«Ոսկե Ծիրան»-ն ավարտվեց. ՎիվաՍել- ը կինոփառատոնի գլխավոր հովանավորը կլինի նաև հաջորդ տարի
Ամփոփվել են «Ոսկե Ծիրան» երևանյան միջազգային 8-րդ կինոփառատոնի արդյունքները: «Ոսկե ծիրանն» այս տարի ներկայացավ նոր անակնկալներով և մասնակից երկրների ընդլայնված աշխարհագրությամբ` կինոարվեստի սիրահարների առջև բացելով երևակայության և իրանակության միջև թռիչքի սահմանները:
Հանդիսատեսին գեղեցիկը մատուցելու բծախնդիր մոտեցման արդյունքում 631 հայտից ընտրվել էր շուրջ 150 ֆիլմ: Կազմվել էր մրցութային բազմաժանր ծրագիր: Ֆիլմերից 67-ը մրցում էին միջազգային 4 մրցույթներում: 6 խմբերից բաղկացած միջազգային ժյուրին ամփոփել է դրանց արդյունքները:
Ինչպես հայտնում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության մամուլի ծառայությունից, ընկերությունը պատրաստակամություն է հայտնել կինոփառատոնի գլխավոր հովանավորը լինել նաև հաջորդ տարի:
«Հաճելի է արձանագրել, որ «Ոսկե ծիրանն» իր հաստատուն տեղը զբաղեցրեց մեր մշակութային կայնքում` տարեցտարի ներկայանալով նոր հմայքով և ասելիքով: Համաշխարհային կինոարվեստի զարգացման տեմպերը պարտադրում են համարժեք քայլեր ձեռնարկել և կինեմատոգրաֆի պատմության մեջ լինել ներկայանալի: Հպարտ ենք, որ համագործակցում ենք հանդիսատես- ռեժիսոր անկեղծ երկխոսություն ծավալող և կինոարվեստի սիրահարներին դրական լիցքեր հաղորդող «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հետ»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան»-ի մրցութային ծրագրում ընդգրկվել էին խաղարկային, վավերագրական ֆիլմեր և նոր` «Կորիզ» խորագրի ներքո ներկայացվող կարճամետրաժ խաղարկային ֆիլմեր: «Կորիզ»-ում ներկայացվող ֆիլմերի միջոցով կազմակերպիչ-երիտասարդները փորձում էին հասկանալ այսօր ստեղծվող վաղվա կինոյի տեսակը` իր ժանրային առանձնահատկություններով:

Culture 10:38 18/07/2011
This year the Golden Apricot presented the film-loving public new surprises and larger geographic embrace opening horizons of imagination and reality before the cinema lovers. The films included in the program had gone through a harsh selection: only about 150 of 631 applications were chosen for participation. The international jury comprised of six expert groups announced the results of the festival that included 67 films in 4 competitions.
“It is a pleasure to point to the fact the Golden Apricot now has its place in our cultural life appearing with more new messages every year. The pace of developments in the world cinematography forces us to take appropriate steps and to have our own say in the sphere. We are proud to cooperate with the Golden Apricot film festival that creates forum of dialogue for movie directors and viewers and translates positive charges to the audiences,” says VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
To remind, the competition program of the festival includes feature and documentary films, as well as short films in the “Apricot Stone” competition. The program compiled by young organizers is an attempt to elaborate over the future of cinematography.