Հասարակություն 13:20 26/07/2011
ՀՀ Նախագահին ուղեկցում էին ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը:
«Մարտիրոս Սարյանին դժվար է համեմատել ոչ միայն մեր հայ կերպարվեստի նկարիչների հետ, այլ նաև համաշխարհային նշանակության նկարիչների հետ»,- լրագրողների հետ զրույցում, ասաց Մ.Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Ռ.Սարյանը:
Նա նշեց, որ Սարյանը հոգեբանական պատկերի մեծ վարպետ էր և, որ այն ժառանգությունը, որ նա թողել է այս ժանրում` բացառիկ է: Եվ հավելեց, որ Սարյանի հայտնի կանանց պատկերաշարքը թողել է շատ նշանակալից հետք: Կնոջ կերպարը Սարյանի արվեստում բացառիկ հետաքրքիր թեմա է, որովհետև Սարյանի վերաբերմունքը դեպի կինը նույնպես եղել է բացառիկ:
«Սարյանի` կնոջ հանդեպ հարգանքը, սկիզբ է առել հենց մորից, մորը նա պատկերել է որպես սրբապատկեր»,- ասաց Ռ.Սարյանը  և հավելեց, որ երևի թե դժվար է գտնել գեղանկարչության ասպարեզում մի այլ նկարիչ, ով այդպիսի մեծ հարգանքով է վերաբերվել կնոջը:

Культура 14:53 26/07/2011
Президент Армении Серж Саргсян посетил сегодня Дом-музей Мартироса Сарьяна. Президента сопровождали министр культуры Асмик Погосян и директор Дома-музея Мартироса Сарьяна Рузан Сарьян.
“Мартироса Сарьяна сложно сравнить не только с художниками нашего армянского искусства, но и с художниками мирового значения”, - сказала в беседе с журналистами Р. Сарьян.
Она отметила, что Сарьян был большим мастером психологического образа и оставленное им в этом жанре наследие исключительно. Директор музея добавила, что известный ряд созданных им женских образов оставил значительный след. Образ женщины в искусстве Сарьяна является исключительной и интересной темой, потому что его отношение к женщине также было исключительным.
“Уважение Сарьяна к женщине берет начало именно от матери: мать он изображал как святой образ”, - сказала Р. Сарьян, добавив, что в области изобразительного искусства сложно найти другого художника, кто с таким уважением относился бы к женщине.