Իրավունք 16:19 13/07/2011
Դատաիրավական համակարգի խնդիրների վերաբերյալ այսօրվա խորհրդակցության ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ անցած ժամանակահատվածում դատաիրավական համակարգի զարգացման ուղղությամբ կատարվել է որոշակի դրական աշխատանք, և արդյունքներն արդեն այսօր շոշափելի են: Դա պետք է ընդգծել, սակայն համակարգի առջև ծառացած խնդիրների լուծման գործընթացը, ըստ Նախագահի, բերում է մի անխուսափելի հարցադրման. արդյո՞ք միայն ինստիտուցիոնալ կամ օրենսդրական փոփոխություններն ի վիճակի են այս ոլորտում բերել ցանկալի արդյունքների:
«Կարծում եմ` ոչ: Ժամանակի մարտահրավերներն օբյեկտիվորեն պահանջում են, որ դատական համակարգի բարեփոխմանն ուղղված ինստիտուցիոնալ նորարարություններն ունենան արագ, պրակտիկ դրսևորում, ինչպես նաև անմիջական և ազդեցիկ նշանակություն այդ խնդիրների վրա: Այս խնդիրները հրատապ են և առաջնային: Մեր հիմնական խնդիրը մնում է նույնը` նոր գաղափարների և մոտեցումների իրականացման ճանապարհով որակապես և սկզբունքորեն փոխել հանրության վերաբերմունքը երկրում իրականացվող արդարադատության հանդեպ: Սա մեզ համար ամենաառաջնային խնդիրներից մեկն է»:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրեսենյակի փոխանցմամաբ, հանրապետության նախագահը ընդգծել է, որ այսօր արդեն կարելի է փաստել, որ հասարակական իրավագիտակցության և իրավաընկալման մեջ նկատվում են լուրջ փոփոխություններ. մարդիկ ավելի հաճախ են դիմում փաստաբանների օգնությանը, աճում է իրենց իրավունքների պաշտպանության համար դատարաններ դիմող անձանց, բնականաբար և` դատական գործերի քանակը:
«Սակայն արդյո՞ք միայն դատական գործերի քանակի աճը դատարանների հանդեպ հասարակության վստահության բարձրացման չափանիշ է: Կարծում եմ, որ այստեղ էլ մենք պետք է տանք բացասական պատասխան և ասենք, որ այստեղ մտածելու տեղ կա: Այս համատեքստում ևս մենք պետք է արձանագրենք, որ դատարանների նկատմամբ հասարակության վստահության պակասը շարունակում է մնալ արդիական և չլուծված: Ընդ որում, այդ բացասական երևույթը ծնող պատճառները հաճախ գտնվում են հենց մակերեսին, մեր աչքի առաջ, և դրանով ավելի են ընդգծում առկա դժգոհությունների կամ տարակուսանքների արդարացված լինելը»,-ասել է նա:
Մատնանշելով պատճառները, ՀՀ նախագահը ասել է. «Նման պատճառներից են անկատար այն գործընթացները, որոնք պետք է դատարաններում ապահովեն գործերի արագ և արդյունավետ քննությունը: Համաձայնեք, որ երկարատև և շարունակ հետաձգվող դատավարությունները, դատական գործերի ամիսներ, նույնիսկ տարիներ տևող քննությունները ոչ միայն չեն բարձրացնում արդարադատության համակարգի հանդեպ վստահությունը, այլև ստվեր են գցում այդպիսի դատավարությունների արդյունքում կայացված դատական ակտերի օրինականության և արդարացիության վրա: Եվ, եթե սրան գումարենք այն հանգամանքը, որ որոշ գործերով նախաքննությունը ևս տևում է ամիսներ, ապա նույնիսկ ամենաօբյեկտիվ արդարացի դատավճիռը չի ունենում այն արդյունքը, որ պետք է ունենա: Ուստի, այս խորհրդակցության ընթացքում ես ակնկալում եմ ձեզնից թե՛ իրենց բովանդակության, և թե՛ իրականացման ժամկետների առումով նշված խնդիրների լուծմանն ուղղված հստակ առաջարկությունների ներկայացում:
Կասկածից վեր է, որ դատաիրավական բարեփոխումների լույսի ներքո բարձրացված նման և շատ այլ խնդիրներ ձեզանից, մեզնից, բոլորիցս պահանջում են ամենօրյա քրտնաջան աշխատանք` դրանից բխող համալիր և հետևողական լուծումներով»,-ասել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Խորհրդակցությանը ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը զեկուցել է 2009-2011 թվականների դատա¬իրավական բարեփոխումների ընթացքի վերաբերյալ հաշվետվության, ինչպես նաև 2012-2014 թվականների դատաիրավական համակարգի զարգացման ռազմավարական ծրագրի նախագծի մասին:
ՀՀ նախագահի օգնական Գեորգի Կուտոյանը ներկայացրել է դատական գործերի քննության արագության և արդյունավետության վրա բացասական ազդեցություն ունեցող գործոնների վերաբերյալ զեկույցը:
