Աշխարհում 10:19 21/07/2011
Միացյալ Նահանգների դաշնային դատարանը արդարացրել է հայկական ծագմամբ ամերիկացի Վալտեր Բաղդասարյանին, ով ավելի վաղ նախագահ Բարաք Օբամային «գնդակահարելու» ռասիստական կոչերով էր հանդես եկել:
Այս մասին գրում է «Los Angeles Times» պարբերականը:
Նշենք, երկու տարի առաջ Բաղդասարյանը մեղադրվում էր Բարաք Օբամային հասցեին սպառնալիքներ տարածելու համար: Օբամային սպանելու կոչը Բաղդասարյանը զետեղել էր Yahoo.com կայքում 2008 թ-ի հոկտեմբերին, երբ Օբաման դեռևս պայքարում էր նախագահական պաշտոնի համար:
Հետագայում Բաղդասարյանը հայտարարել էր, թե ալկոհոլի ազդեցության ներքո է գրառումներ թողել կայքում:
Դաշնային դատարանն արդարացրել է Բաղդասարյանին, հիմնավորելով որոշումն այն հանգամանքով, որ մեղադրյալը գրություն է թողել, լուրջ չվերաբերվելով դրան:

Walter Bagdasarian’s racist post in 2008 suggesting that Barack Obama should be shot dead is a lawful online speech, not a crime, “Los Angeles Times” reports.
According to the paper a Southern California man who posted an online racist rant that suggested Barack Obama should be shot during the 2008 presidential campaign was engaged in constitutionally protected free speech and should not have faced criminal charges, a divided federal appeals court ruled Tuesday.
The decision overturns the conviction of Walter Bagdasarian of La Mesa, northeast of San Diego, who was found guilty two years ago by a federal judge in San Diego of violating a statute prohibiting threats to kill, kidnap or do bodily harm to a major presidential candidate.