգտին նախապես առաջարկություն էր արել ևս մեկ` Լիխտենշտեյնից պատգամավոր պարոն Լոմբերը, որը, սակայն, երեկ (07.07.2011) մեզ հետ զրույցի արդյունքում հասկացավ իր առաջարկի անարդյունավետությունը և այսօր դիմումով պաշտոնապես հրաժարվեց այդ ուղղման համահեղինակը լինելուց, ինչի մասին հայտարարվեց 1-ին հանձնաժողովի նախագահի կողմից:
Ես ելույթ ունեցա մի առարկությամբ՝ նշելով, որ «մենք առարկում ենք այդ ուղղման դեմ, որովհետեւ այն հակասում է ԵԱՀԿ շրջանակում ընթացող Մինսկի գործընթացի ոգուն, տերմինաբանությանն ու պայմանավորվածություններին, որոնք վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը: ՌԴ նախագահը, Ֆրանսիայի վարչապետը և ԱՄՆ պետքարտուղարը Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մասնակցությամբ Աստանայի գագաթաժողովի ընթացքում հայտարարել են Մինսկի գործընթացն առաջ մղելու ցանկության մասին, որը հիմնված կլինի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների վրա, որոնք ընդունելի կլինեն բոլորի համար: Այստեղ, ինչպես և ԵԱՀԿ շրջանակներում ընդունված բոլոր նախորդ փաստաթղթերում և հայտարարություններում, հակամարտությունն անվանված է «Լեռնային Ղարաբաղի» կամ «հակամարտություն Լեռնային Ղարաբաղում»:
Ես չեմ թվարկի այն բոլոր փաստաթղթերը, որոնք ընդունվել են 1992 թվականից, չնայած մենք կարող ենք դրանք տարածել բոլոր ցանկացողների շրջանում: Կթվարկեմ միայն ամենակարևորները` ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ ՌԴ-ի նախագահների հայտարարությունը Լ’Աքվիլայում (Իտալիա), Մուսկոկում (Կանադա) և Դովիլում (Ֆրանսիա): Մենք համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ տերմինաբանությունը փոփոխելու այս փորձը տվյալ հարցում ապակառուցողական քայլ է, քանի որ հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ բանակցությունները շարունակվում են ավելի վաղ ձեռք բերված համաձայնությունների հիման վրա, ինչի մասին պարզ և առանց երկմտանքի ասված է Աստանայի հայտարարության մեջ: Ավելին` ԵԱՀԿ ԽՎ-ն չպետք է ընդունի ինչ-ինչ հայտարարություններ, որոնց լեզուն հակասության մեջ կգտնվի այն փաստաթղթերի և որոշումների հետ, որոնք ընդունված են ԵԱՀԿ շրջանակներում:
Զեկուցողի՝ պրն Պիչուլայի մոտ ամեն ինչ շատ հստակ և կոռեկտ ձևակերպված է: Եվ մենք խնդրում ենք չփոփոխել բանաձևի այդ ձևակերպումը»:
Բանախոսը հայտնեց, որ այնուհետև ելույթ է ունեցել պրն Պիչուլան, որը մասնավորապես ասել է, թե լսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների փաստարկները` եկել են այն եզրակացության, որ տվյալ դեպքում ճիշտ չէր լինի փոխել այդ տերմինը եզրափակիչ փաստաթղթում, որովհետև դա կարող էր անկանոնություն մտցնել ԵԱՀԿ հետագա գործընթացներում: Այսպիսով` նա առաջարկել էայդ ուղղումը մերժել:
Այնուհետև տեղի է ունեցել քվեարկություն, ադրբեջանական ուղղման օգտին քվեարկել են նաև Վրաստանի, Բելառուսի, Մոլդովայի ներկայացուցիչները: 37 երկիր քվեարկել է պրն Պիչուլայի առաջարկության օգտին: Խնդիրը համարվել է կարգավորված: Փաստաթուղթը կիրակի օրը քվեարկության կներկայացվի լիագումար նիստում, սակայն ԵԱՀԿ ԽՎ պրակտիկայում չի եղել դեպք, երբ հանձնաժողովում հավանության արժանացած փաստաթուղթն ընդհանուր հավանության չարժանանա:
«Նշեմ, որ այս աշխատանքը, որի նպատակը Բելգրադում հավաքված 56 պատվիրակություններից 55-ին մեր հակամարտության իրական բովանդակությունը և կարգավորման իրական հեռանկարները բացատրելն էր, հնարավոր դարձավ ամբողջ պատվիրակության և մեզ հետ աշխատող ԵԱՀԿ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Հովակիմյանի ջանքերի շնորհիվ», հավելեց ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանը:

Политика 20:45 08/07/2011
Армянской делегации в Парламентской Ассамблее ОБСЕ удалось предотвратить очередную авантюру азербайджанской стороны, сообщил журналистам глава армянской делегации в ПА ОБСЕ Арам Сафарян.
