«Արցախի տարածքում ո՛չ ադրբեջանցի ռազմագերի, ո՛չ էլ քաղաքացիական անձ չկա»
«Արցախի տարածքում ո՛չ ադրբեջանցի ռազմագերի, ո՛չ էլ քաղաքացիական անձ չկա: Ավելին, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ավելի քան 700 քաղաքացիներ անհայտ կորած են համարվում, որից մոտ 230-ը զինվորականներ են, ավելի քան 400-ը՝ քաղաքացիական անձինք»,- այս մասին Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ Ռազմագերիների, անհայտ կորածների և պատանդների հարցերով ԼՂՀ պետական հանձնաժողովի ղեկավար Վիկտոր Քոչարյանը:
Նշենք, որ Ռազմագերիների, անհայտ կորածների և պատանդների հարցերով Ադրբեջանի պետական հանձնաժողովն այսօր հրապարակել է իր հերթական հաշվետվությունը, որում նշվում է, որ անհայտ կորած է համարվում Ադրբեջանի 4043 քաղաքացի, գերությունից ազատվել է 1400 մարդ։ Հաշվետվությունում նշվում է նաև, թե պարզվել է, որ անհայտ կորած համարվող Ադրբեջանի 13 քաղաքացիներ գերեվարվել են ԼՂՀ ՊԲ-ի կողմից և պահվում են Արցախում։
«Ադրբեջանում կան մեծ թվով գերիներ, որոնք տարբեր վայրերում են պահվում: Խնդիրը նրանում է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեին թույլ չեն տալիս մուտք գործել ո՛չ ազգային անվտանգության, ո՛չ էլ բանակի մեկուսարաններ: Ցավալին այն է, որ գերիները ամիսներով պահվում են իրենց զորամասերում, ու չնայած մեր կողմից անցկացվող հարցումներին` պետական հանձնաժողովի հետ կապի մեջ մտնելը ամիսներ է տևում»,- ասաց Վ. Քոչարյանը:
Նա նշեց, որ ԼՂՀ-ում այս հարցերըը լրիվ այլ կերպ են կարգավորվում. «Հենց ադրբեջանցի է հայտնվում մեր սահմանում, մենք նույն օրը տեղյակ ենք պահում կարմիր խաչին և ԵԱՀԿ ներկայացուցչին, իսկ Կարմիր խաչի ներկայացուցիչները ցանկացած ժամանակ կարողանում են տեսակցել ադրբեջանցի գերիներին: Մեզ մոտ, ի տարբերություն Ադրբեջանի, ռազմագերիները մեկ տեղում են պահվում, ավելին՝ Ադրբեջանում միջազգային կազմակերպությունների այցելությունները խիստ սահմանափակված են: Ադրբեջանական կողմը, չնայած հանձնաժողովի կողմից իրականացվող մարդասիրական բնույթի գործունեությանը, նշյալ հարցերը մշտապես քաղաքականացնում է»,- ասաց պարոն Քոչարյանը:

Общество 19:02 20/07/2011
На территории Нагорно-Карабахской Республики нет ни азербайджанских военнопленных, ни гражданских лиц. Более того, как заявил в интервью Panorama.am председатель Государственной комиссии НКР по вопросам военнопленных и без вести пропавших Виктор Кочарян, свыше 700 граждан Арцаха числятся пропавшими без вести, около 230 из них являются военными, более 400 – гражданскими лицами.
Отметим, что сегодня Государственная комиссия Азербайджана по вопросам военнопленных, без вести пропавших и заложников опубликовала свой очередной доклад, в котором говорится, что 4043 гражданина Азербайджана числятся пропавшими без вести, из плена были освобождены 1400 человек. В документе отмечается также, что 13 граждан Азербайджана якобы были взяты в плен Армией обороны НКР и содержатся на территории республики.
«В Азербайджане есть большое число пленных, которые содержатся в разных местах. Вся проблема в том, что азербайджанские власти не предоставляют Международному Комитету Красного Креста доступа как в изоляторы сил национальной безопасности, так и в изоляторы армии. К сожалению, пленные месяцами содержатся в их военных частях. Несмотря на наши запросы, установление связи с Госкомиссией отнимает месяцы», – отметил В. Кочарян.
По его словам, в НКР эти вопросы решаются совершенно иначе. «Как только на нашей границе появляется азербайджанец, мы сразу же об этом извещаем представителей Комитета Красного Креста и ОБСЕ, а представители Красного Креста в любой момент могут навещать азербайджанских пленных. У нас, в отличие от Азербайджана, военнопленные содержатся в одном месте. Более того, в Азербайджане посещения международных организаций строго ограничены. Азербайджанская сторона, несмотря на то, что деятельность комиссии носит гуманитарный характер, всегда политизирует эти вопросы», – резюмировал Кочарян.