Մշակույթ 12:50 16/07/2011
Ի հեճուկս Ադրբեջանի` Լեռնային Ղարաբաղն այս օրերին կլինի եվրոպացի մշակույթի առաջադեմ ներկայացուցիչների հավաքատեղին, իսկ նախաձեռնության հեղինակները վստահություն են հայտնում, որ նման մշակութային ծրագրերը կլինեն շարունակական ու հիմք կհանդիսանան Շուշիի նաև մշակութային վերածննդին ու զարթոնքին. հուլիսի 15-29-ը Արցախի հրաշք այս քաղաքում անցնում է «Հակոբ Գյուրջյան» քանդակի առաջին միջազգային սիմպոզիումը:
Առաջնահերթ սիմպոզիումի նպատակն է նպաստել Արցախի միջազգային հեղինակության բարձրացմանն արվեստի միջոցով, ինչպես նաև `դառնալ համագործակցության, մշակութային ու մասնագիտական երկխոսության ու ստեղծագործական ոգեշնչման հարթակ քանդակագործների համար: Հենց այս նպատակով Երևանում են, իսկ առաջիկայում կմեկնեն նաև Շուշի Իտալիայից ժամանած 20 անվանի քանդակագործներ ու մշակույթի գործիչներ, ինչպես նաև Իտալիայի առաջին պետական հեռուստատեսության օեպարտորական խումբը, ովքեր Հայաստանում ու Արցախում տեսածը, Շուշիի անցյալն ու ներկան իտալական հեռուստադիտողին կներկայացնեն վավերագրական ֆիլմի ու ռեպորտաժների միջոցով:
Այս մասին այօրվա ասուլիսում հայտարարեց սիմպոզիումի մտահղացման հեղինակ ու նախագահ քանդակագործ Վիգեն Ավետիսը. «Շուշին կզարդարվի համաշխարհային քանդակագործների ստեղծագործություններով, ինչը ծրագրի մշակութային մասն է, սակայն ես հույս ունեմ, որ մյուս տարի կճանաչվի Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը և ըստ այդմ Արցախը ինքը կսկսի ձևավորել իր մշակութային և այլ ծրագրերը»,- նշեց Վ.Ավետիսն այն բանից հետո, ինչ ներկայացրեց բոլոր այն գերատեսչությունները` ՀՀ և ԼՂ Մշակույթի նախարարությունների և Երևանի քաղաքապետ Կարեն Կարապետյանի ջանքերով:
Վ.Ավետիսը ներկայացրեց նաև նպատակը` 15 քանդակ ամեն տարի և 10 տարի անց Շուշին կզարդարեն 150 քանդակ` վերածելով քաղաքն իրական թանգարանի բաց երկնքի տակ: Իսկ դրա առաջին քայլը կարվի արդեն առաջիկա օրերին` հազարամյա պատմություն ունեցող, աշխարհին Միքելանջելո տված Իտալիայից ժամանած քանդակագործներից յուրաքանչյուրն ազատ թեմայով կկերտեն իրենց քանդակները` քաղաքին նվիրելու նպատակով` դրա համար օգտագործելով Շուշիի կրաքարը: Հիշեցնենք, որ Շուշիի Սրբ.Ղազանչեցոց եկեղեցին հենց այդ քարից է պատրաստված:
«Ես հավատում եմ նաև, որ հաջորդ տարի կունենանք Ստեփանակերտ-Հռոմ թռիչք, ինչն էլ ավելի կնպաստի մշակութային համագործակցությանը»,- հավելեց քանդակագործն ու ևս մեկ անգամ ընդգծեց` առաջին սիմպոզիումը, իսկապես որ խորհրդանշական ու պատմական երևույթ է:

Регион 14:02 16/07/2011
«На радость Азербайджану» Нагорный Карабах в эти дни не просто будет находиться в центре внимания ведущих деятелей европейской культуры, а станет их творческой лабораторией. Об этом заявил сегодня в ходе пресс-конференции известный скульптор Виген Аветис – автор и организатор международного симпозиума скульптуры, который с 15 по 29 июля проходит в Шуши.
Напомним, первый международный симпозиум скульптуры «Акоп Гюрджян», посвященный выдающемуся армянскому скульптору – уроженцу карабахского города Шуши, – проводится под патронажем министерства культуры Армении, мэрии Еревана, министерства культуры и спорта НКР, Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви и мэрии Шуши.
Подобное мероприятие в Нагорно-Карабахской Республике проводится впервые. В нем принимают участие заслуженные профессора европейских университетов и академий художеств, например, из Флоренции и Рима. В ходе симпозиума предусмотрены лекции, мастер-классы, выставки, просмотры фильмов. По итогам конкурса 15 участников-скульпторов создадут свои произведения, которые останутся в подарок городу.
Отметим также, что идея проведения подобного симпозиума родилась еще в 2009 году. Автором ее является живущий во Флоренции скульптор армянского происхождения Виген Аветис. Маэстро в связи с этим заявлял: «По 15 скульптур каждый год, и через 10 лет Шуши будут украшать 150 произведений искусства, превратив город в настоящий музей под открытым небом».
«Шуши украсят произведения ведущих мировых скульпторов, что является частью творческой программы мероприятия. Однако я надеюсь, что уже скоро будет признана независимость НКР и Арцах сам начнет украшать культурные и другие программы. Я также верю, что в следующем году у нас будет рейс Степанакерт-Рим, что еще интенсивнее посодействует культурному сотрудничеству», – отметил сегодня Виген Аветис, еще раз подчеркнув, что этот симпозиум – явление поистине символическое и историческое.