Он рассказал, что в ходе ежегодной сессии ПА ОБСЕ в Белграде 6 июля был рассмотрен проект резолюции «Укрепляя эффективность и дееспособность ОБСЕ: Новый старт после саммита в Астане». В проект резолюции были включены положения о конфликтах на территории ОБСЕ, в том числе карабахском. Азербайджанская и турецкая делегации предложили заменить формулировку «Нагорно-карабахский конфликт» на «Конфликт вокруг Нагорного Карабаха Республики Азербайджан». Армянской стороне удалось предотвратить данную попытку.
А.Сафарян поведал, что данное предложение было внесено в ходе обсуждения проекта резолюции в комиссии по вопросам политики и безопасности ПА ОБСЕ. Автор резолюции – хорватский депутат, бывший глава МИД Хорватии Тонино Пичула. В ходе обсуждения поступило 43 предложения и дополнения, и одно из них о названии НК конфликта – от трех азербайджанских и двух турецких депутатов. С этим термином ранее выразил свое согласие лихтенштейснкий депутат Ломбер, но вчера (07.07.11) в ходе беседы с членами армянской делегации он понял неэффективность данного предложения, и сегодня подал официальное заявление о том, что отказывается от соавторства данной поправки.
«В своем выступлении я привел единственный контраргумент – эта поправка противоречит духу Минского процесса в рамках ОБСЕ, его терминологии и договоренностям, касающимся урегулирования НК конфликта. Я напомнил, что президент РФ, премьер-министр Франции и госсекретарь США в ходе саммита ОБСЕ в Астане заявили о своем желании продвигать процесс на базе основных принципов урегулирования, которые должны быть приемлемы для всех. В их заявлениях, как и во всех прежних документах, конфликт называется «Нагорно-карабахским» или «конфликтом в Нагорном Карабахе».
Я сказал, что не буду перечислять все документы, принятые с 1992 года, а назову лишь самые важные из них – заявления президентов России, США и Франции, принятые в Аквиле (Италия), Мускоко (Канада) и Довиле (Франция). Мы уверены, что намерение изменить терминологию ОБСЕ в этом вопросе является деструктивным шагом, поскольку переговоры по урегулированию конфликта продолжаются на основе ранее достигнутых договоренностей, о чем четко сказано в заявлении, принятом в Астане. Более того, ПА ОБСЕ не может принимать какие-то заявления, язык которых вступит в конфликт с принятыми ранее в рамках ОБСЕ документами и решениями.
У господина Пичулы все сформулировано четко и корректно. Мы просим не менять эту формулировку резолюции», - процитировал А. Сафарян свое выступление на заседании комиссии ПА ОБСЕ.
Он сообщил, что после него взял слово Пичула, который сообщил, что, выслушав мнение армянской и азербайджанской делегаций, они пришли к выводу, что неправильно менять термин в заключительном документе, и предложил отклонить поправки азербайджанской стороны.
А.Сафарян сообщил, что после этого состоялось голосование, и за азербайджанскую поправку проголосовали также Грузия, Молдова и Беларусь, но большинство – 37 стран проголосовали против. По словам главы армянской делегации, проект резолюции в воскресенье будет вынесен на голосование пленарного заседания ПА ОБСЕ, но в практике Ассамблеи не было случая, чтобы одобренный комиссией документ не был принят на пленарном заседании.