Օրվա մամուլ 10:46 21/07/2011
«Արտագաղթի թեման Հայաստանի համար միշտ էլ եղել է կարեւորագույն խնդիրներից մեկը, սակայն ուշագրավ է, որ այս հարցը այնքան չի շոշափվել մինչեւ 2001 թվականը, որքան վերջին շրջանում: Բնականաբար, ներքին որոշ ուժերի ոգեւորված շահարկումներն այս թեմայով իսկույն սկսեցին օգտագործել ադրբեջանցիները: Այն էլ` մեծ ոգեւորությամբ: Թեպետ, եթե անկեղծ լինենք, ոչ պակաս ոգեւորությամբ թե ներքին շահարկումները, թե առավել եւս ադրբեջանական բարբաջանքները «ռասկրուտկա» են անում մեր առանձին լրատվամիջոցներ: Իսկ որ նշյալ արծարծումները հաճախ շահարկումներ են, ցույց են տալիս բազմաթիվ փաստեր»,- թեմային անդրադարձել է «Ազգ» օրաթերթը:
2001 թվականը պատահական չի նշվում: «Հուլիսի 20-ին ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը նշեց, որ մինչեւ 2001-ը արտագաղթածների թիվը տատանվում է 1-1,1 մլնի սահմաններում: Այնինչ, հենց այդ տարիներին թեմայի քննարկումներն ավելի քիչ էին, քան այսօր, առավել եւս, որ դրա մասին խոսում են հենց նշյալ տարիների արտագաղթի գլխավոր պատասխանատուներն ու հեղինակները:
Շահարկումների մասին շատ հստակ արտահայտվեց նաեւ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ` միգրացիոն քաղաքականությանը նվիրված խորհրդակցության ժամանակ. «Եթե մենք պատշաճ ուշադրություն չենք դարձնում թվերի ու միտումների պարբերական հրապարակային մեկնաբանությանը, ապա կիսատ-պռատ եզրակացությունների ու մակերեսային վերլուծությունների միջոցով բավականին ակտիվ շահարկումներն ուղղակի անխուսափելի են դառնում»: Ավելին, հանրապետության ղեկավարը նշել է, որ շատ ուշադիր հետեւել է այս հարցի շուրջը ծավալված հանրային բանավեճին եւ կարծում է, որ ո՛չ մեր փորձագետները, ո՛չ համապատասխան կառույցների ղեկավարները չկարողացան կամ չփորձեցին իրենց հրապարակային խոսքով ազդեցիկ կերպով բացատրել ու հորդորել մեր քաղաքական գործիչներին` որեւէ ցուցանիշ թմբկահարելուց առաջ ավելի համակողմանի ներկայացնել պատկերն ու հիմնվել օբյեկտիվ միտումների վրա»:
Հիմա փորձենք փաստացի թվերի ու միջազգայնորեն ընդունված հաշվարկների միջոցով հասկանալ` իրականում որքանով է արդարացված բարձրացված աղմուկը: Այն, որ արտագաղթը եւ միգրացիոն գործընթացները Հայաստանում համընդհանուր հետաքրքրությունների եւ մտահոգության առարկա են, նշեց նաեւ հանրապետության նախագահը: Սակայն, այսպես կոչված, օդից փախցրած որեւէ թվի հիման վրա նման աղմուկ բարձրացնելը որեւէ տրամաբանության չի ենթարկվում:
ՀՀ 2001թ. մարդահամարի արդյունքներով` ՀՀ մշտական բնակչության թվաքանակը կազմել է 3213011 մարդ, իսկ առկա բնակչության քանակի ցուցանիշը` 3002594 մարդ:
Համաձայն պաշտոնական վիճակագրական տվյալների, 2002-2010թթ. հանրապետությունում պաշտոնապես վարչական գրանցումների եղանակով արձանագրվել է 351100 կենդանի ծնունդ եւ 240500 մահվան դեպք, այսինքն`բնակչության բնական հավելաճի ցուվանիշը կազմել է 110600 մարդ: Նույն ժամանակահատվածում պաշտոնապես վարչական հաշվառման ենթարկվող բնակչության տեղաշարժերի վերաբերյալ տվյալներով` հաշվառումից հանվածների թվաքանակը (69,2 հազ.) 57500 մարդով ավելի է եղել, քան հաշվառման կանգնածների թվաքանակը, ինչի հաշվին բնակչության ընդհանուր հավելաճի ցուցանիշը կազմել է 53100 մարդ (110600-ից հանած 57500): Ընդ որում, բնակչության թվաքանակի ցուվանիշի հաշվարկի ժամանակ կիրառված վիճակագրական ճշգրտման արդյունքում 2002-2010թթ. ընթացքում բնակչության թիվն աճել է 49700 մարդով, այլ ոչ թե նվազել, ինչպես փորձում են ներկայացնել:
Հաշվի առնելով, որ պաշտոնապես վարչական հաշվառմամբ չի ապահովվում բնակչության տեղաշարժերի ամբողջական ընդգրկումը, այդ իսկ պատճառով այլընտրանքային եղանակով բնակչության տեղաշարժերի վերաբերյալ տվյալներ են ստացվում նաեւ ըստ սահմանահատումների: Վերը նշված ժամանակահատվածում ՀՀ սահմանային կետերով իրականացված արտաքին ուղեւորշրջանառության կազմում` հանրապետությունից դուրս ուղեւորությունների ցուցանիշը 57,8 հազարով գերազանցել է դեպի հանրապետություն ուղեւորությունների թվին: Այսինքն, երկու աղբյուրների տվյալները վիճակագրորեն շատ մոտ են:
Ինչ վերաբերում է 2011-ի առաջին կիսամյակի տվյալներին, ապա, ինչպես նշեց հանրապետության նախագահը, Հայաստանից մեկնողների թվաքանակն առաջին 6 ամիսներին 67 հազար մարդով գերազանցել է ժամանողներինը: «Սա որեւէ նոր միտում չի ենթադրում եւ ամբողջությամբ համապատասխանում է անցած տարիների միտումներին, սակայն այն գերազանցում է նախորդ տարիների ցուցանիշը: Դա հիմնականում պետք է բացատրել այն հանգամանքով, որ համաշխահային տնտեսությունը հաղթահարել է ճգնաժամի հետեւանքները, եւ, մասնավորապես, Ռուսաստանում տնտեսության վերականգնմանը զուգընթաց, Հայաստանից վերսկսվել է եւ տեղի ունի աշխատանքային միգրացիայի տեմպերի աշխուժացում», ասաց Սերժ Սարգսյանը` միեւնույն ժամանակ հավելելով, որ «Հայաստանից դուրս, օտար ափերում հաջողություններ փնտրողների թվաքանակը պետք է համարել մեծ, եւ մենք պետք է, իհարկե, լուրջ անհանգստանանք այս խնդիրներով ու բազմապատկենք մեր ջանքերը բարեփոխումների արագացման գործում: Միակ գործոնը, որ կարող է իսպառ բացառել Հայաստանից մեկնողների ու ժամանողների թվաքանակի բացասական տարբերությունը` մեր երկրում այնպիսի պայմանների ստեղծումն է, ինչպիսի պայմանների համար մարդիկ հեռանում են երկրից»:
Ինչ վերաբերում է անընդհատ շահարկվող 45000 թվին, ապա դժվար է չհամաձայնել հանրապետության նախագահի հետ, որ եթե որեւէ մեկը նեղություն կրեր դիտարկել այս ցուցանիշի դինամիկան ամսական կամ եռամսյակային կտրվածքներով, ապա կարող էր հեշտությամբ նկատել, որ այս տարի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին արդեն հակառակ պատկերը կլինի եւ Հայաստան վերադարձողների ու Հայաստանից մեկնածների տարբերությունը կգերազանցի 40 հազարը, կամ, այսպես ասած, Հայաստանը լքածներից 40 հազարը կվերադառնա:
Ընդ որում, պետք է հաշվի առնել թե՛ սեզոնայնությունը, թե՛ նաեւ այն հանգամանքը, որ վերջին տարիներին Հայաստան մուտք գործած եւ Հայաստանից դուրս եկած մարդկանց թվաքանակը փոքր-ինչ ավելի է եղել Հայաստանի մշտական բնակչության համեմատ, ինչը նախ եւ առաջ խոսում է երկրի եւ հասարակության ընդհանուր զարգացումների մասին»:

Пресса дня 13:00 21/07/2011
«Тема миграции всегда была для Армении одной из важнейших проблем. Однако примечательно, что до 2001 года этот вопрос никогда не был столь обсуждаемым, как в последний период. Естественно, спекуляции некоторых политических сил на эту тему сразу стали использоваться азербайджанцами, при этом с большим воодушевлением. Хотя, если быть откровенным, не менее активно, чем азербайджанцы, начали раскручивать эту тему и некоторые армянские СМИ. А то, что публикации эти часто являются просто спекуляциями, доказывают многочисленные факты, - пишет газета «Азг».