Զեկուցված հարցերի բովանդակության և իրականացման ժամկետների վերաբերյալ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մի շարք հանձնարարականներ է տվել պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներին:

Политика 18:39 13/07/2011
Президент Армении Серж Саргсян сегодня в ходе совещания по проблемам судебно-правовой системы отметил, что за истекший период проведена позитивная работа для развития системы, и результаты ощутимы уже сегодня. «Это следует подчеркнуть, - сказал президент и добавил, - но процесс решения стоящих перед сферой проблем приводит к неизбежной постановке вопроса: Могут ли только институциональные или законодательные изменения привести к желаемым результатам?» Об этом сообщает пресс-служба президента Армении.
«Думаю, что нет. Вызовы времени объективно требуют, чтобы направленные на реформирование сферы институциональные инновации внедрялись быстро, а также оказывали непосредственное влияние на решение этих проблем. Эти проблемы являются безотлагательными и первоочередными. Наша основная задача остается прежней - путем воплощения новых подходов и идей качественно и принципиально изменить отношение общества к осуществляемому в стране правосудию. Это для нас одна из первоочередных задач», - сказал он.
По словам С. Саргсяна, сегодня уже можно констатировать, что наметились серьезные сдвиги в общественном правосознании и правовосприятии: люди чаще обращаются к адвокатам, растет число людей, обращающихся в суды для защиты своих прав, и, естественно, количество судебных дел.
«Но является ли рост количества судебных дел критерием повышения доверия общества к судам? Я думаю, и здесь мы должны дать отрицательный ответ и сказать, что здесь есть над чем подумать. В данном контексте мы также должны констатировать, что недостаток доверия общества к судам остается актуальной и нерешенной проблемой. При этом порождающие эти отрицательные явления причины подчас находятся на поверхности, у нас перед глазами, и тем самым подчеркивают справедливость существующего недовольства и недоумения общества», - сказал он.
Указывая причины, президент отметил: «Одна из причин – несовершенство процедур, которые должны обеспечить быстрое и эффективное рассмотрение дел в суде. Согласитесь, что длительные и постоянно откладываемые судебные заседания, длящиеся месяцами, а порой годами судебные расследования не только не повышают уровень доверия к системе правосудия, но и бросают тень на законность и справедливость судебных актов. И если прибавить к этому то обстоятельство, что предварительное следствие по некоторым делам также длится месяцы, то даже самый объективный вердикт суда не достигает нужного результата. Поэтому в ходе данного совещания я ожидаю от вас четких предложений по решению данных вопросов как в плане содержания, так и сроков осуществления.
Вне сомнений, что поднятые в свете судебно-правовых реформ эти и многие другие проблемы от вас, от всех нас требуют ежедневной кропотливой работы с вытекающими из них комплексными и последовательными решениями», - сказал президент.
Министр юстиции Грайр Товмасян доложил о проектах отчета о судебно-правовых реформах, а также о проекте стратегического развития судебно-правовой системы на 2012-2014 годы.
Помощник президента Геворк Кутоян представил доклад о факторах, оказывающих отрицательное влияние на скорость расследования и эффективность судебных дел.
С.Саргсян дал ряд поручений по содержанию и сроках реализации доложенных вопросов, а также дал ряд поручений руководителям профильных ведомств.