Թոմաս Համարբերգ. «Թուրքիայում խոսքի ազատության բնագավառի խոչընդոտները մտահոգիչ են»
Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Թոմաս Համարբերգը ողջունել է Թուրքիայի Սահմանադրությունում տեղի ունեցող վերջին փոփոխությունները, սակայն նա նշել է, որ Թուրքիայում խոսքի և մամուլի ազատության բնագավառում դեռևս կան այնպիսի խոչընդոտները, որոնք, իրոք, մտահոգիչ են: Այս մասին տեղեկացնում է «Today’s Zaman» պարբերականը:
«Չնայած Թուրքիայում տեղի ունեցող սահմանադրական փոփոխություններին, խոսքի և մամուլի ազատության բնագավառում առկա խոչընդոտները մտահոգիչ են: Թուրքիայի Քրեական օրենսգիրքը և ահաբեկչության դեմ պայքարի օրենքը շարունակում են լուրջ խոչընդոտներ ստեղծել Թուրքիայում խոսքի ազատության բնագավառում: Օրենքներում տեղ գտած դրույթներն օգտագործվել են լրագրողների և հրատարակիչների խոսքի ազատությունը սահմանափակելու համար», - հայտարարել է Թոմաս Համարբերգը:
Նա նաև նշել է, որ օրենքներում իրականացված փոփոխությունները բավարար չեն առկա թերությունները վերացնելու համար:
Թոմաս Համարբերգ, որպես օրինակ բերելով «Ակօս» թերթի խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանության փաստը, նշել է, որ պետք է այնպիսի միջավայր ստեղծել, որտեղ լրագրողներն իրենց ապահով կզգան:

Region 14:47 13/07/2011
Council of Europe Commissioner for Human Rights Thomas Hammarberg has welcomed recent changes to the Turkish Constitution, however, he also underlined that the letter and spirit of the present Constitution continue to hinder pluralism and freedom of expression from being fully respected, “Today’s Zaman” daily writes.
“Despite the progress made by Turkey in recent years regarding free and open debates on previously sensitive issues, the situation of freedom of expression and media freedom remains particularly worrying. Urgent measures are needed to uphold these rights and foster a more tolerant atmosphere towards criticism and dissent,” Hammarberg said on Tuesday, releasing a report on Turkey in Strasbourg.”
According to Hammarberg, the Turkish Penal Code (TCK) and the Counterterrorism Law (TMK) continue to seriously impede freedom of expression in Turkey.