Как отмечает газета, 2001 год упоминается не случайно. 20 июля глава Государственной миграционной службы министерства территориального управления Армении Гагик Еганян отметил, что число мигрировавших до 2001 колеблется в пределах 1-1.1 млн. В то время как именно в эти годы обсуждения на эту тему были меньше, чем сегодня, когда об этом говорят именно главные ответственные и авторы эмиграции тех лет.
О спекуляциях на эту тему четко заявил также президент Серж Саргсян на совещании по вопросам миграционной политики. «Если мы не обращаем надлежащего внимания на то, чтобы периодически публично комментировать эти цифры и тенденции, то активные спекуляции при помощи половинчатых заключений и поверхностного анализа бывают просто неизбежны», - подчеркнул президент.
Более того, глава государства отметил, что очень внимательно следил за публичной дискуссией по данному вопросу и считает, что ни наши эксперты, ни руководители соответствующих ведомств не сумели или не попытались своими публичными выступлениями авторитетно разъяснить и проинформировать наших политических деятелей, что прежде чем поднимать шум по какому-либо показателю, необходимо более детально представлять картину и основываться на объективных тенденциях.
Попытаемся с помощью цифр и международно-принятых расчетов понять, насколько в действительности оправдана поднятая шумиха. То, что эмиграция и миграционные процессы являются предметом всеобщего интереса и беспокойства в Армении отметил также президент. Однако на основании какой-либо «взятой из воздуха» цифры поднимать такой шум – не подается никакой логике.
По итогам переписи населения в 2001 году, основное население Армении составило 3213011 человек, а показатель проживающего в республике населения – 3002594 человек.
Согласно статистическим данным, в 2002-2010гг. в республике по данным официальной регистрации зафиксировано 351100 новорожденных и 240500 случаев смерти, то есть естественный прирост населения составил 110600 человек. В этот же период по официальным данным о передвижении подлежащего учету населения, число выбывших из учета составляет 69,2 тысячи человек. Это на 57 500 человек больше, чем число вставших на учет, за счет чего показатель общего прироста населения составил 53100 человек (из 110600 минус 57500). При этом во время расчета показателя численности населения в результате примененного статистического уточнения в 2002-2010гг. численность населения выросла на 49700 человек, а не сократилась, как пытаются представить.
В указанный период в числе осуществленных через приграничные пункты Армении внешних пассажироперевозок количество отъездов из республики на 57,8 тысяч превышает число приездов в республику. То есть, данные двух источников статистически довольно близки.
Что касается данных за первое полугодие 2011 года, то, как отметил президент С.Саргсян, число уехавших из Армении за первые шесть месяцев на 67 тысяч превысило количество прибывших. «Это не предполагает какой-либо новой тенденции и полностью соответствует тенденциям прошлых лет, однако превышает прежние показатели. В основном это следует объяснять тем обстоятельством, что мировая экономика преодолела последствия кризиса и в частности, параллельно с восстановлением экономики в России, из Армении начался и идет процесс активизации темпов трудовой миграции. Следовательно, в 2011 году следует ожидать также рост доходов населения от заработков», - заявил С.Саргсян.
При этом президент подчеркнул: «Тем не менее, число тех, кто ищет счастья за пределами Армении, в чужих странах, следует считать большим, и мы, конечно, должны быть серьезно обеспокоены этой проблемой, должны удвоить наши усилия в деле ускорения реформ. Единственный фактор, который может полностью исключить отрицательную разницу между числом уезжающих и приезжающих, – это создание в нашей стране таких условий, ради которых люди покидают страну».
Что касается постоянно муссируемой цифры 45 000, то здесь трудно не согласиться с президентом страны в том, что «если бы кто-то потрудился бы провести мониторинг динамики этого показателя в месячном или квартальном разрезе, то можно было бы легко заметить, что в октябре-декабре нынешнего года будет уже противоположная картина и разница в приезжающих и уезжающих из Армении превысит 40 тысяч, или так сказать, из тех, кто покинул Армению, 40 тысяч вернутся».
При этом необходимо также учесть, как сезонность миграции, так и то обстоятельство, что в последние годы суммарное число прибывших в Армению и уехавших из страны стало чуть больше по сравнению с основным населением республики, что прежде всего свидетельствует об общих развитиях государства и общества.